Hlavní obsah

6 znaků, že se vy nebo partner ve vztahu přetvařujete

Foto: Profimedia

Přetvářka do vztahu nepatří. Jak ji odhalit? Poradíme vám

20. 11. 2015

Nedorozumění, hádky, samota, citová otupělost. I to mohou být důsledky přetvářky ve vztahu. Jste doopravdy tím, kým chcete být? Neřídíte svoje partnerství do záhuby? Takhle to poznáte!

Článek

V sociálním prostředí můžete narazit na dva typy lidí. Ti, kteří skrývají, kdo skutečně jsou (nepřijímají sami sebe, snaží se zapadnout a chovají se tak, aby jejich činy a postoje odpovídaly tomu, co dělají ostatní), nebo ti, kterým je jedno, co si druzí myslí (jsou schopni být sami sebou).

Takhle to chodí v životě i v partnerských vztazích, a jelikož se o prvním případě dá tvrdit, že se jedná o jakousi masku, nabízí se otázka, jak konkrétně ji poznat sám na sobě. Dá se nějakým způsobem odhalit, že se ve vlastním vztahu přetvařujete? Tohle je šest indicií!

1. Časté změny nálad

„Pokud ve vztahu nosíte masku a neumíte být upřímní, často se vám mění nálada. Nějakou dobu se snažíte být pozitivní, přizpůsobit se, ale po nějaké době bouchnete pod návalem emocí a uzavíráte se do sebe,“ popisuje kouč partnerských vztahů Lenka Černá. Vaše protivnost tak možná zná svůj původ…

2. Hra na jinou osobnost (před přáteli)

S Petrou umíte proklábosit celou noc, ale doma je vám komunikace s partnerem na obtíž? I tohle může být znakem přetvářky. Podle Lenky Černé pokud se člověk chová úplně jinak ve společnosti přátel než doma, znamená to, že se ve vztahu stylizuje do jiné osobnosti. „S přáteli jsme uvolnění a takoví, jací jsme,“ porovnává koučka rozdíl, tak se zamyslete nad tím, jestli mezi chováním venku a doma není rozdíl.

Foto: Profimedia

Jak se chováte doma, a jak venku? Je v tom rozdíl?

3. Útěk do samoty

Žádné společné koníčky. Taky už vás dlouho ani nenapadlo, že o víkendu společně povečeříte, a pak se podíváte na film. Ne, to ne. Radši si do ruky berete knížku nebo se jdete věnovat nějaké rozdělané práci. A proč asi? Kvůli vyčerpanosti „z toho všeho“. „Přetvařování se ve vztahu je poměrně náročné, a tak radši odpočíváte v samotě, kdy po vás nikdo nic nechce,“ dál upozorňuje Lenka Černá a poukazuje i na další signál, že něco není v pořádku.

4. City na uzdě

„Tak já to radši udělám, když to chce. Ale jen proto, aby byl doma pokoj.“ Taky občas uděláte pro partnera něco ze strachu, spíš než z lásky, úcty nebo oddanosti? Pak možná vykazujete menší emocionální investice, které taktéž mohou znamenat přetvářku. Jestli je vaším mottem „kdo naplno nemiluje, tomu se nedá ublížit“, je to jasné.

Foto: Profimedia

Lidé, kteří si jsou vědomi své hodnoty, mají uspokojivější vztahy

5. Nerozhodnost

Ten, kdo není sám sebou, se neumí rozhodovat v zásadních situacích, které se ho týkají, zvlášť ohledně budoucnosti vztahu. „Stěhování? No, teď ti neodpovím, je to velký krok.“ „Dítě? Uvidíme. Možná, časem. Vlastně, ani nevím, jestli ho chci.“ Tohle neříkáte? Doteď mezi těmito body a vámi nebyla žádná souvislost? Ještě je tu jeden, a možná ten nejzásadnější faktor škrabošky.

6. Emoční závislost

„Většina lidí, která nosí ve vztahu masku přizpůsobivosti, trpí emoční závislostí. Ta se projevuje žárlivostí, nedůvěrou, hysterií a podobně,“ varuje Lenka Černá před častými vyhrocenými emocemi. Teď už se poznáváte? Pak dejte na dobré rady.

Psycholog Clifton Oyamot z univerzity San Jose, Paul Fuglestad a Mark Snyder z univerzity Minnesota se nošením masky ve vztazích dlouhá léta zabývali a jednoznačně tvrdí, že snaha zapůsobit na jiné je často škodlivější než užitečná.

„Ti, kteří přijímají spíš sami sebe, často mají více uspokojující vztahy,“ uvedli pro Relate Institute s doporučením, že kdo se chce přetvářky zbavit, měl by se víc citově otevřít a angažovat, dál se soustředit na své dobré vlastnosti a také zjišťovat, co kdo od vztahu chce a zda je partnerství založeno na vlastních nebo naopak cizích touhách.

Tak jak jste obstáli? Nosíte ve vztahu masku?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek