Hlavní obsah

ONTOZRY 25/50/100/150/200 mg potahované tablety

Tento přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou. Jak hlásit nežádoucí účinky je popsáno v závěru bodu 4.

Přečtěte si pozorně celou tuto příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

  • Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
  • Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
  • Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.
  • Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci

  1. Co je přípravek Ontozry a k čemu se používá
  2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Ontozry užívat
  3. Jak se přípravek Ontozry užívá
  4. Možné nežádoucí účinky
  5. Jak přípravek Ontozry uchovávat
  6. Obsah balení a další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK ONTOZRY A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Přípravek Ontozry obsahuje léčivou látku cenobamát. Patří do skupiny léčiv nazývaných "antiepileptika". Tyto léky se používají k léčbě epilepsie, což je stav, který se projevuje záchvaty nebo křečemi v důsledku abnormální činnosti mozku.

Přípravek Ontozry se používá v kombinaci s dalšími antiepileptiky k léčbě epilepsie s fokálními (ohniskovými) záchvaty a sekundární generalizací nebo bez ní u dospělých pacientů s epilepsií bez adekvátní kontroly navzdory předchozí léčbě nejméně 2 antiepileptiky. Ohniskové záchvaty jsou záchvaty způsobené abnormální mozkovou aktivitou začínající v části mozku na jedné straně a sekundární generalizace znamená, že se abnormální aktivita rozšiřuje do obou stran mozku. Tento lék se může používat pouze u dospělých osob.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK ONTOZRY UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Ontozry

  • jestliže jste alergický(á) na cenobamát nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
  • narodil(a) jste se se srdečními problémy - změnami elektrické aktivity srdce projevující se zkrácením QT intervalu v souvislosti se vzácným onemocněním nazývaným vrozený syndrom krátkého QT.

Upozornění a opatření

Před užitím přípravku Ontozry nebo během léčby se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, jestliže:

  • přemýšlíte o sebepoškození nebo sebevraždě. U několika lidí léčených antiepileptiky, jako je například přípravek Ontozry, se vyskytly myšlenky na sebepoškození nebo sebevraždu. Pokud se u Vás kdykoli objeví takovéto myšlenky, ihned kontaktujte svého lékaře.
  • máte závažnou kožní reakci, která může být doprovázena vysokou teplotou a dalšími příznaky podobnými chřipce, vyrážku na obličeji, vyrážku šířící se do dalších částí těla, otok uzlin (zvětšené lymfatické uzliny) a krevní testy ukazující na zvýšené hladiny jaterních enzymů a určitého druhu bílých krvinek (eozinofilie).

Děti a dospívající

Přípravek Ontozry se nedoporučuje podávat dětem a dospívajícím mladším 18 let, protože nebyl u této skupiny zkoumán.

Další léčivé přípravky a přípravek Ontozry

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Užívání přípravku Ontozry s některými dalšími léky může ovlivnit účinek těchto jiných léků nebo účinek přípravku Ontozry. Nezačínejte užívat ani neukončujte užívání jiných přípravků bez předchozí porady se svým lékařem nebo lékárníkem.

Informujte svého lékaře, pokud užíváte jakýkoliv z následujících léků, protože může být potřeba upravit dávku:

  • léky používané k navození spánku, jako jsou barbituráty a benzodiazepiny.
  • jiné léky k léčbě epilepsie, jako je klobazam, fenytoin a fenobarbital, lamotrigin.
  • léky na kontrolu otěhotnění (perorální antikoncepce), protože ty mohou být méně účinné při užívání v kombinaci s přípravkem Ontozry. Lékař Vám může předepsat alternativní metody prevence otěhotnění během užívání tohoto přípravku a po dobu až 4 týdny po ukončení jeho užívání.
  • léky, o nichž je známo, že jsou v těle transformovány určitými skupinami enzymů, jako jsou midazolam (lék používaný k zastavení dlouhodobých, akutních (náhlých) konvulzivních záchvatů, na útlum a problémy se spánkem), bupropion (lék, který pomáhá člověku přestat kouřit), omeprazol (lék používaný k léčbě pálení žáhy nebo žaludečních vředů), baricitinib (lék používaný k léčbě bolestivého zánětu kloubů nebo kožního ekzému), cefaklor (antibiotikum), empagliflozin (lék používaný k léčbě vysoké hladiny glukózy v krvi při cukrovce), penicilin G (antibiotikum), ritobegron (lék používaný k léčbě hyperaktivního močového měchýře), sitagliptin (lék používaný k léčbě vysoké hladiny glukózy v krvi při cukrovce).

Přípravek Ontozry s alkoholem

Tento přípravek neužívejte s alkoholem. Přípravek Ontozry může zesílit účinky alkoholu, jako je pocit únavy nebo ospalosti, a během užívání tohoto léčivého přípravku alkohol nepijte.

Těhotenství a kojení

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat. Přípravek Ontozry užívejte během těhotenství, pouze pokud lékař rozhodne, že je to naprosto nezbytné. Během užívání cenobamátu a po dobu 4 týdnů po ukončení užívání tohoto léku musíte používat účinnou antikoncepci. Požádejte svého lékaře o radu ohledně účinných opatření na zabránění otěhotnění.

Během užívání přípravku Ontozry byste měla přestat kojit.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

  • Během užívání přípravku Ontozry můžete cítit ospalost, závrať nebo únavu a může se projevit zhoršení zraku.
  • Tyto účinky jsou pravděpodobnější na začátku léčby nebo po zvýšení dávky.
  • Neřiďte dopravní prostředky, nejezděte na kole, nepoužívejte nástroje nebo stroje, pokud máte zpomalené reakce a dokud nebudete vědět, jak Vás tento lék ovlivňuje.

Přípravek Ontozry obsahuje laktózu

Pokud Vám lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK ONTOZRY UŽÍVÁ

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Budete užívat přípravek Ontozry s jinými léky k léčbě epilepsie.

Doporučená dávka přípravku je

Přípravek Ontozry začnete užívat jednou denně v dávce jedné 12,5 mg tablety po dobu prvních 2 týdnů, poté budete užívat jednu 25 mg tabletu jednou denně po dobu následujících 2 týdnů. Poté bude Vaše dávka postupně upravována každé 2 týdny, dokud nedosáhnete dávky, která u Vás bude fungovat nejlépe. Váš lékař pro Vás stanoví správnou denní dávku a během času může být nutné ji upravit. Doporučená dávka je v rozsahu od 200 mg do 400 mg jednou denně.

Způsob užití

Užívejte doporučenou dávku jednou denně každý den přibližně ve stejnou dobu. Přípravek Ontozry můžete užívat kdykoli v průběhu dne nebo večer, s jídlem nebo mezi jídly.

Tablety spolkněte celé a zapijte sklenicí vody. Tablety nerozlamujte na půl, protože tablety nejsou vhodné k rozdělení na dvě stejné poloviny.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Ontozry, než jste měl(a)

Promluvte si se svým lékařem. Můžete pociťovat závrať, únavu a ospalost.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Ontozry

Zapomenutou dávku užijte, jakmile si vzpomenete, pokud uplynulo méně než 12 hodin od doby, kdy jste ji měl(a) užít. Jestliže uplynulo více než 12 hodin, vynechejte zapomenutou dávku a užijte další dávku v obvyklém čase. Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Ontozry

Nesnižujte dávku ani nepřestávejte užívat přípravek Ontozry bez domluvy s Vaším lékařem. Lékař Vám vysvětlí, jak při vysazování přípravku Ontozry dávku postupně snižovat.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Řekněte ihned svému lékaři, pokud se objeví následující závažné nežádoucí účinky:

Vzácné vedlejší účinky (mohou postihovat až 1 z 1000 osob):

  • závažná kožní reakce, která může být doprovázena horečkou a dalšími příznaky podobnými chřipce, vyrážkou na obličeji, vyrážkou šířící se do dalších částí těla a otokem uzlin (zvětšené lymfatické uzliny). Krevní testy mohou ukazovat zvýšené hladiny jaterních enzymů a určitého druhu bílých krvinek (eozinofilie).

Při užívání tohoto přípravku se u Vás mohou objevit další nežádoucí účinky. Informujte lékaře, pokud se u Vás objeví kterýkoliv z následujících účinků:

Velmi časté nežádoucí účinky (mohou postihovat více než 1 osobu z 10):

  • pocit ospalosti (spavost), útlumu nebo velké únavy (vyčerpanost)
  • závrať
  • pocit točení hlavy (vertigo)
  • problémy s koordinací pohybů, problémy s chůzí nebo udržením rovnováhy (ataxie, poruchy chůze, abnormální koordinace)
  • bolest hlavy

Časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 10 osob):

  • zhoršená paměť, zmatenost
  • podrážděnost
  • potíže s vyslovováním slov nebo potíže s mluvením
  • rychlé a nekontrolovatelné pohyby očí (nystagmus), rozmazané vidění, dvojité vidění
  • pocit na zvracení, zvracení, zácpa nebo průjem
  • sucho v ústech
  • vyrážka, svědění
  • otok očních víček, otok končetin
  • krevní testy ukazující zvýšení hladin určitých jaterních enzymů

Méně časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 ze 100 osob):

  • alergické reakce
  • myšlenky na sebepoškození nebo sebevraždu

Hlášení nežádoucích účinků

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48,100 41 Praha 10, Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

5. JAK PŘÍPRAVEK ONTOZRY UCHOVÁVAT

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a blistru za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. OBSAH BALENÍ A DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Ontozry obsahuje

Léčivou látkou je cenobamatum.

  • Jedna 12,5 mg tableta přípravku Ontozry obsahuje 12,5 mg cenobamátu.
  • Jedna 25 mg potahovaná tableta přípravku Ontozry obsahuje 25 mg cenobamátu.
  • Jedna 50 mg potahovaná tableta obsahuje 50 mg cenobamátu.
  • Jedna 100 mg potahovaná tableta obsahuje 100 mg cenobamátu.
  • Jedna 150 mg potahovaná tableta obsahuje 150 mg cenobamátu.
  • Jedna 200 mg potahovaná tableta obsahuje 200 mg cenobamátu.

Dalšími složkami jsou:

  • mikrokrystalická celulóza (E460), monohydrát laktózy, sodná sůl karboxymethylškrobu, koloidní bezvodý oxid křemičitý (E551), magnesium-stearát (E470b).
  • 25 mg a 100 mg potahované tablety: hlinitý lak indigokarmínu (E132), červený oxid železitý (E172), žlutý oxid železitý (E172), makrogol, částečně hydrolyzovaný polyvinylalkohol (E1203), mastek (E553b), oxid titaničitý (E171).
  • 50 mg potahované tablety: žlutý oxid železitý (E172), makrogol, částečně hydrolyzovaný polyvinylalkohol (E1203), mastek (E553b), oxid titaničitý (E171).
  • 150 mg a 200 mg potahované tablety: červený oxid železitý (E172), žlutý oxid železitý (E172), makrogol, částečně hydrolyzovaný polyvinylalkohol (E1203), mastek (E553b), oxid titaničitý (E171).

Jak přípravek Ontozry vypadá a co obsahuje toto balení

Ontozry 12,5 mg jsou nepotahované, okrouhlé, bílé až téměř bílé tablety s AV na jedné straně a "12" na druhé straně.

Ontozry 25 mg jsou okrouhlé, hnědé, potahované tablety s AV na jedné straně a "25" na druhé straně.

Ontozry 50 mg jsou okrouhlé, žluté, potahované tablety s AV na jedné straně a "50" na druhé straně.

Ontozry 100 mg jsou okrouhlé, hnědé, potahované tablety s AV na jedné straně a "100" na druhé straně.

Ontozry 150 mg jsou okrouhlé, světle oranžové, potahované tablety s AV na jedné straně a "150" na druhé straně.

Ontozry 200 mg jsou oválné, světle oranžové, potahované tablety s AV na jedné straně a "200" na druhé straně.

Balení pro zahájení léčby přípravkem Ontozry obsahuje 14 tablet o síle 12,5 mg a 14 potahovaných tablet o síle 25 mg.

Potahované tablety přípravku Ontozry v silách 50 mg, 100 mg, 150 mg a 200 mg se dodávají v baleních po 14, 28 nebo 84 potahovaných tabletách.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci

Angelini Pharma S.p.A

Viale Amelia 70, 00181

Rome - Itálie

Výrobce

Swiss Caps GmbH

Grassingerstrasse 9

83043 Bad Aibling

Německo

Aziende Chimiche Riunite Angelini Francesco ACRAF SPA

Via Vecchia del Pinocchio, 22 60100

Ancona (AN), Itálie

Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 12.1.2024

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http:// www.ema.europa.eu.

Léky se stejnou příbalovou informací

  • ONTOZRY 12,5MG+25MG TBL NOB+TBL FLM 14X12,5MG+14X25MG
  • ONTOZRY 50MG TBL FLM 14
  • ONTOZRY 50MG TBL FLM 28
  • ONTOZRY 100MG TBL FLM 14
  • ONTOZRY 100MG TBL FLM 28
  • ONTOZRY 150MG TBL FLM 14
  • ONTOZRY 150MG TBL FLM 28
  • ONTOZRY 200MG TBL FLM 14
  • ONTOZRY 200MG TBL FLM 28