Hlavní obsah

Sex v těhotenství: Víme, kdy je nejlepší

Foto: thinkstock

Sex v těhotenství by se měl přizpůsobit spíše potřebám ženyFoto: thinkstock

Zjistily jste, že jste těhotné, a trápí vás otázky ohledně sexu? Začalo vám být nevolno, na milování nemáte ani pomyšlení a přemýšlíte, co na to partner? Nebo máte strach, abyste neublížily plodu a nevíte, které polohy jsou vlastně vhodné? Na všechny tyto otázky známe odpovědi. Odhoďte obavy a čtěte dál.

Článek

Sex v těhotenství prožívají ženy většinou jinak než obvykle. Jejich tělo prochází změnami, které často ovlivňují i jeho potřebu. A každý trimestr s sebou přináší nejen fyziologické změny, ale i jistá úskalí, na která můžete narazit. Ptali jsme se na názor odborníků i zkušených maminek.

1. trimestr: Nevolnosti jako překážka

Únava, malátnost, bolest zvětšujících se prsou, citlivé bradavky, zvracení... To vše s sebou nesou hormonální změny na začátku těhotenství, zejména ve 2. a 3. měsíci. Někdy vás mohou některé tyto příznaky provázet až do konce gravidity, ale většinou se 4. měsícem odeznívají.

Proto hlavně v 1. trimestru může dojít k nějvětším změnám ve vašem sexuálním životě a vaše libido kvůli nechutenství klesá až k bodu nula. Vaše prsa mohou být přecitlivělá na sebemenší partnerův dotyk, a tak se některé ženy vyhýbají i jen mazlení. Proto je dobré, aby byl váš partner na začátku těhotenství tolerantní a respektoval změny, které prožíváte. K tomu je ale důležité podotknout, že by o tom, co se ve vás děje, měl vědět. Tedy s ním o svých pocitech otevřeně mluvte a zkuste myslet na jeho potřeby – ruce vás přece nebolí, ne? :-)

Pokud ale patříte k těm šťastnějším a nemáte žádná zdravotní omezení, nic vám v první fázi gravidity v milování nebrání a dovoleny jsou všechny polohy. „Soulož ani jiné nekoitální formy sexu pak nejsou nikterak limitovány,“ potvrzuje sexuolog Ondřej Trojan z pražské TH kliniky.

Foto: thinkstock

O sexu v těhotenství mluvte s partnerem otevřeně a řekněte mu, co se vám líbí, a co je vám naopak už nepříjemnéFoto: thinkstock

  • Pro:Pokud vaše těhotenství probíhá na začátku bez gynekologických problémů a nepociťujete žádné nevolnosti, můžete si sexu užívat stejně jako doposud.
  • Proti:Nevolnosti, zvracení, větší únava a napětí v prsou, přecitlivělost na pachy, například i na partnerův parfém či pižmo.

2. trimestr: Budete přitažlivější

Období zhruba od 4. do 6. měsíce těhotenství bývá naopak pro ženy často sexuálně náruživější. Možná se vám tak stane, že budete mít větší chuť experimentovat a vyzkoušíte praktiky i polohy, které pro vás byly doposud tabu. A čím to je? „Vysoké hladiny hormonů spolu s ještě celkem malým bříškem činí ženy žádoucí a pro většinu partnerů i nadmíru přitažlivé. Jsou, dá se říci, nadopované a zvládají mnohdy i větší dávky sexu než normálně,“ uvádí Ondřej Trojan.

Podobně tomu bylo i u čtenářky Veroniky: „Sex do sedmého měsíce byl pro mě úplně v pohodě, dokonce bych řekla, že frekvence se v druhém trimestru zvýšila. Moc jsme si to s manželem užívali. Pak už jsme se museli omezit na jednu dvě polohy kvůli břichu a ke konci už to bylo opravdu jen rúčo strúčo.“

A jaké polohy jsou v tomto období vhodné? Není-li vám velikost vašeho bříška ještě na obtíž, zvolte si polohy vámi oblíbené. Obecně se ale nedoporučuje klasická poloha misionářská, kdy partner leží nahoře. Proto můžete vyzkoušet například pozici na koníčka, kdy žena sedí na muži, na hraně postele či stolu, kdy partner jen přiráží vestoje nebo vkleče.

Foto: thinkstock

V druhém trimestru se cítí ženy většinou nejlépe a rostoucí bříško, které však není ještě příliš na obtíž, je činí přitažlivýmiFoto: thinkstock

  • Pro:Zvýšené libodo u ženy, žena se stává pro muže přitažlivější. Je čas na zakoupení erotického prádla, které například zvýrazní vaše ještě roztomilé těhotenské bříško, které může poodhalit například zavinovací košilka.
  • Proti:Pro někoho může být už omezující větší bříško, citlivější děloha a prsa.

Tip redakce: Okořeňte si sex i v těhotenství. Poradíme vám v článku: 9 sexy nápadů, jak ho vzrušit na maximum!.

3. trimestr: Přizpůsobte polohu

Ve 3. trimestru je plod již velký a dává o sobě vědět. Bříško je tak často při různých polohách na obtíž a různé sexuální praktiky bez modifikací přestávají být možné a příjemné. I tak si ale může žena milování hodně užívat, třeba v poloze zezadu nebo z boku. „Ale je tu i hodně příležitosti k aktivitám nekoitálním, jež lze rovněž velmi doporučit. V pochvě je ale tou dobou již méně místa, a tak na to musí brát zejména muži s větším penisem ohled,“ doporučuje dále sexuolog Ondřej Trojan.

Některé ženy už ke konci těhotenství navíc trápí různé problémy, jako například bolesti zad, otékající nohy či pálení žáhy, a proto jejich libido opět klesá. „U mě už to nešlo v posledních dvou měsících vůbec. Nemohla jsem se pořádně uvelebit, vše mě bolelo a sex bylo to poslední, na co bych myslela,“ svěřuje se maminka Andrea, která uvádí, že měla prý klasicky i strach o miminko a předčasné spuštění porodu. Podle porodníka Michala Kouckého však pohlavní styk rozhodně porod nevyvolá.

„O plod zde vůbec nejde. Není prokázáno, že by pohlavní styk sám o sobě spustil předčasný i termínový porod. Ano, ejakulát muže sice obsahuje 0,1 miligramů látky, která je spoluzodpovědná za zprostředkování kontrakcí v děloze, nicméně dávka potřebná k nastartování děložní činnosti je zhruba 5- až 10násobná. To znamená, že by se muselo vystřídat 5 až 10 pánů rychle za sebou, jeden styk nic nezmůže,“ upřesňuje s nadsázkou Michal Koucký.

  • Pro: Milování lze zpříjemnit prodloužením mazlení a různými masážemi (nejen oteklých nohou:-)). Zkuste do hry zapojit i studené ovoce nebo šlehačku.
  • Proti:Velké břicho vám rozhodně nedovolí všechny polohy. Žena si může připadat nepřitažlivá, bolesti zad, otoky a problémy se zažíváním, opět může dojít ke konci gravidity ke snížení libida, protože ženy už se chystají na porod a řeší jiné starosti.

Tip redakce: Týká se vás informace z rámečku? Zkuste jiné alternativní metody. O jedné z nich se dočtete ve článku zde.

A jaké zkušenosti máte se sexem v těhotenství vy? Napište nám i ostatním čtenářkám do diskuse pod článkem!

Reklama