Hlavní obsah

Tradiční houbový kuba

Hodnocení:
(97)
Foto: Greta Blumajerová
Doba přípravy
15 minut
Doba vaření
35 minut
Náročnost
nízká

Na povrchu krásně křupavý, uvnitř parádně krémový a celý vonící po lesních houbách, česneku a majoránce. Houbový kuba si přece nezaslouží, abyste ho vařili jen jednou za rok na Vánoce! Navíc ho můžete připravit i ve vegetariánské verzi: stačí vyměnit sádlo za kvalitní rostlinný olej.

Ingredience pro:
4 porce
  • 400 g krup
  • 1.5 hrsti sušených hub
  • 4 lžíce sádla
  • 6 šalotek
  • sůl
  • 2 lžíce majoránky
  • 6 stroužků česneku
Článek

Postup

Krok 1: Velké ječné kroupy pořádně propláchněte, zalijte vodou asi dva centimetry nad okraj a spolu s lžičkou soli a lžící sádla (nebo kvalitního rostlinného oleje) povařte doměkka. Trvá to asi půl hodiny. Když kroupy namočíte přes noc, půjde to samozřejmě mnohem rychleji.

Krok 2: Mezitím přelijte houby vroucí vodou a nechte patnáct minut nabobtnat. Slijte (tekutinu nevylévejte, jen dávejte pozor, jestli nejsou na dně nějaké kamínky) a houby pokrájejte najemno.

Krok 3: Šalotky nebo dvě cibule nasekejte nadrobno a doměkka opečte na zbytku sádla nebo oleje. Osolte. Přidejte houby a ještě asi tři minuty restujte. Zalijte vodou, kterou jste slili z hub, a patnáct minut poduste.

Krok 4: Vmíchejte scezené uvařené kroupy, prolisovaný česnek a mezi dlaněmi prodrhnutou majoránku, tou nešetřete. Nechte prohřát a buď podávejte rovnou, nebo uhlaďte do sádlem či olejem vymazané nádoby a při 180 °C asi 15 minut zapékejte, aby se na povrchu vytvořila křupavá krustička.

Foto: Greta Blumajerová

Stačí jen pár tradičních ingrediencí a vynikající pochoutka je na světě

Tip: Sice to nepatří k tradici, ale kuba vypadá pěkně ozdobený plátky opečených hub, v našem případě žampionů.

Vrátíte se letos k této voňavé staročeské tradici?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek