Hlavní obsah

Realita, nebo bludy? Co prožívá člověk se schizofrenií?

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Nevyvratitelné bludy, halucinace a hlasy. Tak se nejčastěji projevuje schizofrenie. Přestože je často stigmatizována a tabuizována, obdivujeme práci mnoha géniů, kteří ji měli. Tuto nemoc byste ale na většině lidí, kteří se s ní léčí, ani nepoznali. Víte, že jí trpěl třeba Vincent van Gogh nebo Isaac Newton?

Článek

Schizofrenie vám může obrátit život ze dne na den zcela naruby. Pokud s ní ale člověk pracuje, dá se s ní plnohodnotně žít. Víte, co schizofrenik prožívá a které výjimečné osobnosti touto chorobou onemocněly?

Kdy propuká schizofrenie

Schizofrenie je závažné duševní onemocnění, které obvykle propukne mezi 15. a 35. rokem života. Příčina však není zcela jasná.

„Určitá část mozku se v období adolescence či rané dospělosti začne chovat patologicky. Aktivuje se stresem, drogami, porodem nebo tělesnou nemocí, přičemž dochází v čelním laloku mozku k nadměrné produkci dopaminu a pacient začne mít typické příznaky. Někdy však vyvolávací příčina chybí nebo je zcela malicherná,“ popisuje psychiatr MUDr. Miroslav Sekot.

Foto: sfam_photo, Shutterstock.com

Schizofrenie se diagnostikuje podle viditelných změn na mozku

Jak se nemoc projevuje

Pokud máte dojem, že byste schizofrenií mohli trpět právě vy, je velmi nepravděpodobné, že to tak skutečně je. Sám na sobě člověk nemoc obvykle nezaregistruje, protože je přesvědčený, že to, co prožívá a vidí, je fakt. Jak ale poznat, že by někdo z vašeho okolí mohl touto chorobou trpět?

„Schizofrenie se může projevovat velmi různě a různé jsou i subjektivní prožitky. Někdy mohou dominovat bludy a halucinace, jindy emoční oploštělost a apatie,“ popisuje psychiatr MUDr. Karel Nešpor, CSc.

Hlavní příznaky schizofrenie

 • halucinace, nevyvratitelné bludy, hlasy
 • agitovanost - stav podrážděnosti, neklidu a napětí
 • sociální stažení
 • emoční oploštělost
 • stavy mánie či deprese
 • narušená pozornost
 • pokleslá mentální výkonnost
 • nepředvídatelné chování
 • emoce neadekvátní situaci
 • časté střídání nálad
 • nesouvislá řeč - někdy může přestat mluvit úplně

Dá se nemoc (vy)léčit?

„V současné době pacientům pomáhají nová psychofarmaka, která ještě před několika lety nebyla k dispozici a nově vznikající centra duševního zdraví, která poskytují pacientům větší spektrum služeb než jenom nemocnice nebo psychiatrická ambulance,“ říká Miroslav Sekot. Není ale dogma, že se člověk musí farmaky léčit do konce života.

„Průběh této nemoci je u každého odlišný. Tou nejpříznivější možností je jediná ataka, která je následována trvalou remisí, tedy že člověk je pak už celý život v naprostém pořádku,“ doplňuje Karel Nešpor.

Foto: BlurryMe, Shutterstock.com

Psychoterapie na tuto nemoc nestačí, vždy je třeba léčba farmaky

Co prožívá schizofrenik?

Schizofrenie má nejrůznější projevy, avšak hlavním rysem jsou bludy, které si nedá vymluvit. Tedy vidí věci, lidi, objekty nebo třeba zvířata, která neexistují. Jeho realita je zkrátka jiná. Krom toho ale může fungovat zcela normálně.

Když mu okolí začne tvrdit, že ale člověk, na kterého zrovna mluví, neexistuje, je to totéž, jako by vám někdo začal říkat, že kamarád, kterého znáte od dětství, je celou dobu pouze výplodem vaší mysli.

Slavní schizofrenici

Jak se asi člověk se schizofrenií cítí, je dobře znázorněno ve filmu Čistá duše (2001) s Russelem Crowem v hlavní roli. Příběh je inspirován životním příběhem slavného amerického matematika Johna Forbese Nashe, který získal i přes svou nemoc Nobelovu cenu za ekonomii.

Foto: Profimedia.cz

Schizofrenie se u něj projevovala představami, že je pronásledován americkými tajnými službami. Když byl propuštěn z nedobrovolné hospitalizace, utekl do Evropy, odkud domů posílal zašifrované matematické kódy a vzorce. Schizofrenií trpěl 30 let, přesto ale nepřestával pracovat.

Foto: Profimedia.cz

Slavný spisovatel, představitel hnutí beatníků a autor bestselleru Na cestě. Ve 20 letech vstoupil do armády, kde mu schizofrenii diagnostikovali. Zemřel v pouhých 47 letech na cirhózu jater. Údajně hodně pil, aby tím zahnal hlasy, které ho pronásledovaly.

Foto: Profimedia.cz

Jeden z nejznámějších holandských malířů trpěl psychickými poruchami celý život. Poslední dva roky života, kdy namaloval své nejslavnější obrazy, trpěl atakami. Následkem jedné z nich, kdy se zcela psychicky zhroutil, bylo jeho slavné uříznuté ucho, které údajně daroval služebné v nevěstinci, kam chodil. Ve 37 letech se zastřelil.

Foto: Profimedia.cz

Údajně často ti, co trpěli halucinacemi, bludy a schizofrenií, natolik věřili ve svou výjimečnost, že silou svého přesvědčení skutečně posunuli lidstvo v mnohém dopředu. Nejinak tomu je i u Sira Isaaca Newtona, jedné z nejvlivnějších osobností v dějinách lidstva.

Foto: Profimedia.cz

Slavný československý diplomat a politik byl psychicky nevyrovnaný a měl extrémní výkyvy nálad. Když mu bylo 26 let, tak mu lékaři ve Spojených státech amerických diagnostikovali hebefrenii, což je mírnější forma schizofrenie. Při této diagnóze se pacient chová jako puberťák, nerespektuje pravidla a řád, je extrémně nezodpovědný, lže, je negativní a postupně dochází k rozpadu osobnosti.

Býváte často smutní a unavení? Víme, jak poznáte, jestli je to deprese.  

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama