Hlavní obsah

Užitečné tipy: Jak zbavit dítě horečky

Na snížení horečky u dětí je nejvhodnější sirup s obsahem paracetamolu. Je šetrný, účinný, a navíc jim chutná

S našimi tipy spolehlivě zatočíte s horečkou. Poradíme, jak vašemu dítěti od hvysoké teploty účinně ulevit a jaké zásady při tom dodržovat.

Článek

Zvláště u dětí je důležité správně vyhodnotit situaci, abyste jim v boji s nemocí skutečně pomohli. Zvýšená tělesná teplota je vůbec nejčastějším projevem nemoci u dospělých i dětí. Co víc o ní víme?

Obecně platí, že horečka většinou není nebezpečná, ba naopak, jedná se o přirozenou obrannou reakci organismu, která pomáhá tělu bojovat s viry a bakteriemi. Zabraňuje v těle množení choroboplodných zárodků a zároveň podporuje prokrvení orgánů a tkání, a tím umožňuje přenášet obranné buňky k zánětlivému ložisku.

Zvýšená teplota není sama o sobě nebezpečná. Pomáhá tělu bojovat s viry a bakteriemi

Snižovat, či nesnižovat?

Až na malé kojence, u nichž se teplota drží konstantně kolem 37 stupňů, je běžné, že se tělesná teplota u dětí během dne mění. Krátkodobé zvýšení teploty nad hranici 37 stupňů navíc nemusí být příznakem nemoci, ale jen doprovodným projevem pláče či rozdováděné hry.

Do teploty 38 °C (v případě měření v konečníku do 38,5 °C) hovoříme o zvýšené teplotě. Tu není nutné snižovat. V takovém případě uložte dítě do chladné, dobře větrané místnosti, lehce přikryjte, nabízejte mu pití, případně lehké jídlo, ale nenuťte ho do něj. Dále pak sledujte vývoj jeho teploty.

Pokud dítěti podáváte lék na snížení horečky, vždy dodržujte správné dávkování

Zachvátí-li tělo horečka (teplota nad 38 °C), je žádoucí ji snížit. Můžete využít takzvané „fyzikální“ způsoby: omývání houbou, sprchování ve vlažné vodě, případně zábaly do namočené osušky. Druhou možností je podání léku s obsahem ibuprofenu či paracetamolu. Jedním z vhodných přípravků je Panadol pro děti Jahoda 24 mg/ml ve formě perorální suspenze. Jedná se o volně prodejný lék s obsahem paracetamolu, který je k dětem s horečkou velmi šetrný a jeho jahodová příchuť je u dětí velmi oblíbená. Je určen pro děti od 3 měsíců do 12 let.

Nejen že dětem perorální suspenze chutná, ale její užívání je pro ně příjemnější než polykání tablet. Je vhodná také k tlumení bolesti provázející prořezávání zoubků, bolesti v krku, hlavy a zubů, svalů a bolesti provázející drobná poranění. Vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták a dbejte na to, aby léky byly podány v dávce vypočítané přesně podle tělesné hmotnosti dítěte tak, aby nemohlo dojít k předávkování, ale i poddávkování.

Se správným dávkováním léků vám může pomoci dávkovací kalkulačka na stránkách Malypacient.cz, které jsou plné užitečných rad a informací. Kromě článků o dětských nemocech tu na vás čeká také řada „vychytávek“, které si jednoduše oblíbíte. Najdete tu poradnu pediatra, který do 24 hodin zodpoví vaše dotazy, přehled zajímavých akcí ve vašem okolí, pravidelné soutěže i tipy na zábavu pro vaše děti.

Panadol pro děti Jahoda 24 mg/ml snižuje horečku. Perorální suspenze obsahuje paracetamol. Lék k vnitřnímu užití. O užití léku se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Čtěte pozorně příbalovou informaci.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek