Hlavní obsah

Sám si vařím, sám si peru...

Foto: Miele

Jsou stejně výkonné, ale pro menší množství

24. 7. 2009

Jednočlenných domácností je čím dál více. Ve věkové skupině do 35 let dokonce žije sám každý třetí. Podle sociologů jsou mezi ,,singly" hlavně tací, kteří mají zajímavou a často i velmi dobře placenou práci a spoustu koníčků. Není proto divu, že se na ně zaměřují i různé firmy se svými výrobky.

Článek

Singles a vaření

Co potřebují singles jiného než manželské páry nebo rodiny? Příkladem jsou třeba spotřebiče. Trouba, sporák nebo vysavač patří mezi ty „nejzbytečnější". Ke spokojenému životu totiž u této skupiny zpravidla stačí kávovar, pračka a chladnička s mikrovlnkou, ve které si skladují a ohřívají potraviny nafasované o víkendu v „mamahotelu". Zbytek už jim zabírá místo.

Výrobci se jim snaží vyjít vstříc a nabízejí speciální edice kompaktních spotřebičů, přičemž slovo kompaktní si lze přeložit v tomto případě jako zmenšené.

Foto: Candy

Šikovné trio ve velikosti běžného sporáku

Typickým příkladem z této skupiny je trio - spotřebič, který má velikost klasického sporáku, ale obsahuje dole myčku, do které lze naskládat čtyři sady nádobí, dále troubu a nahoře je varná deska - na výběr přitom máme jak elektrickou, tak plynovou. Stále více prostoru pak dostávají v singels domácnostech kompaktní trouby „dvě v jednom", tedy kombinace klasické pečicí s mikrovlnkou nebo s parní troubu. V nich si můžeme jak ohřát zásoby od maminky, tak upéct zmrazenou pizzu.

Podobně se dají už léta sehnat i zmenšené pračky a myčky, které nejen zaberou méně místa, ale hlavně mají menší kapacitu. I když už i tady udělala technika další krok. Hlavně do jednočlenných domácností je určena nová sušička prádla s menší kapacitou, která se věší na zeď. Není tak třeba dělat žádné kompromisy ani škodit životními prostředí. Vyprat si a usušit šatičky na večerní mejdan zvládneme i za půl hodiny a příliš energie k tomu nepotřebujeme.

Singles nejsou žádní chudáci

Ovšem je chybou si představovat, že singles jsou ti, kteří bydlí v garsonce a mají nouzi o každý centimetr. Podle realitních makléřů si garsoniéry pořizují starší lidé - jak jednotlivci, tak i manželé - kteří mají například chatu či chalupu, kde tráví část roku a kam za nimi jezdí děti s rodinami. Byt ve městě pak využívají třeba jen přes zimu.

Foto: Electrolux

Minimyčka si sama řídí délku programu

Singles z generace do 35 let pak dávají přednost bytům s dispozicemi 2+kk. Je totiž u většiny z nich pravděpodobné, že během pár let nastane obrat a místo jednoho v něm budou bydlet dva nebo i tři lidé. Ovšem i tak potřebují extra spotřebiče, aby zbytečně neplýtvali. Je-li člověk sám, těžko nasbírá za týden pět kilogramů bílého, pět kilogramů barevného a pět kilogramů černého prádla, aby naplnil buben pračky. A dvanáct sad nádobí - což je kapacita klasické myčky - zpravidla doma ani nemá.

Pro tyto případy tak firmy doporučují takové přístroje, které mají „vestavěnou váhu" či čidla. V nich lze potom prát klidně i tři trička a tomu se přizpůsobuje spotřeba vody a energie. Podobně u myček si čidla podle množství nečistot a mycího prostředku v odtékající vodě sami regulují délku mytí, a pokud začne odtékat voda čistá - což je u hrnečků od kafe a talíře od pizzy brzo - program zkrátí a ukončí.

Tyto přístroje pak bez problému slouží i dvou- a vícečlenným domácnostem.

Jedinou věcí, u které není u singles třeba řešit nevyužitou kapacitu, zůstává chladnička. Protože zásoby pití či jiných pochutin na nečekaný mejdan je vždy nutné mít po ruce!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek