Hlavní obsah

Přírodní zbraně proti slimákům: Jaké stojí za zkoušku?

Foto: Profimedia

Boj se slimáky vyhrajete i díky mulčovací kůře na záhoncích

Ať je jakékoli počasí, zahrádkáři bojují se slimáky. Pokud se chcete vyhnout použití chemických přípravků, pak pro vás máme pár čistě přírodních metod!

Článek

Problémem na zahrádkách nejsou ani tak místní plži. Jejich vajíčka i oni sami jsou totiž potravou mnoha druhů hmyzu, ptáků a obojživelníků. Ovšem v posledních letech vstoupil na naši půdu a zahrádky ovládl slimák španělský. Má hnědo-oranžovou barvu, je velmi žravý, tolik mu nevadí sucho a nemá tolik přirozených nepřátel.

Poznejte nepřítele!

Pokud chcete účinně zabránit škodám, které tento nezvaný host na zahradě napáchá, měli byste vědět, proč pobývá zrovna u vás.

Slimáci milují vlhko. Nejvíc je jich tedy po dešti, ale i poté, co vydatně zalejete. Takže zálivku plánujte na ráno a ideálně až v případě, když už rostliny opravdu volají sos. Ke druhům, které by „suchý zákon“ nevydržely, můžete do země zapíchnout hrdlo PET lahve bez dna a jí nalévat vodu cíleně ke kořenům. Při zakládání nových záhonů lze zakopat perforovanou hadici přímo pod rostliny a zalévat s její pomocí.

„Slimáci se skrývají se v tmavých a vlhkých dírách a puklinách v zemi, vyhovuje jim půda s hrubými hroudami. Využijte toho a připravte jim taková zákoutí – stačí na zem položit prkénka, velké listy zelí nebo rebarbory, hromádky trávy či něčeho podobného, zalezou pod ně a můžete je tam ráno snadno vychytat,“ radí Helena Vlašínová z Ekologické poradny Veronica.

Foto: Profimedia

Naučte se zalévat zásadně ráno

Slimáci jsou žraví a nevybíraví. Takže jim okolo záhonu naservírujte čerstvě vytrhaný plevel. Vystačí si s ním a je pravděpodobné, že se vrhnou na něj. Mají také velmi rádi pivo, takže do země zakopejte misku nebo vydlabaný meloun a naplňte je pivem, sejdou se z celého okolí – a utopí se v něm.

Nemají rádi některé vůně. Kolem záhonů lze vysázet mátu, tymián, česnek, petržel nebo saturejku – jejich vůně slimáky odpuzuje.

Vadí jim ostrý a drsný materiál. Záhony tedy můžete posypat pilinami, drtí ze slámy, pískem, ostrými kamínky nebo popelem. Použít lze i jehličí, drcené šišky, nebo drcené skořápky od vajec i vlašských ořechů. Většina těchto materiálů ale funguje jen v suchém stavu, takže je po dešti musíte vyměnit.

„Neradi lezou přes převis, lépe řečeno to neumí, takže na čem vám záleží, ohraďte třeba plechem s ven zahnutým okrajem,“ upozorňuje na další možnost Helena Vlašínová. Účinnou metodou je i ohrádka z měděné pásky – ovšem kvůli ceně se hodí na menší plochy.

Další metody likvidace

Pokud se budete držet čistě ekologických metod, pak je dovedou zlikvidovat parazitické hlístice, které v suchém stavu zakoupíte, namočíte a dáte na nástrahu z listů. Slimáci se jimi nakazí a postupně zemřou. Ač je to metoda spolehlivá, je i poměrně drahá – i když působí delší dobu.

Dalším spolubojovníkem může být indický běžec, čili druh kachny, pro kterou jsou pochoutkou. Jestli máte dost prostoru a chuti je začít chovat, máte vystaráno.

Foto: Profimedia

Některé rostliny odpuzují slimáky svou vůní – vysaďte je kolem záhonku

Proč ne chemie?

Na trhu najdete mnoho přípravků na hubení slimáků a plžů. Proč je bereme jako krajní metodu? Například i kvůli tomu, že mohou být nebezpečné pro vaše domácí mazlíčky. „Jako veterinář a zároveň majitel psa i zahrádky doporučuji vyvarovat se přípravkům proti slimákům obsahujícím metaldehyd," radí pražský veterinář Aleš Müller.

U malého plemene psa může otrava nastat po pozření množství čajové lžičky. Jejími příznaky je rychle nastupující teplota, třes, křeče a rozšíření zorniček.

„Bohužel neexistuje protijed, účinná látka se metabolizuje na acetyldehyd, a i přes včasnou pomoc u veterináře se bohužel nemusí podařit otrávené zvíře zachránit. V případě užívání chemických prostředků proti slimákům – tedy i methiocarb, fosforečnan železitý, kuchyňská sůl, kofein, niclosamid, síran hlinitý, tributylcínoxid – bych raději zvířata na zahradu nepouštěl,“ dodává Aleš Müller.

Máte svoji odzkoušenou a fungující metodu, jak se zbavit slimáků? Nenechávejte si ji pro sebe!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.