Hlavní obsah

Protivráskový speciál: Vše o očních krémech!

Foto: Thinkstock

S prvními očními krémy začněte už kolem dvacítky

Ignorujete existenci očních krémů nebo tuhle citlivou oblast při péči rovnou vynecháváte? A co když vám řekneme, že si zbytečně zaděláváte na vrásky, které by se jinak objevily až mnohem později?

Článek

Je to paradox. Většina žen je schopná zkoušet jeden pleťový krém za druhým, s očním okolím se ale častokrát nemaže. Právě v těchto místech se ale začnou vrásky objevovat jako první.

„Kůže okolo očí je nejchoulostivějším místem na obličeji. Oproti zbytku je až třikrát slabší a méně zásobovaná cévami. Ke všemu je velmi namáhaná a dost se na ní podepisuje mimika,“ říká Jana Štěpánková z firmy Ryor. Ochráníte ji přitom poměrně snadno – pomůže kvalitní spánek, sluneční brýle na očích a malá tubička očního krému.

Opravdu je nutný speciální krém?

Možná si řeknete, že jsou speciální přípravky zbytečným luxusem. Faktem ale je, že běžný pleťový krém potřebám očního okolí vyhovuje méně a může snáze způsobit pálení, zarudnutí nebo svědění. „Kůže je v této oblasti mnohem citlivější a vyžaduje zvýšenou péči v podobě speciálních přípravků či séra. Často také není schopna absorbovat účinné látky tak dobře jako samotná pleť,“ vysvětluje dermatoložka Kliniky GHC Praha, MUDr. Nina Koutná.

Začít můžete už po dvacítce

Kdy začít se samotným krémováním, je individuální: „Záleží na vrozených dispozicích, ale i na aktivitách během života. Žena věnující se po léta outdoorovým sportům, kuřačka či věrná návštěvnice solárií bude mít pravděpodobně známky stárnutí kůže dříve viditelné a výraznější,“ upozorňuje Nina Koutná a doplňuje: „Obecně by se dalo říct, že je s pěsticími krémy dobré začít kolem dvaceti let, anti agingové přípravky začněte zvolna zařazovat zhruba od třiceti pěti.“

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Aktivní sérum na oční okolí s Matrixylem i pro velmi citlivou pleť (Ryor, 204 Kč) a oční gel na unavené oči Eye Gold Gel (Dermacol, 169 Kč)

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): omlazující oční krém 7v1 Total Effects (Olay, 420 Kč) a sérum s kmenovými buňkami na oční okolí Stem Cells EyeContour (Fytofontana, 575 Kč)

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): oční krém a korektor v jednom Bright Now Visible Repair (Lumene, 625 Kč) a oční krém pro zralou pleť Multi Active Soja (Nivea, 200 Kč)

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): oční gel Advanced Night Repair Night (Estée Lauder, 1700 Kč) a oční krém All About Eyes (Clinique, 1150 Kč)

Správná aplikace

Choulostivá oblast vyžaduje také správnou aplikaci: „Ta by měla být jemná, přípravek ideálně lehce vklepejte prsty do pokožky. Oční krémy byste měly používat ráno i večer, důležitější je ovšem večerní ošetření. Přes noc se organismus regeneruje a pro co největší efekt je potřeba mu dodat účinné aktivní látky,“ zdůrazňuje Jana Štěpánková. A pozor, podobné krémy nefungují jen jako blokátor vrásek, existuje také spousta pomocníků na kruhy pod očima nebo proti únavě – bohužel tedy jen té viditelné.

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): oční gel pro unavené oči (Ryor, 92 Kč) a zpevňující oční krém Time Freeze (Lumene, 400 Kč)

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): krém proti stárnutí pleti očního okolí Line Killer X-treme (Rexaline, 1590 Kč) a remodelační oční krém Volume-Filler (Eucerin, 529 Kč)

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): krém na oční okolí a rty proti stárnutí Total Age Defy Cream (Sephora, 450 Kč) a Slaměnkový oční balzám (L´Occitane, 900 Kč)

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): krém na redukci kruhů a váčků pod očima Kaviderm (Ryor, 227 Kč) a hydratační gel-krém na oči Sensibio (Bioderma, 389 Kč)

Pozor na zarudnutí

I při použití očích krémů ovšem mohou nastat potíže: „Oční okolí je opravdu velmi citlivé, a tak může dojít i k reakci, která vede ke svědění, zarudnutí či pálení. Způsobit ji mohou konzervační látky, ale i látky aktivní či zcela přírodní. Je potřeba myslet na to, že člověk je individuální bytost a každá pleť reaguje jinak. Pokud míváte podobné obtíže, vybírejte přípravky vhodné pro citlivý typ pleti, které jsou dermatologicky či klinicky testované, “ doporučuje Jana Štěpánková.

Tip přidává i MUDr. Koutná: „Existuje řada žen, které mají na základě genetických vlivů extrémně suchou pokožku, a těm se může stát, že jim lépe než oční přípravky bude vyhovovat přírodní olivový, růžový či jiný olej, případně bílá vazelína.“

Používáte oční krémy? Který je váš nejoblíbenější? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama