Hlavní obsah

Výměna toalety: WC mísy se změnily k nepoznání!

Foto: RAVAK

Koncept Chrome nově nabízí také klozety a bidety, abyste měli koupelnu dokonale sladěnou sanitou jedné řady (závěsné WC, 360 x 530 x 347 mm, za 5490 Kč)

Přestože toaletu na rozdíl od jiných věcí v bytě nikdo moc neřeší, potřebuje ji každý. A když starý klozet dosluhuje, musí ho nahradit nový. Jak si správně vyberete?

Článek

Oč méně často je klozet námětem k hovoru, o to více ho využíváte, je to prostě samozřejmost. Ale i tahle „samozřejmost“ se musí jednou za čas vyměnit.

Kdy si pořídit novou WC mísu

Důvody nutné výměny jsou dva. V prvním případě řešíte estetické hledisko: klozet sice slouží, ale už nevypadá pěkně (našedlý povrch, zažloutlá místa...). A ve druhém případě nefunguje tak, jak má. „Například špatně splachuje v důsledku nánosů vodního kamene nebo se rozbilo napouštění – napouštěcí plovákový ventil, který uzavírá přívod vody do mísy, či vypouštění – systém, kterým se mísa splachuje. U starších typů klozetu se napouštěcí či vypouštěcí systémy už nedají nahradit,“ říká Jiří Kubíček z Instaplastu Kobylisy.

Foto: Keramika Soukup

WC kombi ze série Vidima, výrobce Ideal Standard, za 2445 Kč

Foto: SIKO koupelny

Závěsný klozet ze série Istanbul, výrobce Vitra, lze doplnit designově sladěným bidetem, cena klozetu 16 790 Kč

Jaký si vybrat?

Obecně rozlišujeme tři typy. Dnes jsou populární závěsné WC mísy, u nichž se splachovací modul instaluje například do sádrokartonu. Dále existují kombi klozety, kdy mísa tvoří jeden celek s nádrží na vodu. A do třetice zmiňme dříve hodně používaný typ – stojící klozety; rezervoár vody je uchycený na stěně nad nimi (dnes se pro domácnosti prodává například v zajímavých retro designech), případně se řeší jako u závěsných mís.

Foto: JIKA

Model Baby s šířkou 29 cm a výškou 35 cm odpovídá dětským potřebám. Tento samostatně stojící klozet lze doplnit buď klasickou plastovou nádržkou, nebo podomítkovým systémem. Klozet Baby se sedátkem v bílé, žluté nebo zelené barvě se prodává od přibližně 2500 Kč

Foto: Sapho

WC mísa volně stojící série Retro, výrobce Kerasan, 38,5 x 45 x 59 cm se prodává také v černé barvě, za 7490 Kč

Změna je možná

I když nerekonstruujete svůj příbytek, můžete jeden typ klozetu vyměnit za jiný. „Například v paneláku máte kombi klozet, u něhož se většinou používá šikmo vedený odpad. Ovšem dnes se mísa s odpadem spojuje flexibilním připojením, a pak je jedno, zda odpady vedou rovně či šikmo. Takže není problém nahradit kombi WC závěsnou toaletou,“ vysvětluje Jiří Kubíček. A dodává, že jen musíte zabudovat do stěny nebo sádrokartonu zmiňovaný modul (pozor – sádrokarton je třeba vyztužit).

Foto: JIKA

Kombi klozet Tigo s celkovou délkou 62 cm a šířkou 38 cm je ideálním výrobkem pro malé koupelny, se sedátkem s antibakteriální úpravou za 5865 Kč

Co ještě sledovat

Zajímejte se o množství vody, kterým budete splachovat. Dnes je běžné vybavovat klozety úsporným splachováním, tedy zpravidla 3 litry vody na „malou“, a 6 litrů na „velkou“. Nebo zvolte systém start – stop: při prvním zmáčknutí začnete splachovat, druhým zmáčknutím přívod vody zastavíte v rozmezí od jednoho do devíti litrů. „Splachovací systémy lze dokoupit i dodatečně k jakémukoli typu WC mísy,“ uvádí Jiří Kubíček.

Foto: Keramika Soukup

Závěsné WC série Benque Black, výrobce Hybner, za 4713 Kč, lze doplnit bidetem, za 4713 Kč

Foto: RAVAK

WC sedátko Chrome se zpomaleným systémem sklápění soft close, za 2690 Kč

Z čeho se vyrábí

Nejtradičnější a nejběžnější je glazovaná keramika (glazování uzavře její póry). Někteří výrobci nabízejí i další povrchovou úpravu (názvy se liší), jež odpuzuje vodu a zabraňuje ulpívání nečistot i vodního kamene. Díky ní se pak klozet snáze udržuje v čistotě a také se tím prodlužuje jeho životnost.

Myslet na běžnou údržbu je ale stejně samozřejmé jako řešit, čím mísu provoníte. Připravili jsme pro vás test vůní do záchodu. Které vydrží nejdéle?

Foto: Design Bath

Stojící WC ze série Velis, výrobce Catalano se speciálním glazováním CataGlaze umožňuje snadné čištění a zabraňuje poškození, za 15 899 Kč

Když není místo pro bidet

Klozet si můžete vybavit i bidetovou sprškou. „Dnes už ji lidé vnímají jako běžnou součást toalety, kterou lze instalovat i dodatečně. Jen se vyšroubuje rohový ventil zvaný roháček a místo něj našroubujete ventil se dvěma koncovkami – z jedné vede přívodní hadice do rezervoáru vody, z druhé do bidetové spršky. Prodává se jako souprava obsahující spršku, ventil, hadici, držák a redukci,“ upřesňuje Jiří Kubíček. Bidetovou spršku si lze pořídit i pro závěsné WC, což je však dobré realizovat hned při výměně klozetu.

Foto: Sapho

Bidetová sprška doplní toaletu v místě, kde už není prostor na bidet. Lze ji použít nejen k intimní hygieně, ale i k čištění WC mísy či napouštění vody (různá provedení, cena k doptání v obchodě)

Foto: Sapho

Závěsný WC klozet ze série Purity s integrovanou bidetovou sprškou, za 4890 Kč

Společně s WC mísou ještě řešte drobnost v podobě záchodového prkénka. Ovšem také můžete zvažovat například speciální odsávání pachů rovnou z klozetu – používá se u modulů pro závěsné toalety.

Foto: Keramika Soukup

Speciální sedátko SenzoWash nabízí kromě automatického sklápění také tři druhy sprch: komfortní, lady a bidetovou, dále nastavitelnou teplotu vody či sedátka, teplý fén, noční světlo, dálkové ovládání a další vychytávky, za 37 607 Kč

Jak by se vám to líbilo? Budete v nejbližší době řešit výměnu mísy, nebo ji máte čerstvě za sebou? Poraďte na základě svých zkušeností ostatním v diskusi pod článkem!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama