Hlavní obsah

Plísně na nohou útočí i v zimě! Jak jim předejít? Poradíme

Foto: Luna Vandoorne, Shutterstock.com

Nehtovou mykózou se nejčastěji nakazíte při návštěvě bazénů, saun či fitness center se společnými sprchami

Nehtová mykóza je něco, co skutečně nechcete. Postižené nehty vypadají nehezky, zapáchají a někdy i bolí. Nejhorší na tom však je, že nakazit se dá snadno a rychle, léčit naopak hodně těžce a pomalu.

Článek

Nehtová plíseň je jenom jedním druhem z celé řady kožních mykóz. Ty obecně patří mezi nejčastější nemoci člověka způsobené houbami.

Kožní plísně se objevují na pokožce hlavy, na končetinách a samozřejmě na nehtech. Tato forma se nazývá onychomykóza a patří k nejčastějším chronickým onemocněním nehtů, plotének prstů rukou a nohou.

Plísně na nehtech jsou časté. Seznamte se...

Onychomykóza nejčastěji postihuje nohy. Především palce nebo nehty malíčku. Projevy nemoci lze na nehtové ploténce často pozorovat i pouhým okem – ploténka bývá matná, bělavá, nažloutlá či hnědavá, lomivá, drolivá a může docházet k jejímu odlučování od nehtového lůžka.

Rozvinuté onemocnění může být bolestivé, zejména při pohybu v uzavřených botách, které na postižený nehet vyvíjejí tlak. Pokud je onemocnění dlouho neléčené, nehty jsou silně zdeformované a zarůstají.

Foto: Life is made of moments, Shutterstock.com

Léčba postižených nehtů obvykle trvá rok a více

Mykózám s létem neodzvonilo

Často bývají nehtové mykózy spojované s létem a s návštěvami koupališť. Nedá se ale říct, že by teplé měsíce byly rizikovějším obdobím. Onychomykózou se můžete nakazit kdykoli.

Dermatofyty a kvasinky, které způsobují kožní mykózy, se velice snadno šíří hlavně ve vlhkém prostředí. Nejvíce lidí se nakazí při návštěvě plaveckých bazénů, saun, fitness center a také sprch v takových zařízeních. Jednoduše v místech s vyšším výskytem lidí provozujících sportovní aktivity.

Velkým problém podzimu a zimu také je, že se začínají více nosit uzavřené boty. Ty, pokud nejsou z dostatečně prodyšného materiálu, poskytují ideální prostředí pro množení mikroorganismů, které mykózy způsobují.

Nemoc budete léčit rok a více

Vhodnou léčbu kožních plísní by měl po určení diagnózy doporučit lékař, který provede klinické, případně mykologické vyšetření vzorku kůže. Důležité ale je léčbu zahájit včas a za své onemocnění se nestydět. Má totiž tendenci stát se chronickým, a v tom případě je již léčba náročnější a trvá déle.

„Pokud nehet postihne mykóza, je nutno jej léčit, dokud infekce zcela nevymizí, a nehet neodroste celý. Protože palec u nohy odrůstá pomalu, průměrně 12 měsíců – za měsíc tedy odroste o milimetr – je důležité se obrnit trpělivostí a léčbu nepřerušovat,“ uvádí doc. MUDr. Ivana Kuklová, CSc. z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN.

„Po skončení léčby doporučujeme preventivní ošetřování antimykotiky, obzvlášť po návštěvě bazénů a jiných rekreačních zařízení,“ dodává lékařka Ivana Kuklová.

Foto: spass, Shutterstock.com

Myslete na pravidla prevence nehtových mykóz, ať se dlouhou léčbou vůbec nemusíte zabývat

5 nejdůležitějších pravidel prevence

Není samozřejmě nad to, když se vám bude dařit mykózám předcházet. Tohle jsou základní návyky pro úspěšnou prevenci:

  • Při návštěvě sportovních zařízení, bazénů a saun dbejte na hygienu: nechoďte naboso, ale ve vlastních pantoflích, při odchodu se důkladně osprchujte.
  • Po každém sprchování si pečlivě vysušte pokožku, obzvláště nohou a meziprstní prostory.
  • Vyhněte se nošení neprodyšné obuvi. „Noste zásadně otevřenou a vzdušnou obuv. Plísňovým zárodkům se totiž dobře daří v uzavřených prostorách a potící se nohy poskytují ideální podmínky pro vznik mykóz,“ doporučuje MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.
  • Větrejte boty a jejich vnitřní části ošetřujte dezinfekčním sprejem, který lze koupit v lékárnách nebo prodejnách s obuví.
  • Pokud někdo v rodině nebo okolí trpí tímto onemocněním, je nutné používat vlastní domácí obuv, ručníky, ale i hřebeny a dbát zvýšeně na hygienu.
Foto: Exoderil
Více

Roztok Exoderil je velmi účinný při léčbě plísňových onemocnění kůže, meziprstových záhybů i nehtů. Cena 214 Kč

Foto: Cannaderm
Více

Mycosin ošetřujicí sérum z čistého konopného oleje, se šalvějí, arnikou, citricidalem a alkoholem. Cena 120 Kč

Foto: Altermed

Nailner Repair je praktická tyčinka, která účinně a snadno bojuje s nehtovými mykózami na rukou a nohou. Látky obsažené v tyčince zastavují šíření plísní a následnou deformaci nehtu. Cena 153 Kč

Foto: Dr. Popov
Více

Základem Tea Tree masti je olej z čajovníku australského. Je určená k péči při plísních nehtů či plísních mezi prsty. Cena 79 Kč

Máte zkušenosti s nehtovou mykózou?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek