Hlavní obsah

Vysmívaní hypochondři: Jsou opravdu nemocní! Jak se léčí?

Foto: baranq, Shutterstock.com
27. 7. 2018

Čas od času má asi každý starost o své zdraví. U někoho je ale strach tak velký a častý, že mu značně komplikuje každodenní život. Říkáme mu hypochondr. Víte, jak poznat neurotickou poruchu?

Článek

„Každý člověk má obavy o své zdraví. Často jsou tyto obavy na místě, ale u zdravého člověka nenarušují normální tok myšlenek. Pokud se však stávají noční můrou, jsou hlavním myšlenkovým obsahem pacienta a narušují běžné sociální fungování, je třeba s tím něco dělat,“ říká psychiatr a psychoterapeut MUDr. Miroslav Sekot, INEP s.r.o.

Já to určitě mám!

Hypochondr je člověk, který se neustále obává, že má jednu nebo více velmi vážných nemocí a často podstupuje různá lékařská vyšetření, která ovšem jeho obavy vyvrátí.

„U běžného hypochondra jsou jeho pocity, že je nemocný nebo by mohl onemocnět nějakou chorobou, v zásadě snadno rozptýlitelné a nenarušují jeho fungování například v zaměstnání. U těžších případů ale pacient bude nadále věřit tomu, že je nemocný, bez ohledu na to, kolik a jaká vyšetření podstoupil a bude to mít negativní vliv na další oblasti jeho života, jak pracovní, tak soukromé,“ vysvětluje MUDr. Pavla Myslíková, praktická lékařka z Lékařského domu Praha 7.

„Pacienti se často i sami vyšetřují, například si měří tlak, tep, nebo prohmatávají břicho a diagnostikují si různé nemoci,“ doplňuje ambulantní psychiatr MUDr. Jan Vybíhal, Klinika LOGO s.r.o.

Hypochondr není simulant

Hlavními příznaky tohoto onemocnění jsou úzkosti, napětí či tělesné příznaky, které nemají konkrétní důvod. Nepleťte si ale tuto duševní chorobu s fobiemi! Na rozdíl od hypochondrie, mají fobie konkrétní obsah. „Pacienti s fobiemi se obávají nějakého objektu, trpí například fobií z mužů, zvířat, cizinců a podobně, anebo určitou situací, například jednání na úřadě či telefonování,“ vysvětluje MUDr. Sekot.

Hypochondrie je spojována se změnami chování, sebepozorováním a sebeujišťováním. Je ale třeba mít na paměti, že hypochondr není simulant! O své nemoci je skutečně skálopevně přesvědčen.

Foto: Alexander Raths, Shutterstock.com

Jelikož je o své nemoci skálopevně přesvědčen, nejde o simulanta. Silné přesvědčení mu dokonce může příznaky nemoci vyvolat

Proč mě nikdo nemá rád

Příčiny, proč lidé touto poruchou trpí, mohou být různé. Úzkost může pramenit například z nedostatku lásky či pozornosti. Léčba záleží na včasné diagnóze. „Jako první na problém většinou přijde obvodní lékař, který má v ideálním případě k dispozici kompletní zdravotnickou dokumentaci pacienta. Každý by měl praktickému lékaři předávat zprávy z různých vyšetření či hospitalizací. Na základě nich pak pojme lékař podezření, že se může jednat o psychickou poruchu, a doporučí návštěvu odborníka,“ vysvětluje MUDr. Vybíhal.

„Důležité je, aby pacienti co nejdříve vyhledali pomoc odborníka, a to i pokud mají pochybnosti, zdali se v jejich případě skutečně o hypochondrii jedná. Lépe je vyhledat pomoc psychiatra, popřípadě klinického psychologa zbytečně, nežli zanedbat léčbu, která může potíže pacienta plně odstranit," dodává MUDr. Vybíhal.

Jak léčit neexistující nemoc?

Podle odborníků je délka léčby závislá na tom, jestli jde o mírnou nebo těžkou formu. Často pomůže tzv. kognitivně behaviorální psychoterapie zaměřená na práci s tělem a na vtíravé automatické myšlenky. Ve vzácných případech ale může být přesvědčení o tělesném onemocnění natolik závažné, že se může stát součástí i závažnějšího psychotického onemocnění. V takovém případě je odborná pomoc nezbytná. Navíc se stres může usadit v těle a projevit se opravdu nějakou chorobou nebo chronickou bolestí.

„Běžná je dvouměsíční až roční léčba, přičemž u lehčích případů bývá velmi úspěšná. K léčbě se používají léky ovlivňující náladu a úzkost, další cestou je psychoterapie. Pokud je nutná hospitalizace, pak terapie trvá minimálně 7 týdnů, těžké případy musí docházet 6 až 12 měsíců,“ říká MUDr. Pavla Myslíková.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Říká se, že dnes „zobe“ každý druhý. Pravda je taková, že za poslední roky uživatelů antidepresiv a prášků na různé úzkosti výrazně přibylo

„Léčba psychofarmaky, zejména antidepresivy, má často také svůj smysl, protože duševní poruchy se často vyskytují pohromadě a hypochondrická porucha bývá velmi často spojena s příznaky deprese,“ uzavírá MUDr. Sekot.

Setkali jste se s někým, kdo touto nemocí trpí?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.