Hlavní obsah

Potřebujete pomoc, ale terapeuti nemají volné termíny? Jděte ke svému praktikovi

Foto: tommaso79, Shutterstock.com

Foto: tommaso79, Shutterstock.com

V posledních letech, ve kterých se prostřídala pandemie, válka nedaleko za hranicemi i enegretická krize, se toho na nás valí dost. Není divu, že můžete z dění a návalu krizí pociťovat úzkost. Tu můžete zvládat pomocí základní psychohygieny, do které patří pravidelný pohyb, soustředění na přítomný okamžik nebo denní meditační cvičení.

Článek

Pokud si ovšem nevíte rady a cítíte, že už je toho zkrátka moc, není třeba hned hledat psychologa či terapeuta. Klinický psycholog Miroslav Světlák radí nejprve zajít za praktickým lékařem.

„Praktik je člověk, který vás dlouhodobě zná. Jako odborník navíc rozumí všem symptomům, které jsou spojené buď s nějakou závažnou nemocí, nebo právě s tím, co tak jednoduše z medicínského hlediska vysvětlit nejde,“ vysvětluje psychoterapeut a přednosta Ústavu psychologie a psychosomatiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v novém podcastu Výdech.

Světlák dodává, že i obvodní lékaři zvládají první kontakt s psychickými potížemi pacienta, pakliže nejde o akutní případy.

Jaké jsou současné možnosti odborné péče? Jaké jsou základy psychohygieny? Jak odbourávat stres a co při tom děláme špatně?

Poslechněte si celý rozhovor výše. Podcast Výdech, který moderuje Šárka Kabátová, vychází každý čtvrtek na Seznam Zprávách, Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích. Vaše dotazy nebo osobní zkušenosti nám můžete psát na adresu vydech@sz.cz.

Reklama

Související témata: