Článek
Když Darině zazvoní budík, jsou ručičky na šesté. Odpočatá není ani trochu – hodinu předtím se už neklidně převalovala a hlavou se jí honily neodbytné myšlenky na problémové zákazníky a hořící termíny v práci.
Zatímco vypravuje děti do školy, za chůze ukusuje rohlík. Během devítihodinové směny se skoro nezastaví. Oběd? Bageta nebo nic. Prvním pořádným jídlem je večeře s rodinou, u které skoro usíná únavou. Na odpočinek přesto ještě „nemá nárok“ – ve chvíli, kdy manžel zhasíná lampičku, sedá Darina k počítači, aby si připravila podklady na příští den. Aby vydržela, dává si kávu a koláč.
O Darině se rozhodně nedá říct, že by se přejídala. Na jídlo jí nezbývá energie, takže mu věnuje minimální pozornost. Přesto kila přibývají. Čas od času ji výčitky svědomí donutí vypravit se do tělocvičny – jediným výsledkem ale je, že ji všechno bolí, má hlad a cítí se ještě unavenější. Kde dělá naše čtenářka chybu?
Jsem unavená, dám si svačinku
Jak sama přiznává, jídlo pro ni představuje jedinou chvíli odpočinku, kterou si dopřává, je to dobrý důvod pro pauzu!
„Když ale člověk vyřeší únavu tím nejjednodušším způsobem, jídlem, zatíží tím trávicí trakt, a je tím pádem ještě unavenější,“ popisuje nežádoucí mechanismus PhDr. Iva Málková, zakladatelka společnosti Stop obezitě. A nabízí východisko: „Je třeba rozlišovat, jakého původu únava je. Je-li fyzická, měli byste si lehnout a pustit si třeba hudbu. Je-li psychická, pomůže jednoduchá manuální práce nebo procházka se psem. Na jarní únavu platí dostatek vitaminů a zdravá strava.“
Království za devět hodin v posteli!
Nejzáludnější únava pramení z nevyspání. „Ve vyspělém světě dnes nikdo nemá hlad, naprostá většina lidí ale trpí chronickým nedostatkem spánku,“ říká psycholog Jeroným Klimeš. A to není zlé jen pro vaši vyrovnanost, radost ze života a tvůrčí schopnosti, ale také pro udržení hormonální rovnováhy i normální hmotnosti.
Nedostatek spánku totiž snižuje hladinu růstového hormonu, který reguluje zásoby tuku v těle. Růstový hormon pomáhá uvolňovat mastné kyseliny z tukových zásob a glukózu z jater do krve, aby měl organismus v náročných situacích dostatečný přísun energie. Pokud ale málo spíte, máte málo růstového hormonu – a tím pádem i nedostatek energie.
Dejte sem něco k jídlu – cokoli!
Když jste tak utahaní, že se vám chce už od rána vrátit zpátky do postele a nemáte chuť ani mluvit, těžko očekávat, že se budete zabývat laděním co nejvyváženějšího jídelníčku. Prostě sníte to, co bude zrovna po ruce – a je jasné, že to asi nebude zrovna vyvážená strava. Spíš něco ze stánku nebo z automatu, prostě samé tuky a sacharidy. Takové jídlo vás na chvíli postaví na nohy, ovšem velmi brzy vás bohužel srazí do ještě větší únavy a přidá nějaké to kilo navíc.
Jak tenhle bludný kruh konečně přetnout? Cesta je jen jedna: začněte naslouchat svému tělu a dejte mu to, co doopravdy potřebuje, tedy hlavně dostatek spánku. Najděte si čas jen pro sebe (a pokud to nepůjde jinak, napište si ho natvrdo do diáře jako důležitou schůzku).
Zkusíte to? Držíme palce, taky máme máslo na hlavě!