Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Už možná víte, jaké trendy zohlednit v šatníku či u kadeřníka, ale znáte i zahradní trendy pro rok 2025? „Letos to je o udržitelnosti, pohodlí a estetice. Ať už máte velký pozemek nebo malý balkon, hledejte inspiraci a vyberte si z toho, co právě vám sedne,“ říká Dana Makrlíková na svém portálu Rady ze zahrady.
Pusťte na zahradu trochu divokosti
Moderní zahrádka by měla být trochu divoká. Na určitých místech ponechejte rostlinám možnost růst, jak se jim zlíbí, aby se u vás dařilo i hmyzu, ptákům a drobným živočichům. Vzhledem k vývoji počasí a udržitelnosti se místo letniček vysazují spíš trvalky a prosazují se druhy, které snesou horké léto a málo vody. „Ve stinnějších koutech to mohou být hosty, kakosty a čemeřice. Na slunných místech pak astry, šalvěje, půdopokryvné růže, kopretiny, levandule, ale i okrasné trávy jako dochan a ozdobnice, které přinášejí lehkost a pohyb,“ uvádí Dana Makrlíková. Při výběru vhodných druhů můžete pro inspiraci do Středomoří.

Zahradu osázejte druhy, které snesou i horké a suché léto, přežijí zimu a ještě vypadají velmi efektně – třeba ozdobné trávyFoto: Kathryn Roach, Shutterstock.com
Trávu nahradí i bylinky nebo louka
Hodně suchá léta způsobila, že trávník na mnoha zahradách nevypadá dobře a v podstatě hyne. Není nutné na něm trvat, můžete ho prostě odstranit a nahradit odolnějšími druhy, jako jsou jetel, mateřídouška, zběhovec plazivý nebo řebříček. Místo trávníku lze vysadit i luční květy, které se nesekají, ale nechávají růst do podzimu.
Místo trávníku mlat?
Než se dívat na nehezký, skomírající trávník, je lepší zvolit místo něj mlat - jde o tradiční povrch, který znáte třeba z cest v zámeckých parcích, kdysi býval ve stodolách na místě, kde se mlátilo obilí - odtud pochází název.
Tvoří ho dvě až tři vrstvy přírodního kamene a hlinitopísčité půdy, které se mechanicky zhutní tak, že je povrch kompaktní, nosný, ale současně stále přírodní a propustný. Do zahrady zapadne lépe než třeba dlažba a ladí ke středomořskému rázu, který je moderní a vzhledem k počasí v létě i praktický.

Nedaří se trávě? Nahraďte ji mlatem a vysaďte květiny a trávy do záhonů nebo ostrůvků, stín dodá strom - inspirujte se projektem Dany Marklíkové Foto: archiv Dany Makrlíkové, zahradyoddany.cz
Zahrádka jako u babičky
Oblibu získávají mnohdy už pozapomenuté druhy, které bývaly běžné na vesnických zahrádkách - pivoňky, kopretiny, kontryhel, astry, ale třeba i hledíky, měsíčky a různé druhy šalvěje. Stále trvá obliba hortenzií a růží.
Většina těchto druhů potěší nejen krásnými barvami a vůněmi, ale i bujným růstem, takže vytlačí plevel a nebudete muset vynakládat čas na pletí nebo používat chemii na jeho likvidaci.

Zahrádka, nebo spíš předzahrádka, jakou si pamatujete třeba od babičky – spousta bylinek, květin… to je trend, který se vracíFoto: WDnet Creation, Shutterstock.com
Vyvýšené záhony pro vaše pohodlí
Trendem jsou vyvýšené záhony, které nabízejí mnoho benefitů - tím prvním je, že se k nim nemusíte tolik ohýbat. „Vytváří se zde mikroklima, díky kterému se rostlinám daří lépe a rostou rychleji. Jejich výška také zhoršuje přístup slimákům, hrabošům a dalším škůdcům, takže je úroda lépe chráněna,“ říká David Irmann ze společnosti Bauhaus.
Jestli zahradničíte v malém, tedy na terase nebo balkoně, můžete si pořídit vyvýšený truhlík nebo vertikální zahradu, která má minimální nároky na prostor a je také velkým hitem.

Na zahradách si získaly oblibu vyvýšené záhony, ve městě můžete pěstovat třeba i na balkoně díky vertikální zahrádceFoto: Rene Notenbomer, Shutterstock.com
Chytejte vodu!
Jestliže máte zahradu, pak by bylo vyloženě nerozumné nechat si utéci dešťovou vodu (víte, že může být toxická?), která je na zalévání naprosto nejlepší. Měli byste to vymyslet tak, aby neutekla ani kapka, když už prší. Každá střecha, třeba i pergoly nebo skleníku, by měla mít okap do sudu, kontejneru nebo podzemní nádrže. Sudy nebo nádrže byste měli zakrýt tak, aby se do nich nedostávaly nečistoty a nemnožili se v nich komáři.
Čím větší zásobárnu dešťové vody máte, tím lépe. „Vydržíte pak i během delšího období sucha. Z větších podzemních nádržích lze vodu používat nejen na zálivku, ale i v běžném provozu domácnosti, třeba na splachování WC,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Zachytávat dešťovou vodu je snad i povinnost a neměla by vám zbytečně utíkatFoto: Lea Rae, Shutterstock.com