Hlavní obsah

5 surovin stačí! Takhle si doma vyrobíte poctivý sýr typu eidam

Foto: Jakub Jurdič

Foto: Jakub Jurdič

Je to opravdu snadné. Nemusíte být žádný kuchyňský mazák, abyste se blýskli vlastním sýrem. Vypadá i chutná jako klasický polotvrdý sýr a je na vás, čím ho vylepšíte, nebo jestli si radši uděláte mazací formu.

Článek

Chystáte domácí rodinnou slavnost? Nebo jen chcete překvapit kamarádky svým kuchařským umem? Pak je domácí sýr ideální možnost. Nejenže si podle libosti vyrobíte jakékoli příchutě a doladíte konzistenci, ale pro případ rychlé improvizace doslova za pár minut vykouzlíte „zázrak“ k snědku.

Kvalita ingrediencí hraje roli

Pro přípravu domácího sýru budete potřebovat jen pět surovin, ale na jejich pečlivém výběru hodně záleží. Mléko pořiďte to nejtučnější. Dívejte se po farmářském s obsahem 4,2 % tuku. Pokud nebude přímo od mlékaře, pak jistě bude pasterizované, což nevadí – překážkou je úprava vysokými teplotami, takže nepochodíte s mlékem trvanlivým.

Foto: Jakub Jurdič

Suroviny si připravte všechny, ať je máte pěkně po ruce, pak to bude docela rychlé...Foto: Jakub Jurdič

Druhou klíčovou ingrediencí je tvaroh. Experimentovali jsme s různými konzistencemi a výsledek je potěšitelný: nejlépe se choval obyčejný tučný tvaroh ve vaničce, ale lze použít i jakýkoli farmářský či ten na strouhání, jen vyžaduje lepší zpracování v průběhu výroby. Zbylé tři přísady jsou sůl, jedlá soda a máslo – nehraje roli, jestli je stolní nebo čerstvé.

Konkrétní poměry neboli přesný recept

  • 500 ml tučného mléka
  • 500 g tučného tvarohu
  • lžička soli
  • lžička másla (pro roztíratelný sýr je třeba celá lžíce)
  • lžička sody

Jde se na věc

Foto: Jakub Jurdič

Mléko i tvaroh dejte do jednoho hrnce Foto: Jakub Jurdič

Do hrnce nalijte mléko, přidejte tvaroh a lžičkou ho jemně rozmělněte na menší hrudky. Netřeba rozmíchávat do kaše. Pomalu zahřívejte, až se tvaroh začne rozdělovat na bílé hrudky a žlutou vodu – syrovátku. Trvá to tři až pět minut. Nechte ještě minutu probublávat.

Foto: Jakub Jurdič

Takhle bude směs vypadat během prvního kroku, kdy oddělujete sýřeninu a syrovátku Foto: Jakub Jurdič

Mezitím si připravte formu. Nám se osvědčila silikonová formička na jednotlivé muffiny, ale zapékací miska zvaná jednoporcovka bude taky fajn. Tu je třeba vyložit potravinářskou fólií, aby se sýr lépe vyklápěl.

Foto: Jakub Jurdič

Díky potravinářské fólii bude vyklápění bochánku hračka Foto: Jakub Jurdič

Syrovátku nevylévat, bude se hodit

Máte-li děrovanou naběračku s malými oky, sesbírejte s její pomocí sražený tvaroh na povrchu. (Jde to i lžící, ale zbytečně to trvá.) Hrudky dejte okapat do cedníku. Jestli se vám s tím nechce babrat, můžete obsah hrnce přelít přes síto a jednoduše tak oddělit syrovátku a sýřeninu. Ta nemusí být dokonale „odšťavená“, stačí, aby vám v sítku zůstala pevnější hrudkovitá hmota.

Foto: Jakub Jurdič

Přecedit můžete skrz sítko nebo po částech pomocí děrované sběračky Foto: Jakub Jurdič

Nažloutlá kalná tekutina, která vám zbyla, je syrovátka. Je ideální k zadělání kynutých těst, při výrobě chleba z kvásku nebo jen tak na pití. Naše babičky nedaly dopustit na lázeň s přidáním této „zázračné“ ingredience. Vaše pleť pak bude hebká jak vánek.

Míchací část

Foto: Jakub Jurdič

Hrudkovitá hmota se brzy změní Foto: Jakub Jurdič

Obsah cedníku vyklopte do čistého hrnce, přidejte sůl, sodu a máslo a na mírném plameni zahřívejte za neustálého míchání. Po poměrně krátké době se začne směs tavit, míchejte dále ještě asi minutu, než bude sýr opravdu hladký, bez hrudek.

Foto: Jakub Jurdič

Přidejte postupně sůl, sodu a máslo Foto: Jakub Jurdič

Na dně hrnce se možná objeví nahnědlá vrstvička, ale nepanikařte, to není připálenina, jen natavený sýr, který pak jednoduše umyjete.

Foto: Jakub Jurdič

Míchejte docela energicky zvláště ve chvíli, kdy se začne hmota tavit Foto: Jakub Jurdič

Ladíme podle chuti

Ve chvíli, kdy je sýr natavený, je čas na experimentování s přísadami. Za stálého míchání přidáte nakrájená sušená rajčata, olivy, bylinky či nahrubo drcený pepř. Pro milovníky nezvyklých chutí lze doporučit ochucení syrečky (kolečko sýru nadrobno nakrájejte a počkejte, až se ve hmotě rozpustí). Jestliže zvýšíte obsah másla z jedné lžičky na velkou, či dokonce vrchovatou lžíci, dočkáte se sýru, který bude spíše k mazání.

Jakmile je sýr pěkně žlutý a hladký, přelijte ho do formičky. Pokud jste měli hodně odstředěnou pevnější sýřeninu (v cedníku), vznikne poměrně hutná hmota, která se nedá nalít – na přesunutí do formy a pečlivé upěchování použijte lžíci.

A může se podávat…

Sýr nechte vychladnout, vyklopte a můžete servírovat. Po zhruba hodině už má svou finální konzistenci, ale snazší krájení na tenčí plátky podpoří alespoň dvouhodinový pobyt v lednici (samozřejmě přikrytý fólií, aby nenatáhl pachy a neoschl).

Foto: Jakub Jurdič

Je to k neuvěření, ale sýr se dá opravdu krájet na velmi tenké plátkyFoto: Jakub Jurdič

Podobně jako u domácího másla ani tento postup domácí výroby sýru nemůže v žádném případě konkurovat cenám profesionálně připravených produktů. Z dávky, kterou máte v receptu, vznikne relativně malá cihlička sýra a zhruba dva hrnky syrovátky. Domácí sýraření však není otázkou výtěžnosti, ale spíš ladění a experimentování s chutí. A také je to radost. Těšte se na obdivné pohledy okolí, až budete říkat, že to je váš vlastní sýr.

Tak co, zkusíte si vyrobit domácí sýr? Anebo si raději připravíte vynikající pivní sýr podle našeho receptu?

Reklama

Související témata: