Hlavní obsah

Peklo jménem ženský kolektiv! Jak v něm přežít?

Foto: Thinkstock

Ryze ženský kolektiv nemusí být výhoda

14. 11. 2011

Zaměstnání, kde není jediný muž! Peklo jménem ženský kolektiv! Dost rizikové prostředí, kde snadno můžete přijít k psychické úhoně. Pomluvy, drby, urážení, spolčování se proti někomu, to vše k tomu dost často patří. Proč se někdy dospělé ženy chovají jak malé holky ze základní školy? Jak v ženském kolektivu přežít a nezešílet?

Článek

„Ta Blanka snad nemá soudnost! Viděla jsi, jakou má sukni?“, nebo „Olina je naprosto neschopná, neumí ani zapnout kopírku“. Takhle to může vypadat v zaměstnání, kde pracují jen zástupkyně něžného pohlaví. A je jedno, zda jde o uklízečky jedné úklidové firmy, kuchařky ve školní jídelně, učitelský sbor složený ze samých žen, nebo poštovní úřednice.

Chlapi nám chybí

Možná to na první pohled může vypadat skvěle, a často to i takové je. Pracovat jen s ženami, bez mužských půtek o to, kdo je větší chlap, s možností probrat ryze ženská témata, s možností poprosit o radu, aniž byste se ocitly v roli neschopné blondýny. Ale často to takhle bohužel nefunguje. „V takovém kolektivu chybí mužský úhel pohledu, jednoduše v něm chybí taková ta smysluplná brzda, takové to obyčejné ,jéžiš, ženský, neblbněte, co to zas vymýšlíte',“ vysvětluje psycholožka Anita Michajluková z Centra zvyšování psychické odolnosti.

Foto: Thinkstock

I když to tak nevypadá, mužský prvek v kolektivu může chybět

Navíc na pracovišti, kde jsou samé ženy, je tak trochu nedostatek témat k diskusi. V podstatě existuje jediné – vztahy! „Ženy jsou zaměřeny na vztahy, a tak je neustále propíráno kdo, s kým, jak, kdo je s kým kamarád, kdo ne a podobně. A toto téma jednoduše není naředěno tématy mužskými, a tak ženy neustále vymýšlejí nové a nové vztahové propletence,“ dodává Anita Michajluková.

Proč vůbec pomlouváme?

Je jasné, že sem tam nějakou tu klevetu, malý neškodný drb, vypustí asi každý. Ženy jednoduše rády mluví, což má svá rizika. Takhle to vypadá nejčastěji:

  • Potřebujeme problém řádně probrat – Když má problém muž, uzavře se, někam zaleze a v tichosti se ho pokusí vyřešit. Ženy to mají opačně, potřebují o něm mluvit. A tak hovoří, diskutují, proloží to sem tam nějakou poznámkou, až se doberou řešení.
  • Tříbíme si vlastní názor – Opět jde o to, že ženy potřebují o věcech mluvit. „Vlastně jde o to, že nejlépe si ujasníme, co si myslíme o Petře, když to probereme s Markétou. Tímto způsobem si uděláme jasno a klidně můžeme opět spolupracovat. Často to označujeme za pomluvu, ale ono jde třeba jen o jeden rys té osoby, se kterým si nevíte rady a potřebujete ho probrat,“ vysvětluje psycholožka Katarína Lomská Filasová.
  • Drbny nejhrubšího zrna – Tak to je ta pravá katastrofa. Jde o ženy, které téměř každým opovrhují, pomlouvají, kde mohou, a jsou pro své okolí hodně nebezpečné.

Tip redakce:Pomluvy mohou způsobit problémy i v partnerském životě. Přečtěte si, jak moc mohou vašemu vztahu uškodit!

Foto: Thinkstock

Ženy si dokážou závidět i kancelářskou sponku

Jak z toho vyjít jako vítěz?

A když se na pracovišti sejde několik takových žen, je pohroma na světě. Co pak ale s tím?

  • Můžeme se do klevet zapojit – Tím se ale snižujeme na jejich úroveň, což není příliš lichotivé. A navíc, jakmile pomlouváme, dost riskujeme, že se samy staneme obětí klevet. Tady vážně platí „jak se z lesa volá, tak se z něho ozývá“.
  • Dáme jim najevo, že tohle se nám nelíbí – ať už to učiníme slovně, nebo jen třeba pohledem, jsme v tu chvíli černými ovcemi. A to není asi to, čeho jsme chtěly dosáhnout.

Podle odborníků má šanci na úspěch v podstatě jediný postup. Využít jakéhosi šestého smyslu, který ženy mají, a snažit se odhalit nepsaná pravidla kolektivu. „Snažit se citlivě vnímat vztahy. Zjistit, co je tabu, koho je lepší si proti sobě nepoštvat, kdy je naopak dobré říci svůj názor a podobně,“ radí Katarína Lomská Filasová.

Podle ní je základem úspěchu být přirozený, nijak nekombinovat, neplánovat, jen tak trochu chodit po špičkách. „Mně se vždy vyplatilo dávat najevo, jak co vidím, klidně i říct, že se mi něco nelíbí, ale nesoudit. Jednoduše nevynášet soudy o druhých, nehodnotit, jací jsou, jak by co měli dělat, nebo co dělají špatně a podobně,“ upřesňuje Katarína Lomská Filasová.

A i když to nevychází, platí jedno základní pravidlo. Být zadobře se všemi není vlastně příliš přirozené, a i když se s někým dostaneme do křížku, začne nás pomlouvat a podobně, ustojíme to! Ale jen v případě, že my samy máme čistý štít! „Kultivovanost vztahů jde ruku v ruce s kultivovaností vlastní osobnosti. A ti ,dole' dokážou leckdy stáhnout i ty, co se snaží, aby to v kolektivu klapalo. Ale je-li nás víc, nebudeme se bát vlka nic,“ zakončuje optimisticky Anita Michajluková.

Tip redakce:Ani v práci, kde jsou muži, to ale nemusí být bez problémů. Přesvědčí vás o tom článek Sex ženám ubližuje v práci!.

Zažily jste ženský kolektiv? Musely jste se někdy vypořádat s klevetami? Jak jste to ustály?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek