Hlavní obsah

Tip pro dietářky: Sladkosti, po kterých nepřiberete!

Foto: isifa

Kdyby tak čokoláda kil zbavovala, a ne naopakFoto: isifa

Kdo by nechtěl, aby oblíbená čokoláda nebo dortík jeho proporcím ubíraly? Ale nic takového neexistuje. Přesto ale známe sladkosti, které vám aspoň váhou nehnou!

Článek

„U klasických sladkostí je problém, že jsou plné prázdného cukru, a navíc i tuku, takže udělají dobře chuťovým buňkám, ale rozhodně ne tělu,“ říká výživová poradkyně Aneta Procházková. Kvůli kalorické náloži a vysokému glykemickému indexu pak budete mít brzy další chuť, či dokonce hlad… Což je, jak známo, cesta do záhuby... Více v článku Peklo vašich jídelníčků.

Bez sladkého ani ránu?

Pokud se tedy snažíte zhubnout, zkuste hledat třeba v obchodech se zdravou výživou. „Jsou zde typy dobrot, které jsou sice také kalorické, ale obsahují suroviny kvalitní a s nízkým glykemickým indexem,“ uvádí nutriční poradkyně Jana Mířovská. Nízký index značí mírné rozkolísání hladiny krevního cukru, a tedy že jsou chuťové buňky nabaženy a hlad zažehnán.

Foto: thinkstock

Sladkému se nevyhýbejte, jen sáhněte po tom správnémFoto: thinkstock

Po čem tedy máte sáhnout?

Energie je potřeba, proto úplně opustit sladká jídla není nejen správné, ale někdy ani účinné, což jsme psali v článku Zhubnete, když vynecháte sladké a tučné? Ne!. Každopádně i tady platí pravidlo: dát si je ve správnou chvíli a vědět, co jíte. Proto všechny níže doporučené potraviny konzumujte během dopoledne!

Nahraďte tohle tímhle:

  • Cukrmůžete vyměnit za: javorový či datlový sirup, stévii, agáve… ale i ovocný cukr či samotné ovoce.
  • Čokoládu si dopřávejte s vysokým obsahem kakaa: díky tomu vás pak zasytí i malé množství.
  • Sladké koláče či buchty ke snídani vyměňte za teplé kaše z pohanky, bulguru, kuskusu, posypané oříšky, skořicí, kakaem a ovocem.
  • Zmrzlinuza ledovou tříšť nebo nízkotučný tvaroh se strouhaným čerstvým ovocem.
  • Sušenky za celozrnné bez polev, či domácí z jablek a ovesných vloček.
  • Müsli si namíchejte vlastní: z celozrnných vloček, sušeného ovoce (bez dochucování cukrem), oříšků.

Díky těmto úpravám pak hubnutí nebude utrpení. Co říkáte?

Reklama

Související témata: