Hlavní obsah

Švédský mandlový dort

Hodnocení:
(514)
Foto: Eva Malúšová
Doba přípravy
30 minut
Doba vaření
25 minut
Náročnost
střední

Říká se, že tenhle báječný křupavý mandlový dortík byl nejoblíbenějším zákuskem švédského a norského krále Oskara II., a proto nese jeho jméno. U nás jej zpopularizovala IKEA a popravdě: trochu klame tělem. Chutná a vypadá jako mistrovský cukrářský kousek, jeho příprava ale nijak složitá není.

Ingredience pro:
1 dort
Na mandlový korpus
  • 180 g mandlí
  • 5 bílků
  • 160 g cukru krupice
  • 1 špetka soli
Na žloutkový krém
  • 180 ml 33% smetany ke šlehání
  • 120 g cukru krupice
  • 5 žloutků
  • 150 g másla
Na dokončení
  • 2 hrsti mandlových lupínků
Článek

Postup

Krok 1: Na korpus rozmixujte celé neoloupané mandle najemno. Na papír na pečení si tužkou vyznačte dva kruhy s průměrem 20 cm. Položte ho na plech na pečení tak, aby strana, na kterou jste kreslili, byla vespod a předehřejte troubu na 170 °C.

Krok 2: Oddělte žloutky od bílků. K bílkům přidejte malou špetku soli a začněte je šlehat. Až se vytvoří jemná pěna, postupně přidávejte cukr a vyšlehejte hustý bílý sníh (po vytažení metliček zůstanou ve sněhu pevné špičky) a už jenom zlehka ručně zapracujte stěrkou do sněhu mleté mandle. 

Krok 3: Bílkovou hmotu rozdělte doprostřed kruhů na papír na pečení a plochým nožem ji rozetřete až k okrajům. Pečte v předehřáté troubě asi 20 minut, až začnou korpusy jemně hnědnout a budou na dotek suché. Vyjměte je z trouby, nechte krátce zchladnout a poté opatrně sloupněte papír. Nechte úplně vychladnout.

Krok 4: Na krém včas vyjměte máslo z ledničky. Nakrájejte ho do velké mísy na kostičky a nechte chvíli stranou. Do rendlíku dejte smetanu a cukr a za stálého míchání na mírném ohni zahřívejte, až se cukr rozpustí. Poté přidejte žloutky a za stálého šlehání zvolna dál zahřívejte, až směs zhoustne do konzistence řidšího pudinku (nevařte). Odstavte, přímo na povrch položte potravinářskou fólii a nechte vychladnout na pokojovou teplotu.

Tip: Když se vám žloutky při vyšší teplotě trochu srazí, hmotu ještě za tepla přeceďte přes husté síto do čistého rendlíku, aby byla úplně hladká.

Krok 5: Až budou mít máslo i žloutková směs stejnou teplotu (a žloutková směs chladnutím zhoustne), máslo vyšlehejte do lehké pěny a postupně po lžících k němu zašlehejte i žloutky se smetanou. Hotový krém nechte krátce v lednici vychladnout a mírně ztuhnout.

Tip: I při šlehání se může stát, že se vám krém srazí (stává se to, když mají výchozí suroviny rozdílné teploty). V tom případě našlehejte v čisté míse další kousek másla a sražený krém k němu po lžičkách zašlehejte – další lžičku přidejte vždy až poté, co se předchozí úplně propojí s máslem.

Krok 6: Polovinu krému rozetřete na mandlový korpus, přikryjte druhým korpusem a celý povrch dortu potřete druhou polovinou krému. Krém pečlivě uhlaďte nožem a povrch dortu ozdobte mandlovými lupínky. 

Tip: Mandlové lupínky krátce opečte na suché pánvi, budou mít lepší chuť i lákavější barvu.

Krok 8: Dort nechte v lednici rozležet a ztuhnout alespoň dvě hodiny.

Dali jste si novoroční předsevzetí omezit sladké? Nebuďte na sebe tak přísní a zkuste třeba tyto nepečené raw kuličky pro dietáře.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek