Článek
Malé byty jsou dnes ve velké oblibě. Důvodem je zejména ekonomické hledisko, menší byt je provozně levnější. Problémy občas bývají s tím, jak ho zařídit, aby se vše vešlo, a ještě to hezky vypadalo.
To ovšem není problém tohoto malého bytu v Praze 6. Pro studentku Janu, která zde bydlí, jej zařídilo studio Indefa. Veškerý nový nábytek i s doplňky stál jen 55 tisíc, spotřebiče do kuchyně dalších 25 tisíc, přičemž skříň v chodbě a kuchyňská linka už byly součástí bytu. To je ale stejně dobré, že?

Předsíň s vestavěnou skříní. Okolí zdobí tapeta značky RaschtextilFoto: Indefa
Kompaktní a víceúčelové
Návrhářka zvolila pro vybavení bytu oblíbenou červeno-černo-bílou barevnou kombinaci a vybavila garsoniéru tak, aby zde mohly bydlet i dvě osoby.
V podstatě jedna místnost plní funkci obývacího pokoje, ložnice a kuchyně zároveň, a takové řešení vyžadovalo trochu přemýšlení. „Byt je vybaven tak, aby byl kompaktní a zároveň plnil více funkcí. Při jeho zařizování jsme se snažili o nadčasové řešení s ohledem na eleganci,“ přiznává designérka Lucie Micková, která byt zařídila. Proto zde není nábytek na míru, ale nábytek cenově dostupný, koupený v levnějším obchodě. A jde to.

Bílá sedačka v rohu skoro není vidět, a tak pomáhá opticky zvětšit prostorFoto: Indefa
Ložnice i obývák v jednom
Do bytu se vstupuje miniaturní předsíní, v níž je vestavěná skříň, která zde už stála. Ta se hodí vždy, je to jedno z oblíbených řešení k ukládání věcí. Obývací pokoj je funkčně rozdělen na část společenskou a spací. Postel je tedy umístěna v rohu, který pocitově poskytuje bezpečí. Místo nočního stolku je zde regálový stolek, který je předělen mezi spací a obývací částí. Na protilehlém konci pokoje je elegantní bílá sedací souprava.

Spací kout. Postel je v rohu, nepřekáží tu a člověk má pocit bezpečí. Navíc je odtud pěkný přehled o celé místnostiFoto: Indefa
I malý stůl je symbolem
Stůl byl a vždy bude symbolem rodiny. Nicméně v tak malém prostoru by zabral zbytečně moc místa. Našlo se řešení v podobě malého stolku, přilepeného ke kuchyňské lince. Rodině by takové řešení asi nestačilo, pro studentku Janu je dostačující. „Většinu času trávím stejně ve škole, na velké vaření a stolování není čas,“ svěřuje se Jana. Je tu spokojená, protože byt se snadno udržuje, vše má po ruce a necítí se tu stísněně.

Kuchyňská linka byla vyrobena truhlářem na míru. Dvířka jsou v provedení lakovaná MDFFoto: Indefa

Výrazně barevné květináče Lechuza se hezky vyjímají v kontrastu k jemné kuchyňské linceFoto: Indefa
Tapety místo obrazů
Originalitu dodávají bytu zajímavé tapety. Přestože je každý vzor jiný, dohromady vytvářejí zajímavý celek a vůbec to není špatné.Příjemným dojmem působí i zrcadlo, jehož rám je i potažený tapetou. Vypadá to jako obraz. V místnosti zatím není televize, Jana si ji chce vybrat sama. Bude umístěna na otočném stojanu, aby se na ni dalo koukat jak z postele, tak ze sedací soupravy.

Koupelna. I zde najdeme decentní barevnou kombinaci ladící s vybavením bytu. Závěsné WC, obklady a umyvadlo byly zakoupeny v ProCeramFoto: Indefa

Topný žebřík je oblíbeným řešením pro koupelny, narozdíl od jiných topidel na něj můžete klidně zavěsit mokré prádlo či ručníkyFoto: Indefa
Chtěli byste na studiích takovéhle bydlení?