Článek
Překvapivě málo lidí se obtěžuje podrobným čtením návodu, což je ale vyloženě škoda. Kromě mnoha užitečných rad se tam totiž můžete dočíst i dost zajímavostí. Někdy jde evidentně o nešikovný překlad nebo nedůslednou kontrolu formulací, ale někdy to nutí k zajímavým zamyšlením...
Kávovar, co nesnáší polopenzi
Jestliže v pokoji hotelu, kde trávíte dovolenou, najdete kávovar, mějte se na pozoru! Máte-li zaplacenou jen snídani, je to v pohodě, ale běda těm, kteří si dopřáli polopenzi. Těm je jeho použití odepřeno! A to přímo výrobcem v návodu: „Přístroj je určen k použití v domácnosti a pro podobné způsoby použití, jako například v kuchyňkách pro zaměstnance v různých obchodech, kancelářích a jiných komerčních oblastech, na zemědělských pozemcích, pro hosty hotelů, motelů a jiných obytných zařízení, v penzionech poskytujících ubytování se snídaní…“
Nevíme, jestli se polopenzníkům šprajcnou kapsle nebo budou mít vroucí vodu na pantoflích, ale pozor!!!
Jak si zničit mikrovlnku se zárukou
V návodu jedné mikrovlnné trouby jsme našli kousek od sebe dvě dobré rady: „Pokud rozmrazujete celé kuře nebo potraviny nepravidelného tvaru, obalte nohy a tenké části například alobalem, tím zabráníte, aby se rozmrazily výrazně rychleji než ostatní části“….
A o pár řádků níže: „Dejte pozor, abyste do mikrovlnné trouby nedávali žádné nádobí a předměty, které obsahují jakýkoli kov“… čili ani alobal. Jak by si s tímhle poradilo reklamační oddělení, pokud by se při rozmrazování alobalem omotané potraviny nepravidelného tvaru mikrovlnce něco stalo?
Bolest je součástí výrobku
Taneček mezi vejci připomíná snaha výrobců epilátorů připravit vás na to, že hladké nožky zaplatíte bolestí. Citujme: „Při prvním použití epilátoru můžete mít pocit píchání v důsledku vytrhávání chloupků s kořínky. Po několika použitích se pocit zeslabí a použití je příjemné i pro osoby se zvýšenou citlivostí.“ Za tuto konejšivou větu bychom celé představenstvo nejraději epilovali v pravidelných intervalech a sledovali, jak je jim to stále příjemnější…
Nevařte v rukavicích
Výrobci berou v úvahu i pro vás zcela nepředvídatelné situace. Například tu, že kiksne topení a vy se budete chtít zahřát alespoň trochou teplé polévky nebo čajem, které si připravíte na své varné desce. Právě pro tento případ obsahuje její návod i následující varování: „Senzorové ovládání je aktivováno přiložením prstu na příslušný symbol na sklokeramické desce. Ovládací panel udržujte proto v čistotě a suchu. Senzory nereagují na tmavé matné barvy, proto je neovládejte ve tmavých rukavicích.“
Výbušné prádlo
Výrobci sušiček vědí své. Ti američtí po několika soudech, kdy je majitelé domácích mazlíčků žalovali o náhradu škody za uhynulé zvíře, dávají do návodu upozornění, že nic a nikdo živý se v sušičce sušit nemají. Ti naši zas pamatují na domácí kutily, urputné bojovnice se skvrnami a majitele sady „Malý chemik“, když do návodu dávají varování: „V sušičce můžete sušit jen prádlo, které je vypráno ve vodě. Nesmíte sušit prádlo vyprané nebo vyčištěné zápalnými chemickými prostředky (například benzin, trichlóretylén).
Kde si vyžehlit?
Majitelky žehličky na vlasy by mohlo zaskočit důrazné varování: „Spotřebič se nesmí ponořit do vody nebo jiných tekutin a nesmí se používat na místech, kde by mohly spadnout do vany, umyvadla nebo bazénu.“ Díky nejednoznačnosti si nejsme jisti – jaké tekutiny vám nesmí při žehlení spadnout do vany? Nebo tam nesmí spadnout majitelky přístroje?
Našli jste v nějakém návodu podobnou zajímavost? Rozhodně si ji nenechávejte pro sebe!