Hlavní obsah
ENTOCORT 3 mg tvrdé tobolky s řízeným uvolňováním
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.
- Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
- Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
- Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.
- Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.
Co naleznete v této příbalové informaci
- Co je Entocort a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Entocort užívat
- Jak se Entocort užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak Entocort uchovávat
- Obsah balení a další informace
1. CO JE ENTOCORT A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Entocort se používá k léčbě Crohnovy choroby postihující tenké střevo (ileum) a/nebo přední část tlustého střeva - vzestupný tračník.
Crohnova choroba
Entocort - tvrdé tobolky s řízeným uvolňováním se podávají ústy. Tvrdé tobolky procházejí žaludkem v nezměněné podobě a teprve v tenkém střevě dochází k postupnému uvolňování léčivé látky - budesonidu.
Budesonid patří do skupiny léčiv označovaných jako glukokortikoidy (odvozené od "kortisonu"), které se používají pro potlačení zánětu. Entocort (budesonid) potlačuje zánět (Crohnova choroba) v oblasti tenkého střeva a přední části tlustého střeva. Crohnova choroba se projevuje příznaky jako je bolest břicha, průjem a zvýšená teplota.
Mikroskopická kolitida
Entocort se používá k léčbě akutních epizod mikroskopické kolitidy i v udržovací léčbě (onemocnění charakteristické vleklým zánětem tlustého střeva a projevující se typicky chronickým vodnatým průjmem).
2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE ENTOCORT UŽÍVAT
Nepoužívejte přípravek Entocort
Jestliže jste alergický/á na budesonid nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
Upozornění a opatření
Zvláštní opatrnosti při použití Entocort je zapotřebí:
- jestliže jste postižen/a celkovou nebo místní virovou, bakteriální nebo plísňovou infekcí;
- v některých případech lze přípravek podávat jen se zvýšenou opatrností. Informujte proto svého ošetřujícího lékaře, pokud se léčíte na tuberkulózu, cukrovku, pro poruchu funkce jater či řídnutí kostí (osteoporóza), vřed žaludku nebo dvanáctníku, vysoký krevní tlak a onemocnění očí. Lékař má vědět i o případném výskytu cukrovky a zvýšeného nitroočního tlaku (glaukom) ve vaší rodině.
Pokud se u Vás objeví rozmazané vidění nebo jiná porucha zraku, obraťte se na svého lékaře.
Další léčivé přípravky a přípravek Entocort
Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte nebo které jste v nedávné době užíval(a), včetně léků vydávaných bez předpisu.
Některé léky mohou zvyšovat účinky přípravku Entocort, a pokud tyto léky používáte (včetně některých léků na HIV: ritonavir, kobicistat), Váš lékař může rozhodnout, že je třeba Vás pečlivě sledovat.
Entocort byl předepsán k léčbě Vašeho onemocnění/ k léčbě Vašeho dítěte. Nepodávejte přípravek nikomu jinému.
Lékař má být informován např. o lécích proti plísňovým onemocněním.
Přípravek Entocort s jídlem, pitím a alkoholem
Během užívání přípravku Entocort nepijte grepovou šťávu. Může ovlivnit účinek tohoto léčivého přípravku.
Těhotenství, kojení a plodnost
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
S užíváním přípravku Entocort v průběhu těhotenství a v období kojení jsou pouze velmi omezené zkušenosti. Pokud otěhotníte v průběhu léčby, máte co nejdříve vyhledat ošetřujícího lékaře. Entocort lze užívat v období kojení. Přesto se vždy nejdříve poraďte s lékařem.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Přípravek nemá vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
Upozorněte lékaře na stavy uvedené v tomto odstavci.
Upozorněte svého lékaře, pokud onemocníte/Vaše dítě onemocní nějakou infekcí. Vyhýbejte se kontaktu s dětmi i dospělými, kteří onemocněli planými neštovicemi nebo spalničkami.
Informujte svého lékaře, jestliže se příznaky Vašeho onemocnění v průběhu užívání přípravku zhorší. Přípravek užívejte pravidelně podle rady lékaře. Nepřestávejte náhle s užíváním přípravku, neboť lékař může plánovat postupné vysazení přípravku.
Přípravek Entocort 3mg obsahuje zrněný cukr a sodík
Přípravek obsahuje zrněný cukr (sacharóza a kukuřičný škrob). Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.
Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v jedné tobolce, to znamená, že je v podstatě "bez sodíku".
Máte-li jakékoliv další otázky týkající se užívání tohoto léčivého přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
3. JAK SE ENTOCORT UŽÍVÁ
Entocort užívejte přesně podle pokynů svého lékaře, které se někdy mohou lišit od informací uvedených v této příbalové informaci. Nikdy nepřerušujte léčbu bez jeho vědomí.
Tvrdé tobolky polykejte celé, nejlépe před snídaní a zapijte je dostatečně vodou. Děti či starší lidé s polykacími obtížemi mohou přípravek užívat tak, že tobolku otevřou, obsah smísí s polévkovou lžící jablečné šťávy a spolknou. Tobolky ani jejich obsah nesmíte drtit či kousat.
Dospělí s akutní (aktivní) formou choroby obvykle užívají 9 mg budesonidu (3 tobolky) jednou denně ráno před snídaní po dobu až 8 týdnů.
Crohnova choroba
Doporučená dávka pro udržovací léčbu u dospělých je 6 mg budesonidu (2 tobolky) jednou denně ráno před snídaní. V průběhu dlouhodobé léčby může lékař dávku upravit s ohledem na aktivitu onemocnění.
Plného účinku je obvykle dosaženo v průběhu 2 až 4 týdnů. Nepřestávejte tedy v pravidelném užívání přípravku, i když se již cítíte lépe.
Pokud pokračujete v léčbě přípravkem Entocort po ukončené léčbě jinými kortikoidy (prednison, prednisolon, metylprednisolon), mohou se dočasně objevit příznaky, které jste pociťoval/a před léčbou (vyrážka, bolest kloubů a svalů). Pokud Vás tyto či některé jiné příznaky obtěžují (bolest hlavy, únava, pocit na zvracení a zvracení), informujte o tom svého ošetřujícího lékaře.
Mikroskopická kolitida
Léčba akutního onemocnění: Užívejte 3 tobolky jednou denně ráno. Léčbu je potřeba ukončit postupným snižováním dávky v posledních 2 až 4 týdnech léčby.
Udržovací léčba pacienta v remisi: Užívejte 6 mg (2 tobolky) jednou denně ráno. Váš lékař může dávku podle potřeby snížit na 3 mg (1 tobolku) jednou denně ráno. Maximální délka léčby nemá překročit 6 měsíců.
Použití u dětí a dospívajících
Crohnova choroba:
Děti s akutní (aktivní) formou choroby obvykle užívají 9 mg budesonidu (3 tobolky) jednou denně ráno před snídaní po dobu až 8 týdnů. Lékař rozhodne o délce trvání léčby.
Lékař může kontrolovat tempo růstu u dětí a dospívajících, kteří užívají Entocort.
Mikroskopická kolitida:
Přípravek není určen k léčbě mikroskopické kolitidy u dětí a dospívajících.
Použití u starších pacientů
Starší pacienti užívají stejnou dávku jako dospělí, nicméně zkušenosti s užíváním přípravku u starších pacientů jsou omezené.
Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Entocort
Při vynechání pravidelné dávky není nutné tuto dávku nahradit. Další dávku užijte následující den před snídaní.
Jestliže jste užil(a) více přípravku Entocort, než jste měl(a)
Neužívejte více tobolek, než Vám předepsal lékař. V případě, že jste náhodou užil(a) více tobolek, nemělo by to mít žádný škodlivý vliv. Pokud se tak stávalo po delší dobu (týdny), mohou se objevit nežádoucí účinky z předávkování (viz "Možné nežádoucí účinky"). V tomto případě, nebo při náhodném požití přípravku dítětem, se poraďte s ošetřujícím lékařem.
Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Entocort
Léčbu nepřerušujte nikdy sami, ale vždy podle doporučení ošetřujícího lékaře. Lékař může mít například v úmyslu vysadit léčbu postupně.
4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Informujte ošetřujícího lékaře o všech potížích, které se objeví v průběhu léčby přípravkem Entocort.
Během užívání tohoto přípravku se mohou vyskytnout tyto nežádoucí účinky:
Často (postihují až 1 z 10 pacientů)
- cushingoidní zjev (měsícovitý obličej, ztenčení kůže, zhoršené hojení ran, tvorba strií);
- neschopnost trávit přijatou potravu;
- poruchy menstruace;
- nervozita;
- nespavost, změny nálady a deprese;
- svalové křeče;
- neobvykle rychlá a nepravidelná srdeční akce;
- kožní vyrážka;
- pocit bodání v kůži.
Při vyšetření složení krve může být zjištěna nízká hladina draslíku.
Méně často (postihují až 1 ze 100 pacientů)
- třes;
- mimovolní pohyby nebo zvýšený neklid doprovázený i svalovými křečemi nebo záškuby;
- úzkosti;
- dvanáctníkový nebo žaludeční vřed.
Vzácné (postihují až 1 z 1000 pacientů)
- agresivita;
- zakalení oční čočky včetně její zadní části;
- zánět slinivky břišní (pankreatitida);
- malé krvavé skvrny pod kůži (ekchymóza);
- odumření kosti (osteonekróza);
- glaukom (zvýšený nitrooční tlak, zelený oční zákal);
- rozmazané vidění.
Velmi vzácné (postihují až 1 z 10000 pacientů)
- těžká alergická reakce (nazývaná anafylaxe) projevující se náhle vzniklou dušností, otoky končetin či otokem hrdla/v okolí očí;
- snížení rychlosti růstu u dětí a dospívajících.
Není známo: z dostupných údajů nelze určit
- alergické reakce, které mohou způsobit otok obličeje, zejména očních víček, rtů, jazyka nebo hrdla (angioedém).
Většinu z výše uvedených nežádoucích účinků je možno očekávat také při léčbě jinými glukokortikoidy.
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. JAK ENTOCORT UCHOVÁVAT
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na sáčku a krabičce. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Podmínky uchovávání:
Uchovávejte při teplotě do 30 °C. Po otevření vždy znovu dobře dotáhněte uzávěr lahvičky, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. OBSAH BALENÍ A DALŠÍ INFORMACE
Co Entocort obsahuje
Léčivou látkou je budesonid. Jedna tvrdá tobolka obsahuje 3 mg budesonidu.
Pomocnými látkami jsou:
Obsah tobolky: ethylcelulosa, tributyl-acetylcitrát, kopolymer MA/EA 1:1 30% disperze, triethyl-citrát (E1505), protipěnivá emulze, polysorbát 80 (E433), mastek (E553b), zrněný cukr (sacharóza a kukuřičný škrob).
Obsah tobolky: želatina, černý, červený a žlutý oxid železitý (E172), oxid titaničitý (E171), natrium-lauryl-sulfát, koloidní bezvodý oxid křemičitý, tekutý parafin.
Potisk: šelak, černý oxid železitý, roztok amoniaku, hydroxid draselný.
Jak přípravek Entocort vypadá a co obsahuje toto balení
Jedno balení obsahuje 50 nebo 100 tvrdých tobolek v bílé HDPE lahvičce s PP šroubovacím bezpečnostním uzávěrem. Součástí uzávěru je LDPE vložka, obsahující 2,4 mg silikagelu (vysoušedlo).
Držitel rozhodnutí o registraci
Tillotts Pharma GmbH, Warmbacher Strasse 80, 79618 Rheinfelden, Německo
Výrobce
Astrea Fontaine, Rue des Prés Potets, 21121 Fontaine-les-Dijon, Francie
Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 26.9.2023.
Léky se stejnou příbalovou informací
- ENTOCORT 3MG CPS DUR MRL 100
Případně si projděte další články týkající se Zdraví
Postranní panel
Reklama
Reklama