Hlavní obsah

Pravidla správně uspořádané šatní skříně. Znáte je?

Foto: THINKSTOCK

Víte, jak vypadá správně srovnaná šatní skříň? My vám to řekneme!

29. 3. 2013

Jak máte uložené věci v šatní skříni? A kde má místo spodní prádlo? Máme pro vás několik pravidel pro jarní úklid v šatníku. Jak vše uspořádat?

Článek

Podle jakého klíče by se z pohledu odborníků mělo řešit uložení oděvů v šatní skříni? Existuje několik pravidel. Dodržujete je u vás doma?

1. Kabáty a bundy? Oddělte je!

Oděvy by ve skříni měly být odděleny podle jednoduchého principu. Ukládejte kabáty a bundy do jiné části skříně než spodní prádlo. „Svrchníky obsahují nečistoty z venkovního ovzduší, které bývá kontaminováno toxickým spadem. A tak není dobré, když se dostanou z kabátů a dalších na ty části oděvu, které přicházejí do styku s holou kůží na intimních a citlivých místech těla,“ upřesňuje Ing. arch. David Knotek.

Foto: Sconto nábytek

Není-li zbytí, dodržujte alespoň jednu hlavní zásadu a ukládejte bundy a kabáty zvlášť, tedy mimo úložný prostor se spodním prádlem

2. Špinavé vs. čisté

Ze stejného důvodu byste v ideálním případě měli ve skříni oddělovat i čisté a nošené prádlo. „Doporučuji si vyčlenit v šatní skříni jeden oddíl, kam se budou ukládat všechny právě používané věci bez ohledu na to, zda se jedná o trička nebo mikiny," radí interiérová specialistka Tereza Hrodíková.

Foto: Realt Nábytek

Svrchníky je nutné ukládat odděleně

3. Boty do pytle? Ano!

Boty musejí být uloženy zcela mimo kontakt s jakýmkoli oděvem. V sezoně nejlépe v předsíni v botníku, po ní je třeba je co nejlépe vyčistit, ošetřit doporučovaným způsobem a suché je uložit do speciálního boxu, krabice či pytle. Ten lze uklidit do samostatně uzavíratelné části skříně.

Foto: Výroba Infini

Šatny a šatní skříně typu „vše v jednom“ jsou v mnohém praktické, ale ideální řešení to z hlediska hygieny není

4. Pozor na drahé kožichy

Až zima konečně skončí a vy budete moci zavřít kožich či bundu do skříně, pamatujte na jedno: pověste je a počítejte s tím, že nesmějí být namačkané. Je nutné vyvarovat se jejich častého otěru s jinými oděvy – brzy se začnou ničit. Tipy, jak správně zimní oblečení uložit, najdete zde.

Foto: Nábytek Aldo

Jak často uklízíte vnitřek šatní skříně?

5. Žehlili jste? Věšte!

Základní pravidlo je věšet takové šatstvo, které bylo předtím žehleno. Naopak se nedoporučuje věšet těžké svetry, zejména ne pletené a s velkými oky, neboť jejich struktura by vahou mohla povolit. Kalhoty a sukně mohou být většinou složené.Sklady totiž nejsou po rozložení tak patrné jako u jemných materiálů.

Foto: VAM Interiér

Na reklamních fotografiích vypadá vše velmi úhledně srovnané. Obuv, a zejména ta používaná, do šatní skříně ale určitě nepatří

6. Pryč s vysavačem

Žehlicí prkno ve skříni je častým hříchem českých domácností a lze ho ještě pochopit a tolerovat. Co byste ale společně s šaty rozhodně neměli uchovávat, je vysavač. Ten jako zásobárna prachu a vysátých nečistot nemá mezi oblečením co pohledávat, stejně jako jiné úklidové prostředky, třeba prachovky.

7. Spodní prádlo vyžaduje prostor

„Spodní prádlo je v celé své ploše ve styku s holou kůží. Je dobré ho chránit nejen před prachem a alergeny ze svrchníků, ale i před alergeny z místnosti,“ upozorňuje MUDr. Ivana Slamíčková.

Plastové boxy jsou nejlepší pro všechny – nejenže izolují od prachu, ale snadno se udržují čisté. Každopádně je pořiďte dostatečně rozměrné, nebo si prádlo poničíte. A týká se to zejména podprsenek: ty by měly být volně rozložené, nikoli přeložené ve stylu jednoho košíčku vmačknutého do druhého nebo jinak pomačkané. Hrozí jim tak deformace i rychlé znehodnocení materiálu.

Jak vypadá vaše skříň a kde máte spodní prádlo?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek