Hlavní obsah

Test odstraňovačů skvrn: Jsou drahé lepší než ty levnější?

Foto: thinkstock

Který přípravek odstraní skvrny? To jsme vyzkoušeli

Je lepší na skvrny na oblečení použít dražší odstraňovače, nebo postačí obyčejné mýdlo? V redakčním testu jsme došli k zajímavému výsledku!

Článek

Každému se to občas povede – kápnout na sebe, otřít se, prostě vyrobit skvrny. Právě proto jsme se rozhodli, že otestujeme několik přípravků, které najdete v regálech drogerie, a vyzkoušeli je na několika skvrnách – na jednobarevný bílý hadřík jsme vyrobili sérii skvrn a každou se pak snažili odstranit různými přípravky.

První skvrna byla od lesku na rty, druhá od kečupu, třetí od ostružinové marmelády, čtvrtá od stolního oleje a poslední jsme vyrobili rozetřením lískooříškové pomazánky. Ačkoli víme, že skvrny je zapotřebí odstranit co nejdřív, nechali jsme je všechny hodinku zaschnout na sluníčku. Pak jsme odstranili hrubé nečistoty a použili přípravky tak, jak radil výrobce v návodu. Protože jeho součástí je většinou i to, že po aplikaci přípravku máte textilii vyprat obvyklým způsobem, vyprali jsme všechny vzorky v programu 40 °C s přípravkem Persil Duo caps Expert. Podívejte se, jak dopadl test. Přípravky jsme seřadili podle ceny od nejdražších po nejlevnější.

Dr. Beckmann Pre-Wash, odstraňovač skvrn

Přípravek se žlučovým mýdlem – výrobce uvádí, že spolehlivě odstraní skvrny od mastnoty, oleje, krve, mléka, ovoce, kečupu, zeleniny, dětské výživy, ale i hůře odstranitelnou špínu z límců a manžet. Aplikujete přímo na skvrnu za pomoci kartáčku a necháte působit 10–15 minut. Pak vyperete tak, jak máte ve zvyku.

Cena: 129 Kč za 250 ml

Foto: Archiv redakce

Výsledek testu: Lesk na rty odolal, při pozorném pohledu je ještě znát, kde byla skvrna od lískooříškové pomazánky. Proti světlu se nepatrně rýsuje i skvrna od kečupu. Ty od marmelády a oleje jsou zcela pryč

Ariel professional, odstraňovač skvrn

Výrobce uvádí, že pomáhá odstraňovat skvrny od kávy, tmavého ovoce, rajčat, čokolády, vína, bláta, trávy, oleje… a mnohé další.

Buď ho můžete přidat k pracímu prostředku, nebo před praním nanést na skvrnu a nechat maximálně deset minut působit – a pak vyprat. Lze ho použít i tak, že do pěti litrů 30 °C teplé vody nalejete 100 ml přípravku a textilii necháte hodinu odmáčet.

Cena: 69,90 Kč za 500 ml

Foto: archiv redakce

Výsledek testu: Lesk na rty zůstal na látce, ale ostatní skvrny jsou pryč. Nepatrně je vidět zbytek skvrny od kečupu, ale jen při velmi pozorném pohledu

Vanish Oxi Action extra hygiene Liguid

Výrobce slibuje, že skvěle odstraní skvrny již během jednoho praní, navíc odstraní až 99,9 % bakterií. Buď můžete 100 ml Vanishe přidat do namáčecí lázně (čtyř litrů vody teplé 40 °C) a nechat hodinu působit, nebo stejných 100 ml přidat do pračky k prášku.

Cena: 34,90 Kč za 423 ml (v akci)

Foto: Archiv redakce

Výsledek testu: Ani jemu se nepodařilo přeprat lesk na rty. I v tomto případě jsou ještě patrná místa, kde byla skvrna od kečupu a marmelády. S olejem i lískooříškovou pomazánkou si ale poradil beze zbytku

Jelen, výběrové jádrové mýdlo

Klasické mýdlo – výrobce na obalu neradí, jak ho použít, takže jsme po odstranění hrubých nečistot látku i se skvrnami mýdlem potřeli a nechali jí také asi 10 minut na odmáčení, než jsme ji dali do pračky.

Cena: 29,90 Kč za 180 g

Foto: archiv redakce

Výsledek testu: S leskem na rty si mýdlo poradilo naprosto nejlépe, zcela nepatrně je znatelné místo, kde byla marmeláda, ale ostatní skvrny jsou pryč

Jedlá soda

Vyznavači babských rad ji používají na praní i odmáčení skvrn, i když výrobce o tomto využití mlčí a doporučuje ji jen na změkčení vody. Takže jsme alespoň dodrželi doporučení, že na 2–4 litry vody dávkujeme jednu lžičku. V roztoku vlažné vody a sody jsme nechali asi 10 minut odmáčet a pak vyprali.

Cena:6 Kč za 50 g

Foto: archiv redakce

Výsledek testu: Lesk na rty soda nezvládla, ale ostatní skvrny ano. Pokud víte, kde byl kečup, marmeláda i lískooříšková pomazánka, pak ještě nepatrné zbytky zabarvení najdete. Po mastné olejové skvrně ale není ani stopa

Pouhé praní bez přípravků

Napadlo nás vyzkoušet, jak to dopadne, když dáme skvrny jen vyprat. Namočili jsme je tedy na deset minut do hodně teplé vody a pak vyprali.

Foto: archiv redakce

Výsledek testu: Lesk na rty odolal zcela, ostatní skvrny jsou při pozorném pohledu nepatrně vidět – tentokrát i ta po oleji, ale nijak zásadně, čili výsledek považujeme za uspokojující

Závěr: Jak ukázal test, nejodolnější skvrnou je ta po lesku na rty. Nejlépe se s ní vypořádalo obyčejné jádrové mýdlo. Pokud hodnotíme výkon v případě ostatních skvrn, tak je velmi srovnatelný. Jestliže váháte, který výrobek použít, klidně můžete sáhnout i po tom levnějším.

Jakou zkušenost máte s odstraňovači skvrn? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.