Hlavní obsah

Přehled přímotopů: Jak poznat ty, které vás nezruinují?

Foto: Electrónica Levante

K tepelné pohodě v interiéru vedou různé cesty

17. 12. 2015

Někdy trvá delší čas, než topení vyhřeje příbytek. A jindy zase chcete mít doma v některé místnosti větší teplo, než které nabízí hlavní zdroj. Podstatná je rychlost, a právě tu nabízejí přímotopy.

Článek

I přímotopy se dají použít jako hlavní zdroj pro výrobu tepla, my se však zaměříme na ty, které poslouží jako doplňkové přitopení. Například k běžným radiátorům, podlahovému topení, kamnům na chalupě…

„Výhodou je vysoký výkon, malé rozměry a nízká hmotnost. Jeho nevýhodou může být vyšší spotřeba elektřiny,” uvádí Marek Ingr ze společnosti Euronics.

Na zem i na zeď

Elektrické přímotopy (dále jen přímotopy) jsou buď mobilní, staví se na zem, nebo se připevní na stěnu (existují i takové, které lze využít oběma způsoby). Jejich hlavními výhodami jsou rychlost výroby a distribuce tepla a komfort při obsluze.

„Přímotopy se připojují výhradně na přípojku střídavého proudu s napětím 220 až 240 V. Toto napětí je v našich domácnostech standardem. Všechny mobilní přímotopy mají zástrčku do běžné elektrické zásuvky.

Nástěnné přímotopy lze připojit na rozvodnou síť střídavého proudu. Ta má jasně daná pravidla, která jsou popsaná v návodu ke každému přístroji. Pevnou instalaci by měl zásadně provádět odborník,“ upozorňuje Pavel Janů z internetové nákupní galerie Kasa.

Foto: Concept

Konvektor KS 3006 s ventilátorem lze s pomocí montážní sady připevnit na zeď nebo po přidání nožiček postavit na zem, cena 1199 Kč

Foto: Steba

Elegantní konvenční topidlo KS 1 vyhřeje prostory do 30 m^2 , rovněž ho můžete zavěsit na stěnu nebo volit mobilní použití, cena 2069 Kč

Jak to funguje

Klasickým příkladem přímotopu je konvektor. Když přístroj zapnete, nasaje chladnější vzduch, topné těleso uvnitř přímotopu ho ohřeje a do místnosti se vrací teplý vzduch. Přístroj může mít i ventilátor, pak je distribuce tepla ještě rychlejší. Přímotop začne hřát okamžitě, na maximální výkon se dostane během několika minut.

Samotné tělo přístroje se většinou vyrábí z kovu. Topné těleso je také z kovu nebo nověji z keramiky.

Foto: DeLonghi

Přenosný konvektor HCX3120FS s dvojitým ventilátorem pro lepší cirkulaci vzduchu zaujme rovněž subtilní šířkou – 7,5 cm, orientační cena 2690 Kč

Foto: Steba

Konvenční topidlo KH 2 s keramickým topným tělesem slibuje rychlejší ohřev. Navíc si můžete vybrat, zda se topidlo bude otáčet o 90 stupňů a foukat horký vzduch různými směry, nebo ne (nastavení se provádí horním ovladačem), cena 1549 Kč

Jaký příkon

„Běžně se prodávají přímotopy s příkonem v rozmezí 500 až 3000 W. Pokud je vícestupňový, nabízí i možnost zvolení výkonu: například maximální příkon 2000 W a dva stupně výkonu – 1000 W a 2000 W,“ uvádí Pavel Janů. A přidává praktický příklad. Místnost o podlahové ploše asi 25 m2 zvládne vytopit přímotop s příkonem 2000 W. Současně záleží i na tom, jaký hlavní zdroj tepla používáte, jaká je orientace místnosti vůči světové straně a podobně.

Foto: AEG

Nástěnný konvektor WKL 1003 U, příkon 1000 W, nabízí nastavení teploty v rozmezí 6 až 30 °C, cena 2226 Kč

Foto: Ardes

Do skupiny přímotopů patří také teplovzdušné ventilátory, jako například model 445 s příkonem 1000 W s termostatem a pojistkou proti přehřátí a zamrznutí, cena 999 Kč

Praktické funkce

Základní verze přímotopů fungují ve stylu „zapnu/vypnu“, jiné jsou vybavenější.

Nejčastěji jde o:

  • Termostat – zajistí, aby se prostor zbytečně nepřetápěl (udržuje požadovanou teplotu v místnosti).
  • Ochranu proti mrazu – představuje doplněk termostatu. Když teplota v místnosti klesne pod určitou úroveň, přístroj se sám zapne.
  • Časovač mechanický nebo elektronický s displejem – dokáže zapnout přístroj v požadovaný čas, abyste například při návratu třeba z procházky vstoupili do už vyhřáté místnosti.
Foto: Concept

Konvektor KS-3004bc s termostatem má zabudovaná madla pro snadnější manipulaci, cena 999 Kč

Kam s ním

Přímotopy můžete doma použít v obýváku stejně jako v koupelně. Pomineme-li omezení v podobě délky přívodní šňůry, je vhodné přístroj postavit volně, aby ho nic nezakrývalo (nábytek, závěsy).

Většina výrobců uvádí v návodech konkrétní doporučení včetně toho, jak daleko by měl přímotop umístěn od zdroje vody. Při nákupu sledujte takzvaný stupeň krytí, označuje se jako IP. „Do místností, kde hrozí přímý kontakt s vodou, musíte použít přímotop s IP 24, rozhodně ne nižší,“ zdůrazňuje Pavel Janů.

Foto: Rohnson

Konvektor R-052T s ventilátorem, termostatem a bezpečnostní pojistkou proti přehřátí má příkon 2000 W, orientační cena 1190 Kč

Levný na nákup, drahý na provoz?

Cena přímotopů se pohybuje od několika stokorun až do pár tisíc. Horší je to s účty za spotřebovanou energii. Ale i tu můžete předem odhadnout – vyjděte z ceny za elektřinu a příkonu přístroje. Například při uvažované ceně 4,80 Kč/kWh a příkonu 1000 W vás hodina topení vyjde na 4,80 Kč, u spotřebiče o příkonu 1500 W na 7,20 Kč a tak bychom mohli pokračovat.

„Ale pokud přímotopy jen nepřitápíte, naopak jsou vaším primárním topidlem, distributor elektřiny vám přidělí speciální sazbu s označením D45d. Díky ní budete 20 hodin denně čerpat elektřinu v takzvaném nízkém tarifu. Když vyjdeme z ceníků pro rok 2016, tak v této sazbě se průměrná cena pohybuje kolem 1,15 Kč/kWh,“ uvádí Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.

Rychlá dodávka komfortního tepla zkrátka něco stojí.

Foto: Sencor

Konvektor SCF 2004 nabízí dvě úrovně nastavení topného výkonu (900/1850 W), cena 699 Kč

Foto: hyundai

HAL 200 je třítrubicový halogenový ohřívač, který má velmi tichý chod s funkcí otáčení a s přepínáním výkonu na 400/800/1200 W, cena 699 Kč

Máte doma přímotop? A kdy ho nejčastěji využíváte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek