Článek
Třípokojový byt o velikosti 80 metrů čtverečních byste našli poblíž centra Brna. Původně šlo o starší byt v panelové zástavbě, jehož součástí byla chodba, dva pokoje či ložnice – chcete-li, obývací pokoj a kuchyně, lodžie a příslušenství. Bytová designérka Bára Nováková Barathová ze studia nová.bára ho společně s majitelkou proměnily v designové obydlí, které se jen tak nevidí.
Zatím je byt spíše prázdný… Můžeme se jen dohadovat, zda je to úmyslně, či majitelka místnosti postupně zaplní. I takto má byt svůj nenápadný půvab a zanechá ve vás silný dojem a touhu se sem vracet.
Nová okna byla zalemována sádrokartonem
Majitelka si přála byt zrekonstruovat, a vlastně i dispozičně změnit. Rekonstrukce prý byla pořádná, byly provedeny větší i menší, méně nápadné změny. K těm větším patřilo vybourání příček, zvětšení otvorů dveří a změna dispozic, k těm méně nápadným pak zalemování oken, které umožnilo skrýt kotvení závěsů. Prý to opticky prostor zvětšuje. A opravdu máte takový pocit, když se rozhlédnete.
Příčky zmizely, místnosti se propojily
„Výhodou bylo, že jsem s majitelkou spolupracovala, oslovily ji totiž moje návrhy interiérů. Díky tomu se nám podařilo dovést požadované úpravy, jakou je třeba propojení předsíně s obývacím pokojem, vybudování šatny, změna dispozic koupelny či propojení kuchyně s obývacím pokojem, do zdárného konce,“ pochvaluje si Barbora Nováková Barathová. Bylo ale nutné vybudovat nové rozvody, nové omítky, vyměnit okna a obložit stěny a strop sádrokartonem. To stavbu poněkud komplikovalo.
Kosmopolitní ráz s nádechem Skandinávie
Návrh interiéru vycházel z požadavků klientky. „Chtěla jsem byt kosmopolitního rázu, jednoduše zařízený a s prvky skandinávské architektury,“ prozrazuje majitelka. Byt sice působí na první pohled poněkud chladně a neosobně, ale skutečně má své kouzlo. To proto, že vše je tu promyšlené do detailu a jedno ladí s druhým. Barevná jednotvárnost ponechává prostor pro čarování s barevnějšími doplňky, které mohou byt změnit k nepoznání, podle nálady majitelky.
I paneláku sluší benátský štuk a křišťálový lustr
Zajímavé jsou zde stěny, na některých, jako třeba v obývacím pokoji, je benátský štuk, jinde jej nahrazují tapety. Je zřejmé, že důraz tady byl položen na detail, dokonalé zpracování a vzájemné sladění. Část nábytku byla vyrobena na míru, jiný byl zakoupen v obchodech. Chladnou krásu korunují svítidla, některá jsou křišťálová, jiná strohá, ale všechna jsou moderní. A nádherná.
Přemýšlela jsem, na kolik tato rekonstrukce mohla finančně vyjít. Částka byla překvapivě příznivá. Věřili byste, že se pohybovala okolo jednoho milionu korun? Tomu se říká „trefa do černého“.
Jak se vám toto řešení líbí? Je na vás moc strohé, nebo obdivujete variabilitu možností jeho oživení doplňky? Diskutujte pod článkem!