Hlavní obsah

Úklidové triky profesionálů: Ušetří vám čas a fungují!

Foto: Thinkstock

Uklízet s úsměvem? Když víte, jak na to, práce vám půjde lépe od ruky

Hodně vody, ještě více saponátů a spousta práce? Dneska se už uklízí trochu jinak. Zeptali jsme se několika profesionálů, jak to dělají oni – inspirujte se!

Článek

Čas je náš nepřítel, proto se vyplatí uklízet efektivně. Zkuste to s využitím rad odborníků, pro které je úklid „denním chlebem“.

Čistá okna

„Na okna nepoužívejte prostředky určené na mytí nádobí. Ze skla se pak nikdy neodmyjí zbytky tenzidů z těchto přípravků a okna se daleko rychleji zašpiní, protože na sebe přímo přitahují prach a další nečistoty. Nejlepší jsou čističe s podílem alkoholu, případně čpavku,“ uvádí Irena Bartoňová Pálková ze společnosti IP Managering. Na doleštění použijte mikrovlákno nebo dvouvrstvý papír. Speciální tipy dalších odborníků najdete v tomto článku!

Foto: dafe-plast

Jak se nejlépe zbavit mušinců na oknech? Kateřina Nedvědová doporučuje použít teplý čaj

Foto: hornbach

Žaluzie sklopte a prach z nich odstraňte suchým hadříkem

Co s koberci a čalouněním?

Odborníci se shodují v tom, že čištění extraktorem jednou až dvakrát ročně nic nenahradí. Jde o přístroj, který vstřikuje vodu a čisticí přípravek pod vysokým tlakem do koberce či textilie a současně nebo s odstupem času odsává rozpuštěné nečistoty. Před čištěním vše dobře vysajte, nejlépe luxem s elektrickým kartáčem.

Foto: ikea

Rozlili jste červené víno na sedačku? Podle Lumíra Němce vám pomůže jednat rychle a řešit to bílým vínem a solí, pak vysát suchým hadříkem

„Zásadní je skvrny odstraňovat mokrou cestou. Kdybyste chtěli jen vyčistit nějaký flíček a aplikovali na něj třeba pěnu, hadříkem ji jen rozmažete,“ připomíná Lumír Němec ze společnosti Lumiservice. A přidává svůj trik, jak se zbavit skvrny z červeného vína, je však třeba jednat hned: místo polijte bílým vínem, posypte solí, nechte chvíli působit a vysajte suchým hadříkem.

Foto: eglo+Le Patio

Abyste u různě tvarovaného lustru nemuseli utírat každý centimetr zvlášť, Irena Bartoňová Pálková doporučuje omýt hlavní díly a například drobné ověsy postříkat speciální pěnou ve spreji. Špína steče dolů, kam jste předem dali igelit a sací textilii

Pěkně od podlahy

Klasické koště už do současné domácnosti nepatří, víří prach. „Na odstranění prachu, vlasů a drobných nečistot z podlah je nejlepší vysavač nebo například mop s návlekem, který je statický a přitahuje nečistoty. Až pak následuje setření vlhkým hadrem,“ podotýká Irena Bartoňová Pálková. Mnohým podlahovinám voda vadí, například dřevěným a laminátovým – na ně je nejlepší nastříkat čisticí přípravek rozprašovačem a podlahu setřít nasucho.

Foto: KPP

Co dělat, když vám na dřevěnou podlahu, ať už s olejovaným nebo lakovaným povrchem, ukápne vosk ze svíčky nebo dítko přilepí žvýkačku? Výrobce podlah Kährs doporučuje dané místo ochladit ledovým sprejem nebo igelitovým sáčkem s kostkami ledu. Potom nános opatrně seškrábněte

Nanotechnologie v domácnosti

„Na pevné materiály včetně nábytku, skla, nerezu, keramických obkladů a podobně používám přípravky s nanotechnologií. Čistí mnohem lépe než jiné produkty, a navíc na povrchu vytvoří neviditelný ochranný film, díky němuž se pak snáze udržuje,“ říká Lucie Bláhová ze společnosti BKS Services. A dodává, že mimo jiné takový přípravek zamezuje usazování vodního kamene na bateriích (doleštěte je froté ručníkem nebo mikrovláknem), obkladech a podobně. Nanopřípravky se vyrábějí podle typu materiálů, třeba na sklo a keramiku, na kovy, dřevo i kámen a dají se dnes najít na internetu.

Foto: whirlpool

Jak se zbavit zápachu z lednice? Zkuste dát dovnitř hrneček s kávovou sedlinou. Až pohltí nemilé vůně, vyhoďte ji

Foto: kika

Na čištění pevných ploch, včetně kuchyňské linky, lze použít takzvané nano přípravky. Koupit je lze například v internetových obchodech

Nerez, sanita, obklady

Pokud na nerez nepoužijete přípravek s nanotechnologií, vsaďte na alkoholový čistič, pak už nerez netřeba dolešťovat, mastnota nebo „obtisky“ prstů se na něm také tolik nedrží.

Foto: kärcher

Spolehlivý úklid bez chemie? Zkuste parní čistič, který se hodí nejen na podlahy nebo mytí oken, ale i na údržbu sanity, dřezů, čalounění… Stačí jen použít vhodný nástavec

Na výrobek moderní doby sází i další trik, byť nejde o čistič. „Na zažloutlou WC mísu použijte cocacolu, která obsahuje hodně kyselin. Nalijte ji do mísy, nechte půl hodiny působit a spláchněte,“ vysvětluje Lucie Bláhová. „A spáry mezi obklady a dlaždičkami dobře vyčistíte kašičkou z vody a prášku do pečiva,“ dodává Kateřina Nedvědová ze společnosti Služebná. Osvědčil se i neředěný ocet: „Pomůže vám zbavit se vodního kamene z obkladů, dlažeb i sanity,“ říká Lumír Němec.

Foto: keramika soukup

Aby toaleta byla stále pěkná nejen navenek, ale i zevnitř, zkuste vsadit na cocacolu

Co s nábytkem

Prach je všude kolem nás, jak se ho efektivně zbavit? Paradoxně tím, že nebudete používat tolik chemikálií. Například leštěnky na nábytek, zejména když je aplikujete na lakovaný nebo laminovaný povrch, prach doslova přitahují. A co třeba televize nebo obrazovka počítače? „Když dáte aviváž na hadřík a utřete jím televizi, nesedá na ni prach,“ nabízí další trik Kateřina Nedvědová.

Foto: sapeli

Na dýhované povrchy dveří doporučují odborníci použít čistič s obsahem kokosového mýdla – šetrně čistí nejen přírodní povrch, ale i skleněné výplně z leptaného nebo pískovaného skla

Foto: hornbach

Dumáte, kolik a jakých čističů si pořídit, aby se vám uklízelo lépe? Nejprve si kupte praktické mikrovlákno (jedno hladké a druhé se smyčkami), a až pak řešte přípravky

Jak sami vidíte, úklid není věda, když víte, jak na to. A které úklidové triky se osvědčily vám?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.