Hlavní obsah

Zatěžujete svá játra? Zaděláváte si na infekční onemocnění!

Foto: Profimedia

Oslabení jater může mít různé důvody. A mnohé z nich se dají ovlivnit

Počet lidí, kteří mají jaterní nález, už převýšil 40 procent. Toto číslo se přisuzuje přílišnému zatížení jater. Víme, jak poznáte, že jsou vaše játra v oslabení i jak je detoxikovat.

Článek

Za normálních okolností se játra v těle starají o tvorbu bílkovin krevní plazmy a dostatek důležitých hormonů. Také se o nich říká, že jsou metabolickým motorem. Hlídají totiž přeměnu cukrů, tuků a bílkovin, drží dozor nad prací těla s vodou a jsou to také ony, které zařídí, aby se vaše tělo neotrávilo toxiny.

Poslední léta, která jsou skloňována s nevhodným životním stylem, na ně ale kladou příliš velké nároky. Játra nejsou naprogramována na tak velkou zátěž a jsou náchylnější k infekčnímu onemocnění. Mezi nejčastější infekce patří:

  • Hepatitida A: Možná ji znáte spíše pod označením „nemoc špinavých rukou“. Jedná se o akutní zánět jater. „Nákaza se přenáší takzvanou oro-fekální cestou, kontaminovanou vodou, potravou, při nedostatečné hygieně,“ uvádí MUDr. Jan Šperl, CSc., z Kliniky hepatogastroenterologie, Institutu klinické a experimentální medicíny. Nejedná se o onemocnění těžké a napravuje jej dieta a klidový režim.
  • Hepatitida B:Virovou hepatitidu tohoto typu označujeme lidově jako žloutenku, i když není pravidlem, že ikterus (tedy žluté zabarvení) proběhne vždy. Přenáší se krví nebo pohlavním stykem. Léčba probíhá za pomoci léků, které ničí infekci (antivirotik) a posilují imunitní systém, a to někdy i doživotně.
  • Hepatitida C: Jedná se o chronický zánět jater a vyvíjí se velmi pomalu. Problém je, že jej lze určit až z důkladného vyšetření, mnohdy i za podstoupení biopsie. Trvale se při podávání antivirotik uzdraví více než polovina nemocných.
  • Autoimunitní hepatitida: Narozdíl od výše jmenovaných nemůže za onemocnění infekce, ale porucha imunitního systému. Játra špatně identifikují své buňky a imunitní systém je omylem ničí. Zatímco imunitu se doporučuje obecně zvyšovat, při tomto onemocnění se podávají léky, které ji potlačují.
  • Mononukleóza, infekční EB viróza: Často postihuje mladší generaci. Je to lehké infekční onemocnění jater a léčí se podáváním léku pendepon, dietním opatřením a klidem na lůžku.
  • Cirhóza jater: Jedná se o velmi vážné onemocnění. Více se mu věnujeme v samostatném článku Strašák jménem cirhóza.
Foto: Profimedia

Poškození jater často zpočátku nebolí, a proto přichází většinou pomoc pozdě

Hraje se o čas

Onemocnění jater, zejména hepatitidy, jsou velmi dobře léčitelná. Je však nezbytné zahájit léčbu včas. Například nezaléčená virová hepatitida B i C totiž mohou během pěti až deseti let přejít v cirhózu jater.

V první fázi se onemocnění projevuje nenápadně. Objevují se rysy podobné klasické viróze – únava, snížená koncentrace, teplota (horečka) a pokles výkonnosti. Velmi často se ale objevují i poruchy trávení – zejména pocit nafouklého břicha a plnosti, nevolnost, změna barvy stolice a moči, pobolívání pod žeberním obloukem.

„K lékaři byste měli jít, kdykoli máte sebemenší podezření, a to obzvlášť u rizikových skupin, jako jsou děti nebo starší lidé. Příznaky hepatitidy totiž velmi rychle odeznívají a onemocnění by se mohlo zanedbat,“ upozorňuje dětský lékař MUDr. Kamil Kuchler.

Foto: Profimedia

Alkoholem je třeba šetřit, jeho konzumace vytváří velký tlak na játra, aby jej v pořádku odbourala

Myslete dopředu

V každém případě je nejlepší onemocněním postihujícím tak důležitý orgán v těle předcházet. Mezi preventivní opatření patří omezení alkoholu, soli a léků (zejména paracetamol játra dokáže oslabovat), zařadit do jídelníčku méně soli a více bylinek a vyhnout se toxinům. Dvakrát do roka se doporučuje i detoxikace pomocí bylin či jaterní dieta, tedy stejná opatření, která se dodržují například při mononukleóze.

Jak chráníte svá játra vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.