Hlavní obsah

Pupečníková krev: Vyhozené peníze?

Foto: Thinkstock

Pupečníková krev může zachránit životy

29. 10. 2010

Postup budoucí maminky je jasný. „Chci pro své dítě udělat maximum a chci, aby bylo zdravé, a proto si nechám po porodu odebrat pupečníkovou krev.“ Než se však pro něco takového rozhodnete, měla byste vědět, že tato zázračná tekutina nezmůže vše. A že se za její uchování platí i 35 000 korun.

Článek

Pod názvem pupečníková krev se ve skutečnosti skrývá úžasná tekutina z placenty (ano, čtete správně – 97 % pupečníkové krve se nachází v placentě, pouze 3 % v pupečníku). Ta obsahuje kmenové buňky, které se dokážou v těle přeměnit v téměř cokoli – zdravé srdce, funkční kostní dřeň, vitální mozek anebo buňky produkující inzulin. Na první pohled připomíná univerzální lék na všechna závažná onemocnění, jenže celé to není až tak snadné. Většina zmiňovaných použití je totiž jen přesladkou hudbou budoucnosti.

Jde se na odběr

Pokud se rozhodnete pupečníkovou krev odebrat a následně uchovat, máte dvě možnosti: buď ji darovat a nechat zapsat do mezinárodního registru, nebo si ji vložit na „soukromý účet“ do banky s tím, že na ni nikdo jiný dosáhnout nemůže.

O tu první variantu se postará Banka pupečníkové krve zcela zdarma. Jedná se o dárcovský anonymní systém – tedy za darování pupečníkové krve nic neplatíte, ale ani honorář nedostanete. Odebraný štěp je zařazen do mezinárodní databáze a v případě nutnosti může pomoci nemocnému člověku na druhém konci světa – například ve chvíli, kdy dotyčný nemůže najít vhodného dárce kostní dřeně.

Většinu potřebného papírování budete muset v takovém případě obstarat sama. Nejdříve si vyberete jednu z 36 porodnic v Čechách, které proces umožňují. Porodnici kontaktujete a oznamíte jí svůj záměr. K tomu je nutné absolvovat klasická těhotenská vyšetření a před samotným porodem se ještě ujistit, že porodnice s odběrem počítá. Štěp vám vezmou a hned poté se stává pro ostatní anonymním. Jeho původ zná pak jenom sama banka, která vás i dítě 6 měsíců po porodu ještě prověří krevními testy.

Naproti tomu stojí soukromé firmy, které zprostředkování odběru a následné uložení v laboratoři nabízejí na klíč. „Stačí, aby budoucí rodička zavolala do našeho centra, my s ní všechno dohodneme a postaráme se o to, aby jí vybraná porodnice byla vybavena potřebným zařízením,“ popisuje Jakub Binder, operative manager české pobočky Cord Blood Center. Cena celkového odběru včetně 20 let uschování v kryobance se pohybuje kolem 35 000 korun.

Oněch 20 let je doba, která odpovídá nejvyšší hranici plnoletosti ve většině států světa. Před vypršením lhůty banka kontaktuje vlastníka, který si o budoucnosti své vlastní krve rozhodne už sám. Pokud si ji bude přát nadále uschovat, bude ho to stát kolem 450 korun na rok.

Foto: ThinkstockPřed porodem musíte mít odběr dojednaný

Zdarma, nebo zaplatit?

Na tuto otázku bohužel jednoznačně odpovědět nelze. „Světový trend ukazuje, že soukromé i státem podporované banky pupečníkové krve navzájem spolupracují,“ vysvětluje Petra Dvořáková z Banky pupečníkové krve. Rozhodně to tedy není tak, že by mezi nimi panovala významná rivalita. „Jsou zkrátka rodiče, kteří chtějí krev uchovat pouze pro vlastní děti, a rodiče, kteří chtějí pomoci ostatním,“ dodává. „Anonymních vzorků je samozřejmě více než těch, které putují do soukromé firmy," doplňuje MUDr. Michal Koucký, „čím více jich v mezinárodním registru bude, tím lépe."

Teoreticky se může stát, že uložíte do registru krev, která se bude hodit někomu na opačné straně zeměkoule. Pak vaše dítě onemocní, vy budete žádat štěp zpátky a on prostě nebude. Pravděpodobnost takové situace je ale extrémně nízká. „Už asi třikrát se nám stalo, že rodiče požádali o návrat pupečníkové krve přímo od nás z banky. Potřebovali ji pro léčbu sourozence dítěte-dárce,“ popisuje Petra Dvořáková. I na takové případy tedy mezinárodní registr myslí – navenek sice funguje zcela anonymně, nicméně v případě nutnosti je možné potřebný vzorek dohledat podle osobních dat.

Výhodou soukromého placeného uchování krve je fakt, že váš lékař bude přesně informovaný o stavu vzorku a bude ho mít kdykoli k dispozici. Bude vědět, kolik je v něm buněk a jestli jeho kvalita i množství odpovídá vašim aktuálním potřebám. Tyto kmenové buňky sice lze množit, ale ne do nekonečna.

Co všechno (ne)umí

Zjištění, kam až sahá moc pupečníkové krve, jsou stále předmětem dlouhodobých výzkumů. Prokazatelně je zatím možné léčit akutní i chronickou leukémii či poruchy krvetvorby. Hovoří se i o léčbě rakoviny prsu, vaječníku či malobuněčného nádoru plic. Do budoucna se pomýšlí i na Alzheimerovu chorobu, onemocnění srdce, Parkinsonovu chorobu či úrazy míchy. Výzkumy probíhají také v několika nemocnicích po celé České republice. „Například ve Fakultní nemocnici Ostrava se snaží pomocí kmenových buněk léčit diabetes,“ informuje Jakub Binder.

„V současné době absolutně chybí možnost klinického použití, které některé soukromé subjekty propagují," upozorňuje lékař Koucký. „Pokud má ovšem někdo zbytečných x tisíc, ať pupečníkovou krev uloží. Tkáňové inženýrství se vyvíjí neuvěřitelným tempem a kdo ví, co bude za 20 let."

Pozor! Úvahy o uložení pupečníkové krve jsou zcela bezpředmětné ve chvíli, kdy se u dítěte projeví například leukémie, která je vrozená. Ta je totiž už dispozičně obsažena v kmenových buňkách, a proto se v takovém případě stejně hledá zcela jiný dárce.

A jak to vidíte vy? Zdá se vám investice 35 000 korun do pupečníkové krve zbytečná? Máte s tím vlastní zkušenosti? Napište nám o tom do diskuse pod článkem!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek