Hlavní obsah

5 důvodů, proč je skvělé spát nahý: Budete štíhlejší a šťastnější!

Foto: Profimedia

Není pyžamo zbytečné?

Ve skutečnosti není moc těch, kteří na noc odhodí všechny svršky a spí nazí. Na pyžama jste prostě zvyklí. Přitom nahý spánek je pro člověka přirozenější a vede ke krásnějšímu tělu i pevnějšímu zdraví.

Článek

Většina lidí vám řekne, že kdyby měli jít spát nazí, cítili by se z toho nesví, nervózní. Možná by jim taky byla zima. A nakonec by se stejně asi pořádně nevyspali.

To jsou ale jen předsudky. Jestli spíte v oděvu nebo bez, je totiž jenom otázka zvyku. Navíc z fyzického hlediska se na nahotu při spánku člověk dokáže poměrně rychle adaptovat. Když nemáte na kůži nic, co by vás zahřívalo, tělo automaticky začne vytvářet více tepla samovolně.

A proč byste měli spát nazí?

1. Spalujete více kalorií

Když spíte, spalujete o něco méně energie než normálně během dne, protože se organismus dostává do úsporného klidového režimu. Spaní bez oděvů – a ideálně i v chladnějším prostředí – je jedním z mála mechanismů, jak energetický výdej v době spánku zvýšit. Jak jsme již zmínili na začátku, tělo má potřebu vytvářet více tepla, a zcela logicky na to musí vydat nějakou energii navíc.

2. Spíte kvalitněji

Spánek a bdělost se střídá v rámci přibližně 24hodinového cyklu, který se nazývá cirkadiánní rytmus. Ten má vliv na řadu tělesných pochodů a mimo jiné reguluje i vaši teplotu. Podle Americké akademie spánkové medicíny se organismus v noci automaticky adaptuje na nižší teplotu, což vede k tomu, že spíte hluboce a kvalitně. Nošení oděvu, který vás zahřívá, je z tohoto hlediska nepřirozené a údajně to má přímou souvislost s problémy s nespavostí.

Foto: Profimedia

Nahý spánek údajně i sbližuje partnery

3. Prevence neovladatelných chutí

Nahý spánek podporuje štíhlost z více ohledů. Krom rychlejšího spalování také zamezuje neřízeným chutím. Tím, že tělo je v chladu, dochází totiž ke snížení hladiny kortizolu. „Vysoká hladina stresového hormonu kortizolu podporuje chutě k jídlu, zejména pak chutě na tučné a sladké pokrmy. Při nadbytečné konzumaci těchto jídel se začíná ukládat tuk zejména v oblasti břicha,“ komentuje výživová poradkyně a specialistka na hubnutí Ing. Pavla Tomášková.

4. Zvyšujete si sebevědomí

Pro spoustu lidí – a podle psychologů zejména pro ženy – představuje nahota překážku jednoduše proto, že se svým tělem nejsou spokojeni a stydí se za něj. Z toho důvodu je pro ně mnohem příjemnější své vnady zahalit. Jenže ono nakonec zas tak nezáleží na tom, kolik centimetrů máte v pase a kolik kilo na váze. Mnohem důležitější je, jak své tělo vnímáte. Právě nahý spánek přispívá k tomu, že se „ve své kůži“ cítíte lépe a s tím i stoupá vaše sebevědomí.

Foto: Profimedia

Vaše kůže takto krásně dýchá

5. Snižujete riziko kožních problémů

Spaní bez pyžama také náramně prospívá vaší kůži. „Nic vás neškrtí, netahá, pokožka si odpočine od oblečení, lépe se uvolní, relaxuje a regeneruje. Nevhodný materiál, ze kterého může být pyžamo, tělo zbytečně přehřívá a působí na kůži neprodyšně, což jí nesvědčí,“ říká MUDr. Katarína Třísková z Medicom Clinic. Přirozené větrání prospívá zejména v oblastech jako podpaží nebo genitálie. S tím také souvisí skutečnost, že nahý spánek působí jako prevence vaginálních mykóz.

Tak dneska v noci „na Adama“?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek