Hlavní obsah

6 signálů, že vám manželství vydrží navěky

Foto: Thinkstock

Zamilovanost není dlouhodobá záležitost. Lásku, ve kterou přeroste, musíte udržovat

Svatebním slibem to nekončí, ale začíná! Pár by neměl usnout na vavřínech, nýbrž neustále bojovat za lásku a vášeň! Jak se to dělá? Stačí znát šest věcí, díky kterým manželství vydrží věčně!

Článek

Manželství je jednou z největších výzev, kterým člověk ve svém životě čelí. Udržet ho v chodu, funkční a spokojené není nic jednoduchého, což potvrdí každý oficiálně sezdaný pár. Chystáte se do toho „praštit“ taky? Pak se vám budou hodit rady odborníků! Že na manželství „tabulky“ neexistují? Tak to není pravda!

Magazín Redbook přinesl seznam o šesti bodech, které předem, tedy ještě před svatbou, odhalují, zda vám to spolu vydrží. I pro stávající manžele je velikou inspirací! Vždyť se vlastně jedná o návod, jak si udržet štěstí!

1. Sdílejte!

Ale ne, nejde o fotky na sociální síti, i když… „Fungující páry mají tendenci vidět ve svém partnerovi svého nejlepšího přítele,“ říká americké manželské duo psychoterapeutů Charles a Elizabeth Schmitzovi s tím, že příběhy, zážitky z práce a pocity jsou součástí toho, co posiluje spojení mezi mužem a ženou. Oba svorně prohlašují, že pokud vašemu kolegovi někdo ukradl svačinu z lednice, řekněte o tom doma, i když se jedná o naprostou banálnost. Díky těmto maličkostem budete mít k sobě blíž!

Foto: Thinkstock

Povídejte si a sdílejte své zážitky, tak budete oba stále ve hře

2. Nesoupeřte spolu!

Hry o moc. Někomu připadají zábavné, ale vlastně se jedná o zhoubný nádor. „Vždycky přece nemusíte být středem pozornosti,“ říká pro zmíněný magazín Charles J. Orlando, odborník na mezilidské vztahy z Los Angeles, který dodává, že vedení bodového seznamu páru je k ničemu. „Není nutné počítat, kdo vyměnil víc špinavých plenek. Pokud máte pocit, že jste v nevýhodě, upřímně to řekněte. Vede to k větší důvěře a romantice ve vztahu,“ radí expert. Již teď se nemůžete shodnout ani na výběru večeře? To nevěstí nic dobrého!

3. Dopřejte si prostor

Vstupem do manželství se přece nepřichází o identitu, osobnost ani koníčky, pokud o tohle vyloženě nestojíte. Proto mějte „prostor pro dýchání“. Jaký? „Taneční kurzy, pravidelné posezení s kamarády, výlety. Budete se rádi vracet domů a nápady a kreativitu můžete využít i pro společná dobrodružství,“ říká výzkumnice a psychoterapeutka Shauna Springer z Floridy s tím, že přespříliš familiárnosti je nepřítel romantiky a nezávislý růst každého z páru patří mezi klíčové úkoly manželství.

Foto: Thinkstock

Když si budete udržovat svůj prostor, budete se stále těšit jeden na druhého a na společně strávené chvíle. A o to jde, že?

4. Hádejte se!

„Zdravé“ páry vědí, jak si uchovat svěžest! Hádají se! Tedy zdravě! Je to totiž mnohem lepší než všechno držet uvnitř. Podle psycholožky Gildy Carle je hněv naprosto zdravá emoce a je v pořádku ho projevit, promluvit si, popřípadě se i omluvit, a rychle jít dál. „Vtip je v tom, že nedáte zlobě šanci, aby ve vás hnisala,“ nechává se slyšet nejvytíženější televizní terapeutka z New Yorku.

5. Věřte na lásku

Víra v udržení partnerství prý dělá divy! Jistá studie, o které se magazín zmiňuje, uvádí, že páry, které o sobě hovoří ve spojitosti s pevným a věčným manželstvím, opravdu mají déletrvající vztahy! Berte to tak, že „dokud vás smrt nerozdělí“. Pesimismus si nechte na jindy.

6. Nezapomínejte na zábavu

„Nemusíte jít zrovna na bungee jumping, ale neodpírejte si spontánnost. Zpívejte písně v autě, zahrajte si spolu počítačovou hru, jděte tančit a neusínejte na vavřínech. Jedině to dotvaruje a upevní vaše manželství,“ uzavírá seznam manželského štěstí pensylvánský psychiatr Scott Haltzman s poukázáním na společné zážitky. Víc vědy v tom celém procesu udržení manželství opravdu nehledejte!

A jak to po svatbě funguje vám? Máte někdy chuť „vrátit se na začátek“ a začít znovu, nebo si život bez manžela již nedokážete představit?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.