Hlavní obsah

Vyrobte si doma dobrou vodu!

Foto: Grohe

Voda z vodovodu může i dobře chutnat

Vyplenila vám rodina v minulých teplých dnech všechny zásoby balených vod a jiných nápojů? Nebude lépe. Přijdou tropická vedra a co pak? Budete opět tahat balíky pet lahví, za které v součtu zaplatíte tisíce korun? Stop! Pijte vodu z vašeho kohoutku. Máme pro vás super tipy, jak mít denně pro celou rodinu vychlazenou nejen vodu a sodovku, ale i kolu nebo tonik. A skoro zadarmo!

Článek

Vodárenské společnosti i různé testy neustále opakují: z vodovodu teče nezávadná voda, kterou lze bez jakýchkoli obav pít. A my máme důkaz, přesvědčte se i vy díky testu ve článku Balená voda? Vyhozené peníze! Jenže nejen děti na „obyčejné" vodě hledají neustále nějaké „mouchy“. Jednou jim zavání po chlóru, jinde je narezlá... Tomu je ale konec!

Nejlevnější jsou konvice

Nejjednodušším a také nejlevnějším způsobem, jak odstranit z vody nejen chlór, ale i těžké kovy a další nečistoty jsou takzvané filtrační konvice. Princip jejich fungování je jednoduchý. Vodu do konvice naléváme otvorem, ve kterém je instalovaný speciální filtr, který zbaví tekutinu všech „nedobrých“ látek. Přitom konvice mají zpravidla takový tvar, aby se vešly třeba do dvířek chladničky a k dispozici jsme tak měly nejen vodou čistou, ale i vychlazenou.

Konvice včetně filtrů stojí zhruba tisícikorunu. Přijde vám to hodně? Tak počítejte. Každý má vypít dva litry vody denně. Koupíme-li balenou, přijde nás toto množství na 16 korun. Pokud platíme za kubík vody z vodovodu 60 korun, za dva litry dáme 12 haléřů, za opotřebení filtru, který přijde na 175 korun a je určený k úpravě sto litrů, zaplatíme 1,75 korun. Dva litry vody nás tak přijdou ani ne na dvě koruny. Jedna osoba tak denně ušetří za pití 14 korun, čtyřčlenná rodina 56 korun. Tisícikoruna investovaná do konvice se nám tak vrací za osmnáct dnů! Pak už jen šetříme peníze za balenou vodu a také naše životní prostředí.

Přitom úspory mohou být i větší, protože přefiltrovanou vodu lze používat nejen k pití. „Vodní filtry také redukují vodní kámen, a proto i spotřebiče jako kávovary, rychlovarné konvice či žehličky budou v domácnosti sloužit po delší dobu,“ říká Tereza Mlejnková zastupujíící značku Brita. Navíc se nyní můžeme setkat s akcí, že filtr vrátíme prodejci a na nový dostane slevu 25 korun.

Upravená voda teče rovnou z kohoutku

Komu se zdá toto řešení příliš náročné, může brzo zvolit další novinku. Speciální kuchyňskou baterii, která je také vybavená filtrem. Ten se nachází přímo na přívodu vody a zpravidla je ukrytý v kuchyňské lince. Přímo z kohoutku nám tak teče voda zbavená chlóru, kamene a dalších „příměsí“.

Filtr vydrží na čištění zhruba pěti set litrů vody a lze ho nastavit tak, aby si poradil s vodu jak velmi měkkou, tak tvrdou. Výrobci si jsou vědomi, že v kuchyni potřebujeme i vodu na mytí či vaření a v tomto případě je její filtrování plýtváním. Proto si lze u nové baterie nastavit, zda chceme, aby voda filtrem tekla, nebo ne. Stačí k tomu jedno pootočení knoflíkem.

Vyrobit lze i sodovku nebo kolu

Kupovat lahve s balenou vodou ale nemusíme ani tehdy, když je naše rodina závislá na bublinkách nebo dokonce kole. I ty si lze doma vyrobit z vody z vodovodu, pomocí speciálních přístrojů, které mají se sifonovými lahvemi společné jen ty bombičky. Litr sodovky přijde na necelé tři koruny – započtená je jak voda z vodovodu, tak speciální sytící bombička – , což je opět mnohem méně než v obchodě.

Jak to funguje? „Naplníme lahev, která je součástí přístroje, studenou vodou, vyklopíme hlavu výrobníku sodovky a zašroubujeme do ní hrdlo. Pak jen zmáčkneme tlačítko, přitom počtem zmáčknutí si regulujeme, zda chceme vodu mírně nebo více perlivou,“ popisuje Libor Hladík z firmy, která prodává přístroje Sodastream. Tyto přístroje však dokážou více. Přikoupit k nim lze i speciální sirupy na výrobu koly nebo třeba toniku. Jejich cena se pohybuje kolem stokoruny a zpravidla vystačí minimálně na deset litrů nápoje. Zde jsou i další ceny: nejlevnější přístroj pořídíte za 1890 korun, opětovné naplnění bombičky, ze které vyrobíte sedmdesát litrů nápoje, přijde na 199 korun.

Stále si myslíte, že je třeba tahat balíky vod z obchodů, nebo už také začnete pít vodu z vodovodu?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek