Hlavní obsah

10 let od smrti Paula Newmana: V těchto rolích ho zbožňujeme

Foto: Profimedia.cz
26. 9. 2018

Prý měl nejmodřejší oči na světě. To je dost možné, ale do filmové historie a do naší paměti by se Paul Newman (†83) určitě vryl i jinak. O jeho hereckém talentu svědčí i fakt, že jej režiséři obsazovali po více než padesát let. A dnes uplynulo deset let od smrti tohoto geniálního člověka.

Článek

Byla by škoda mluvit o Paulu Newmanovi pouze jako o herci. Kritiky nadchnul i jako režisér, zejména svým prvním filmem „Rachel, Rachel“ z roku 1968. Jako kdyby toho talentu nebylo málo, Paul Newman miloval automobilové závody a nebál se postavit na start. V roce 1979 dokonce skončil druhý v závodě „24 hodin LeMans“. Založil také potravinovou firmu „Newman´s Own“, jejíž veškerý zisk odevzdával neziskovým organizacím. Charitě se věnoval i jinde, a byl proto považován za významného filantropa.

Ačkoliv se může zdát, že se mu dařilo, na co sáhl, začátek života byl malinko trnitý. Paul Newman studoval vojenskou akademii, toužil se stát pilotem, ale při náboru odhalili barvoslepost, takže jej z leteckého výcviku vyloučili. Když mu zemřel otec, převzal po něm obchod, který ale nedlouho poté zkrachoval. Do třetice všeho dobrého se přihlásil na herectví na Yale, kde už to konečně klaplo, a modrooký herec s odzbrojujícím úsměvem začal budovat svoji kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Paul Newman se se svojí druhou manželkou seznámil při natáčení filmu „Dlouhé horké léto" v roce 1957

Paul Newman byl ženatý dvakrát, poprvé s Jackie Witte (89), se kterou se rozvedl v roce 1957. Tentýž rok potkal Joanne Woodward (88), kterou si v roce 1958 vzal a se kterou byl až do konce života. Zemřel 26. září 2008 na rakovinu plic. Zůstalo po něm pět dcer: Stephanie (67), Susan Kendall (65), Nell (59), Melissa (56) a Clarie Olivia (53). Jediný syn, kterého měl, Scott (†28), zemřel v roce 1978 na předávkování drogami.

Paul Newman patřil k nejvíce charizmatickým hercům své doby. Za svůj život ztvárnil desítky postav, připomeňme si alespoň ty nejslavnější.

Někdo tam nahoře mě má rád (1956)

Foto: Profimedia.cz

Nebyl to sice první film Paula Newmana, ale patří k těm nejvýznamnějším ze začátku jeho kariéry. V roli boxera Thomase Rocca Barbella se totiž vepsal do povědomí širší veřejnosti. Velice přesvědčivě ztvárnil boxerskou legendu, Rockyho Graziana (Barbella boxoval pod smyšleným jménem), který se do ringu dostal vlastně náhodou a okamžitě se stal neporazitelným. Film byl inspirován skutečným příběhem. Aby Newman dokázal zahrát Rockyho Graziana co nejpřesněji, několikrát se s ním sešel, aby se naučil jeho mimiku, pohyby. Jeho partnerkou ve filmu byla Pier Angeli (†39)

Kočka na rozpálené plechové střeše (1958)

Foto: Profimedia.cz

Většina rolí, za které byl Paul Newman nominován na Oscara, byly role alkoholiků. Prvním byl Brick ve filmu „Kočka na rozpálené plechové střeše“, natočeném podle divadelní předlohy. Brick se snaží zapomenout na sebevraždu svého kamaráda – gaye. Jeho žena Maggie, kterou hraje Elizabeth Taylor (†79), se ho z toho snaží dostat. Jenže kromě jeho duše, kterou se snaží zachránit, se také touží zmocnit dědictví po Brickově otci, který umírá na rakovinu. Z psychologie postav někdy až mrazí, jak přesvědčivě jsou zahrány

Frajer Luke (1967)

Foto: Profimedia.cz

Odvážný vězeň, kterého každý respektuje, a dozorci, kteří se ho snaží všemi způsoby zlomit, aby jim přestal ubírat autoritu svými útěky a stoicky klidnou povahou. Takový je Paul Newman v dramatu z vězeňského prostředí „Frajer Luke“. Film patří k těm nejoblíbenějším s Newmanem, nicméně podle kritiků je zdlouhavý a funguje jen díky jeho úsměvu. No, to je možné, ale úsměv rozhodně není jediné, proč je film tak oblíbený. Mimochodem – scéna, kde má za hodinu sníst padesát vařených vajec, je skutečně legendární. A ne, Paul Newman jich prý při natáčení padesát nesnědl. Pouze osm, a i to mu stačilo k tomu, aby mu bylo pořádně špatně

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Foto: Profimedia.cz

První film, ve kterém se spolu poprvé setkali Paul Newman (jako Butch Cassidy) a Robert Redford (82) (jako Sundance Kid). Tenhle film je kultovní nejen díky tomu, že jde o klasický western, ale i proto, že dal vzniknout této legendární herecké dvojici, která společně perfektně fungovala i v dalších filmech. A dámská část diváků se nemohla rozhodnout, kdo z dvojice je pohlednější. Stejně jako se perfektně doplňovali Butch Cassidy a Sundance Kid, doplňovali se i Paul Newman a Robert Redford

Podraz (1973)

Foto: Profimedia.cz

A právě osvědčená dvojice Paul Newman a Robert Redford si spolu zahrála i v gangsterce „Podraz“, která se odehrává ve třicátých letech v Americe. Dvojice podvodníků spolu vymyslí dokonalý plán, jako obrat jednoho velice movitého mafiána. Podfukem se snaží zmanipulovat dostihové sázky tak, aby mafiánského bosse připravili o nemalý obnos. Film má takový spád, že bude bavit i ty, kteří filmy s mafiány jinak nemají příliš v lásce

Barva peněz (1986)

Foto: Profimedia.cz

„Barva peněz“ je sice volné pokračování filmu „Hazardní hráč“ (1961), ale své místo tady má z jiného důvodu – je to první film, kdy Paul Newman proměnil nominaci na Oscara za nejlepší hereckou roli. A to byl poprvé nominován už v roce 1959 za film „Kočka na rozpálené plechové střeše“. V „Barvě peněz“ hraje bývalého kulečníkového mága, který se nyní živí prodejem alkoholu. Do kolotoče světa zeleného plátna se dostane skrze svého učně, kterému pomáhá stát se stejně neporazitelným. Jeho žáka hraje Tom Cruise (56)

A která jeho role je vaše oblíbená? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek