Článek
Časopis TEST
1. rada: Čtěte údaje na obalech - Pečlivě čtěte všechny štítky, jimiž jsou hračky označené. Berte vážně všechna uvedená bezpečnostní varování a věková omezení. Raději nekupujte ty, které nejsou označené značkou CE.
2. rada: Pozor na věk dítěte - Vybírejte hračku, která odpovídá věku dítěte, jeho schopnostem a dovednostem. Hračky určené pro jinou věkovou skupinu mohou představovat bezpečnostní riziko. Vždy se řiďte doporučeným věkem, zejména varovným symbolem 0 – 3 roky a větou „Není určeno pro děti do 36 měsíců“.
3. rada: Malé částice dětem do rukou nepatří - Nedávejte dětem do tří let hračky, které obsahují malé části. Mohly by je spolknout nebo vdechnout. Ujistěte se, že očička, čumáčky a jiné drobnosti u plyšových hraček pevně drží.
4. rada: Čtení návodu není zbytečné - Držte se striktně návodu na správnou montáž a používání hračky. Přiložené informace i návod si schovejte.
5. rada: Pozor na nekvalitní zboží - Hračky vždy kupujte u důvěryhodných prodejců a on-line obchodů. Zodpovědnému prodejci záleží na tom, co prodává, a zpravidla uznává reklamace.
6. rada: Zvýšená pozornost u hraček z druhé ruky je nutnost - Zvláštní pozornost věnujte těm, které dítě dostalo jako dárek, a hračkám z druhé ruky.
7. rada: Dohlížejte na hrající si děti - Ujistěte se, že si hrají s hračkami, které jsou vhodné pro jejich věk a schopnosti. Pokud jezdí na koloběžkách, kolečkových bruslí nebo na kole, vždy dítě vybavte přilbou, chrániči a ostatními ochrannými pomůckami.
8. rada: Hračky nejsou „nesmrtelné“ - Pravidelně kontrolujte stupeň opotřebení hraček, jež by mohlo způsobit zranění nebo přivodit jinou hrozbu pro zdraví či bezpečnost dítěte. Rozbité hračky okamžitě zlikvidujte.
9. rada: Když máte více dětí - Dohlédněte, aby hračky pro starší děti byly vždy z dosahu dětí mladších 36 měsíců, neboť mohou obsahovat malé části.
10 rada: Obaly musí pryč!- Odstraňte a zlikvidujte (recyklujte, je-li to možné) veškerý obalový materiál. Ujistěte se, že si malé děti nehrají s plastovými sáčky, mohly by se udusit.
11. rada: Naučte děti hračky uklízet – Předejdete tak nehodám. Nenechávejte hračky na schodech nebo na podlaze v rušné místnosti.
12. rada: Nebezpečí je nutné hlásit - Pokud zjistíte problém s bezpečností hračky, vždy informujte dozorové orgány. Sledujte evropský systém včasného varování před nebezpečnými výrobky RAPEX (http://ec.europa.eu/consumers/safety/rapex/). Ten zveřejňuje detailní informace o nebezpečných výrobcích stažených z trhu v celé Evropě i v ČR včetně hraček.
Více informací o bezpečných hračkách se dozvíte na stránkách časopisu TEST – www.dtest.cz