Hlavní obsah

Pravda i nesmysly o silikonových prsou: Odhalí je muži po hmatu?

Foto: Profimedia

Jaký typ implantátu je pro vás nejvhodnější, nejspíš rozhodne lékař

Leckterá žena zatouží po dekoltu, který žádného muže nenechá chladným. Zvětšení prsou je tak dlouhodobě nejžádanějším plastickým zákrokem vůbec. Ve spojitosti s ním ale vzniká řada mýtů. Čemu (ne)věřit?

Článek

Uvažujete o augmentaci prsou, ale napadá vás spousta otázek, jak silikony ovlivní váš další život? Spolu s plastickými chirurgy MUDr. Svatoplukem Svobodou, MUDr. Romanem Kufou a MUDr. Zdeňkem Prosem jsme proto připravili výčet šesti zásadních mýtů a pravd, které je fajn si předem ujasnit.

1. Silikony mohou prasknout, hlavně v letadle

Myslíte si, že když prs silně zmáčknete, silikon praskne? „Silikony bez vady po výrobní stránce samy o sobě prasknout nemohou, jejich poškození může mít na svědomí jen velmi silný a prudký náraz, který současně deformuje hrudník – autonehoda – anebo průnik ostrého předmětu,“ ujasňuje MUDr. Roman Kufa, vedoucí lékař kliniky plastické chirurgie Perfect Clinic.

Stejně tak nepočítejte, že by vám implantát praskl v letadle. „Vážně nevím, kdo vymyslel ten nesmysl, že implantáty v letadlech praskají, nebo dokonce pískají. Je to opravdu úplná hloupost, ani velké změny tlaku s implantáty neudělají vůbec nic,“ doplňuje MUDr. Svatopluk Svoboda z 1. kolínského sanatoria.

Foto: Profimedia

To, že by vám silikony praskly, je opravdu jen málo pravděpodobné

2. S plastikou se zvyšuje riziko rakoviny prsou

Hodně velkým strašákem bývá spojení implantátu se vznikem rakoviny prsu. Plastický chirurg Roman Kufa ale tuto domněnku vyvrací s tím, že ani rozsáhlými studiemi nebyla prokázána souvislost mezi umělými vnadami a zvýšeným výskytem rakoviny prsu.

3. Prsa jsou kvůli silikonům na dotek necitlivá

„Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by bylo celé prso necitlivé. Jistě, že se – ale většinou na přechodnou dobu po operaci – mohou objevit místa se sníženou citlivostí, někdy se ale naopak zejména na prsních dvorcích setkáváme s citlivostí zvýšenou. Téměř vždy se ale v průběhu doby tyto změny citlivosti srovnají,“ uvádí MUDr. Svatopluk Svoboda.

4. S implantáty se nedá kojit

Klasicky zažitou představou je, že po plastice prsou se rozhodně nedá kojit. „S implantáty se kojit dá. Řada mých pacientek kojila třeba i rok a půl,“ uvádí druhý vedoucí lékař Perfect Clinic Zdeněk Pros.

Ovšem jiná situace podle něj nastává, jestliže lékaři provádí i modelaci prsou, při níž odstraňují přebytečnou kůži. Pokud se současně poprsí i zmenšuje, redukuje se také část mléčné žlázy. A i když jsou povětšinou mlékovody zachovány, jisté riziko, že v budoucnu žena nebude moci kojit, zde je. Minimálně tento stav nelze dopředu vyloučit.

Foto: Profimedia

Ani po plastice nemůžete očekávat, že vaše prsa zůstanou už navždy perfektní

5. Implantát lze pod kůží nahmatat

„To ano. Vyšetřujeme-li prsa, je implantát v převážné většině případů hmatný a plastický chirurg by ho měl nahmatat vždycky. Většina mužů ale nejsou plastičtí chirurgové. Dobře zahojené implantáty působí i pohmatově zcela jako přirozená prsa a jejich odhalení hmatem je často pro laika dosti obtížné. Znám mnoho žen s implantáty, o kterých jejich partner neví, že implantáty mají,“ popisuje MUDr. Svatopluk Svoboda.

6. Silikonová prsa zůstanou navždy perfektní

Pevná a dokonalá prsa do konce života, to je pro mnoho žen určitě sen. Bohužel ani plastika vám tohle nezaručí. „V životě lidském není nic navždy, a v medicíně zvlášť. I nádherná prsa s implantáty podléhají změnám času a stárnou společně se svojí nositelkou. Fakt je, že většinou pomaleji než prsa bez silikonu, ale gravitaci neošálíte, a tak je pokles, a tím i určitá změna tvaru, v průběhu let nevyhnutelný,“ uvádí MUDr. Svatopluk Svoboda.

Chtěly byste větší prsa?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek