Hlavní obsah

Diamant je věčný trend. Pořiďte skvělý dárek i investici v jednom

Foto: Archiv KLENOTA

Diamant řekne více než tisíc slov. V Česku stoupá zájem o pravé šperky i originální designFoto: Archiv KLENOTA

Módní trendy se stále mění a v pravidelných cyklech se vracejí. Diamanty jsou ale věčné. Po staletí jsou symbolem krásy a jedinečnosti, ale také moci. Proč nás jejich symbolika tak fascinuje?

Článek

Tajně po něm touží snad každá žena, dokonce i mnoho mužů. Nejsou totiž jen dokonalým doplňkem, ale nesou v sobě také touhu vlastnit něco krásného. Není tedy divu, že diamantový šperk vede na předních příčkách oblíbených dárků.

Foto: Archiv KLENOTA

Lab grown diamanty představují cestu k většímu průhlednému drahokamuFoto: Archiv KLENOTA

Na velikosti (ne)záleží

Ačkoliv hodnotu diamantu určuje několik kritérií, pro většinu lidí je tím rozhodujícím velikost kamene. Říká se, že čím větší, tím lepší. Ale je tomu skutečně tak? „Při koupi diamantového šperku hraje velikost kamene pro zákazníky zásadní roli,“ potvrzuje majitelka šperkařské značky KLENOTA Jarmila Slívová a dodává: „Během výběru se však snažíme zákazníky od této hlavní pozornosti na určitou chvíli oprostit a zaměřujeme se i na jiné aspekty, především kvalitu a design.

Velikost diamantu by ideálně neměla jít na úkor kvality. Při jejím určování se berou v potaz tzv. 4C – brus, barva, čistota a karátová váha (z anglického cut, colour, clarity, carat). Důležitý je také tvar, do kterého je diamant vybroušen. Každý bude mít vlastní preferenci těchto ukazatelů, ale teprve všechny dohromady tvoří výjimečný celek.

Foto: Archiv KLENOTA

Diamantový šperk, který bude památkou na celý životFoto: Archiv KLENOTA

Diamant jako investice

Diamant je jednou z nejstabilnějších komodit, do které můžete investovat. Není tedy divu, že se s nimi obchoduje i na burze. Jejich cena neustále narůstá, v průměru až o pět procent ročně.

Kromě diamantů je skvělým uchovatelem hodnoty také zlato, jehož cena neustále roste. Při zohlednění investičního potenciálu je proto ideální vybírat zlaté šperky s diamanty. Hodnota diamantových šperků však není jen finanční. Jde o klenoty, které se dědí z generace na generaci a ve kterých jsou uloženy mnoholeté vzpomínky.

Foto: Archiv KLENOTA

Prsten s diamantem potěší každou ženu, která touží po luxusním, elegantním a nadčasovém šperkuFoto: Archiv KLENOTA

Zázraky moderní technologie

V případě diamantového šperku, zejména tak osudového, jako je zásnubní či snubní prsten, se z kvality slevovat opravdu nevyplácí. „Pokud by se zákazník nechtěl vzdát výrazného čirého kamene, ale přírodní diamant ve větších velikostech je už mimo jeho finanční možnosti, je lepší zvolit alternativu,“ vysvětluje Jarmila Slívová ze šperkařského ateliéru KLENOTA.

Takovou alternativou může být laboratorní diamant. Kámen vyzařující stejnou dokonalost jako jeho přírodní varianta, leč jeho původ i cena se liší. Další a z hlediska ceny levnější možností je laboratorně vytvořený moissanit, který je hned po diamantu druhým nejtvrdším kamenem. Pro své vlastnosti se stal v poslední době velmi populární.

Dnešní moderní technologie nabízejí úžasné možnosti a šperkařský svět nezůstává pozadu. Přestože však obliba kamenů vytvořených člověkem v laboratoři roste, ty přírodní budou mít vždy svou hodnotu a nezpochybnitelné kouzlo.

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Proženy.cz.
Související témata: