Hlavní obsah

Nevidí na noty, přesto hraje v orchestru. Hra na housle změnila Týně celý život!

Foto: Archiv NF Harmonie

Foto: Archiv NF Harmonie

Od narození má několik vrozených vad zraku. Vidí rozmazaně, má zhoršenou orientaci v prostoru i ostrost vidění, a i když nosí brýle, vidí jen na určitou vzdálenost. Ve škole to nemívala lehké. Když jí bylo 12, objevila Nadační fond Harmonie, vzala do ruky housle a z dívky, co ani nepřečte noty, se stala členka orchestru. Dnes je Christianě Daňkové 22 let, je sebevědomá, studuje vysokou školu a svoje hudební dovednosti předává dalším dětem.

Článek

V Harmonii Christianě Daňkové nikdo neřekne jinak než Týno. Součástí nadačního fondu, který věří, že hudba dokáže měnit životy dětí a že v orchestru může hrát každé dítě, je tahle milá slečna už deset let. A dokazuje, že mnohé limity jde zbořit, jen je potřeba chtít a mít správnou podporu. Protože bez ní by Týna nejspíš na housle nikdy nehrála. A to by byla velká škoda!

Noty nepřečte, ale má „pamatováka“

Týna skutečně neměla kvůli svým vrozeným vadám zraku nejlepší předpoklady stát se houslistkou. „Vše, co vidím, se mi hýbe ze strany na stranu, a vidím jen na určitou vzdálenost, přestože nosím brýle. Mám zhoršenou zrakovou ostrost a orientaci v prostoru a vůbec nevidím detaily,“ popisuje.

Orchestr mi zvedl sebevědomí. Najednou má člověk pocit, že někam patří…

Třeba noty vůbec nečte – a ani by to moc nešlo. „Vše hraju zpaměti a podle sluchu. Jak to slyším, tak se to učím. Těžké je, když někdo řekne číslo taktu, který máme zrovna hrát. To hned netuším, ale s tím mi hodně pomáhají lektoři, a dokonce i děti, když například vedu výuku,“ vypráví Týna s tím, že právě na spolupráci, vzájemné pomoci a filozofii, že hudba je tu pro všechny, je v Harmonii vše postaveno.

„Díky přístupu orchestru a faktu, že každý může hrát na hudební nástroj, jsem se dostala k hudbě a získala jsem opravdové kamarády a lidi, kteří se ke mně chovali hezky. Do té doby jsem takové lidi nepoznala,“ vysvětluje Týna a naráží tím na trápení, které měla ve škole kvůli tomu, že se od ostatních dětí lišila.

Foto: Archiv NF Harmonie

Týna si v orchestru a v Harmonii našla spoustu dobrých kamarádů. Uprostřed je klavírní virtuos Ivo Kahánek, jeden z patronů projektuFoto: Archiv NF Harmonie

Hudba opravdu mění životy

Zcela vážně a bez nadsázky Týna tvrdí, že jí Nadační fond Harmonie a orchestr zcela změnily život. „Troufám si říct, že díky nim jsem dnes tam, kde jsem – myšlenkově i hudebně. Orchestr mi zvedl sebevědomí. Najednou má člověk pocit, že někam patří a je součástí velkého celku, který se skládá z kamarádů, a ti se vzájemně podporují. Pomohl mi také srovnat se s potížemi se zrakem a dnes i to vnímám velmi pozitivně,“ říká Týna, která druhým rokem studuje na Pedagogické fakultě UK český jazyk a speciální pedagogiku.

A v orchestru Harmonie nejen hraje, je tam už dva roky i asistentkou výuky. „Harmonie a hra na housle? To je pro mě doslova život. Mám to tam moc ráda. Atmosféra je úžasná, trávím tam většinu času a jsem ráda za každou chvíli. Moc mě baví ta práce a to, že mohu přinášet radost dalším nově příchozím dětem a ukázat jim, že vše, co chtějí, mohou dokázat – a to za jakýchkoliv okolností,“ vysvětluje Týna.

Nezapomenutelné zážitky

S orchestrem, Harmonií, lektory i dětmi, které učí, má prý spoustu nezapomenutelných zážitků, za něž je nesmírně vděčná. „Byla jsem dvakrát ve švédském Göteborgu, kde se každý rok setkávají orchestry tohoto typu z celé Evropy. Byla jsem také na zájezdu v Řecku. Pamatuju si velké koncerty a spoustu legrace s dětmi i lektory. Měla jsem také již třikrát možnost si zahrát i sólově v Českém muzeu hudby. Což je opravdu úžasný pocit, i když jste předtím hodně nervózní. Na všechny tyto zážitky nikdy nezapomenu a moc děkuji všem lektorům i všem, kteří se mnou jdou touto cestou. A doufám, že budeme společně kráčet dál,“ končí Týna svoje vyprávění.

Foto: Archiv NF Harmonie

Housle a orchestr jsou pro Týnu Daňkovou celý její životFoto: Archiv NF Harmonie

Každá pomoc se počítá

Nadační fond Harmonie vychází z hudebně-vzdělávacího programu El Sistema, který vznikl v roce 1975 ve Venezuele. Do České republiky ho v roce 2009 dostala Milada Cholujová, zakladatelka NF Harmonie a také zakládající členka asociace Sistema Europe, která pořádá pro děti zahraniční hudební soustředění. Smyslem je dopřát radost z hudby komukoli – bez ohledu na jeho sociální, ekonomické či jiné postavení.

A proto mají děti vše zdarma: výuku, hudební nástroje, veškeré pomůcky. Vše ze svých zdrojů a sponzorských darů hradí NF Harmonie. Jen pro představu: Orchestr by měl čítat minimálně 40 muzikantů, pořizovací cena nástrojů je asi tak 350 tisíc korun. Výuka pro jednoho školáka stojí nadační fond 2 600 korun měsíčně, jen notových papírů se každý měsíc tiskne 120 kusů. K tomu připočtěte dopravu a občerstvení na nejrůznější vystoupení a akce…

Proto je samozřejmě Nadační fond Harmonie rád za jakoukoli podporu, které se mu dostane od firem i jednotlivců. Možností, jak pomoci, je hned několik:

  • Darováním či nákupem hudebního nástroje, stojánků na noty, tonerů do tiskárny…
  • Jakýmkoli příspěvkem na sbírkový účet 107-6314230287 / 0100
  • Jednorázovou dárcovskou SMS ve výši 30, 60, 90 nebo 190 Kč
  • Trvalou dárcovskou SMS ve výši 30, 60, 90 nebo 190 Kč
  • QR kódem
  • Můžete přispět i na open air koncert Přijďte si s námi zahrát, který se koná 25. května 2025 v 15:00 na Střeleckém ostrově v Praze, a to zde prostřednictvím sbírkové platformy Znesnáze.
Foto: Archiv NF Harmonie

.Foto: Archiv NF Harmonie

Související témata:
Hudební nástroj
Orchestr

Načítám