Hlavní obsah

Nájem, nebo hypotéka? Existuje kompromis: hypotéka formou nájmu. Služba rent-to-own má výhody i rizika

Foto: Nopparat Khokthong, Shutterstock.com

Foto: Nopparat Khokthong, Shutterstock.com

Zvažujete, zda svou bytovou situaci řešit dlouhodobým pronájmem, nebo nákupem nemovitosti – a tím pádem závazkem dlouholeté hypotéky? Univerzální rady, které by platily pro každého, bohužel neexistují. Odborníci jsou ale schopni ukázat, co konkrétně zohlednit a podle čeho se rozhodovat.

Článek

Nájem, nebo vlastní bydlení? Každé řešení má své klady a zápory, které je třeba dobře zvážit. Jak byste tedy měli uvažovat a na co brát zřetel, poradí odborníci.

Nájemní bydlení: výhody a nevýhody

Bydlení v nájmu je typické především pro studenty a mladé lidi na začátku kariéry, protože si ještě nejsou jistí, kde zakotví. V posledních letech zájem o něj roste i kvůli menší dostupnosti hypoték. Dále ho volí lidé, kteří se nehodlají vázat a nevadí jim se občas stěhovat, případně ti, kdo na hypotéku v zásadě nemají anebo nejsou ochotni ji platit.

  • Nájem je výhodnější v drahých lokalitách, typicky v Praze. Bývá zde ale menší nabídka, takže ne vždy seženete dostatečně kvalitní byt či dům za přijatelnou cenu.
  • Výhodou nájmu je i menší počáteční finanční náročnost. Sice musíte počítat s akontací a nutností zaplatit několik nájmů dopředu, ale s náklady spojenými s hypotékou se to nedá srovnat.
  • Za pronajatý byt platíte měsíčně jen nájem, služby a energie, nutné opravy hradí majitel bytu.
  • Minusem je, že bez souhlasu majitele nemůžete dělat žádné úpravy: co lze a co nejde, by mělo být zakotvené i v nájemní smlouvě.
  • Mezi nevýhody patří, že pronajímatel může časem zvýšit nájem nebo změnit podmínky.
Foto: JJ-stockstudio, Shutterstock.com

Nájem, nebo vlastní bydlení? Rozhodnutí je na vás.Foto: JJ-stockstudio, Shutterstock.com

Hypotéka: výhody a nevýhody

Po splacení hypotéky představuje vlastní bydlení dlouhodobou jistotu, ale někdy je to i pomyslná koule na noze, pokud se změní rodinná či pracovní situace. Co tedy zvažovat?

  • Koupě může být výhodnou investicí, když nemovitost pořídíte v době, kdy jsou ceny dobré a postupně rostou.
  • Většina bank má striktně dané podmínky, podle kterých posuzuje žádost o úvěr (bonita), součástí bývá i váš vklad, který vyžaduje, měli byste tedy mít dostatečnou finanční rezervu. Nutná je také dobrá finanční historie, tedy bez zápisu v registru dlužníků.
  • I nemovitost zatíženou hypotékou můžete pronajmout nebo prodat, třeba i proto, že nemáte na splácení hypotéky. Nájmem si můžete zajistit i pasivní příjem.
  • Výhledově je hypotéka výhodná i proto, že po jejím splacení zásadně klesnou náklady na bydlení, což u nájmu nehrozí. Navíc na konci hypotéky je nemovitost vaše.
  • S hypotékou souvisí i možné odpočty na daních, lze ji refinancovat a podobně.
  • Nemovitost lze i během splácení upravovat dle svého a nikdo vám do toho nemluví.

A co doporučuje odborník? „Z dlouhodobého hlediska je pro většinu lidí výhodnější hypotéka. U nájmu platí majiteli a nevytvářejí žádnou hodnotu pro sebe. V přímém porovnání proto nelze porovnávat splátku hypotéky a výši nájmu. Jestli chcete něco porovnávat, pak výši měsíčního úroku versus výši nájmu – a tam je dnes hypotéka stále o dost levnější,“ říká Miroslav Majer, ředitel sjednavače hypoték Hyponamíru.

Hypotéka, nebo nájem: Roli hraje také region

Zda se vyplatí hypotéka, nebo nájem, závisí také na regionu. Někde jsou náklady srovnatelné, jinde je výhodnější jít do hypotéky: aktuálně například v Ústeckém kraji, kde měsíční splátka hypotéky klesla o 1 494 Kč pod úroveň nájmu.

Podle statistik realitního portálu Sreality, který sledoval průměrné ceny od listopadu 2024 do ledna 2025, se ukazuje, že třeba ve StředočeskémMoravskoslezském kraji vychází rozdíl už jen dva tisíce korun ve prospěch nájmu. „Rozdíly mezi nájmem a splátkou hypotéky se začínají smazávat a rozdíl mezi nimi není tak propastný,“ konstatuje Petr Jermář, odborník z portálu Banky.

Kompromis mezi nájmem a hypotékou

I pro ty, kdo na hypotéku zatím nedosáhnou, existuje řešení. Lze využít modelu, který se jmenuje „hypotéka formou nájmu“, „bydlení na splátky“, „chytrý nájem“, „pronájem s koupí“ nebo „rent-to-own“. Jak název napovídá, domluvíte se s majitelem, že uzavřete smlouvu o pronájmu, který za předem určenou dobu skončí odkupem obývané nemovitosti za domluvenou cenu.

Je jasné, že je měsíčně placená částka vyšší než klasický nájem a bývá i vyšší, než by byla splátka hypotéky (asi o třetinu). V době, kdy nemovitost splácíte, máte status klasického nájemníka, takže velké opravy hradí pronajímatel a musíte s ním konzultovat i případné úpravy.

  • Přijde vám to zajímavé? Vždy si ohlídejte serióznost poskytovatele a také to, zda je opravdu vlastníkem nemovitosti. Ve smlouvě musí být přesně daná částka, doba pronájmu, výše splátky a to, kolik z ní je nájemné, kolik jde na kupní cenu a kolik třeba na energie. Musíte vědět, po jaké době a za kolik si lze nemovitost odkoupit a zda nejsou v celém procesu nějaké skryté poplatky.

Načítám