Hlavní obsah

Přírodní zbraně proti slimákům: Jaké stojí za zkoušku?

Foto: Profimedia

Boj se slimáky vyhrajete i díky mulčovací kůře na záhoncích

Ať je jakékoli počasí, zahrádkáři bojují se slimáky. Letos je jich však díky deštivému počasí více než v posledních letech. Pokud se chcete vyhnout použití chemických přípravků, pak pro vás máme pár čistě přírodních metod.

Článek

Problémem na zahrádkách nejsou ani tak místní plži. Jejich vajíčka i oni sami jsou totiž potravou mnoha druhů hmyzu, ptáků a obojživelníků. Ovšem v posledních letech vstoupil na naši půdu a zahrádky ovládl slimák španělský. Má hnědo-oranžovou barvu, je velmi žravý, tolik mu nevadí sucho a nemá tolik přirozených nepřátel.

Poznejte nepřítele

Pokud chcete účinně zabránit škodám, které tento nezvaný host na zahradě napáchá, měli byste vědět, proč pobývá zrovna u vás.

Slimáci milují vlhko. Nejvíc je jich tedy po dešti, ale i poté, co vydatně zalejete. Takže zálivku plánujte na ráno a ideálně až v případě, když už rostliny opravdu volají sos. Ke druhům, které by „suchý zákon“ nevydržely, můžete do země zapíchnout hrdlo PET lahve bez dna a jí nalévat vodu cíleně ke kořenům. Při zakládání nových záhonů lze zakopat perforovanou hadici přímo pod rostliny a zalévat s její pomocí.

„Slimáci se skrývají se v tmavých a vlhkých dírách a puklinách v zemi, vyhovuje jim půda s hrubými hroudami. Využijte toho a připravte jim taková zákoutí – stačí na zem položit prkénka, velké listy zelí nebo rebarbory, hromádky trávy či něčeho podobného, zalezou pod ně a můžete je tam ráno snadno vychytat,“ radí Helena Vlašínová z Ekologické poradny Veronica.

Foto: Profimedia

Naučte se zalévat zásadně ráno

Dejte jim najíst

Slimáci jsou žraví a nevybíraví. Takže jim okolo záhonu naservírujte čerstvě vytrhaný plevel. Vystačí si s ním a je pravděpodobné, že se vrhnou na něj. Mají také velmi rádi pivo, takže do země zakopejte misku nebo vydlabaný meloun a naplňte je pivem, sejdou se z celého okolí – a utopí se v něm.

Nemají rádi některé vůně. Kolem záhonů lze vysázet mátu, tymián, česnek, petržel nebo saturejku – jejich vůně slimáky odpuzuje.

Vadí jim ostrý a drsný materiál. Záhony tedy můžete posypat pilinami, drtí ze slámy, pískem, ostrými kamínky nebo popelem. Použít lze i jehličí, drcené šišky, nebo drcené skořápky od vajec i vlašských ořechů. Většina těchto materiálů ale funguje jen v suchém stavu, takže je po dešti musíte vyměnit.

„Neradi lezou přes převis, lépe řečeno to neumí, takže na čem vám záleží, ohraďte třeba plechem s ven zahnutým okrajem,“ upozorňuje na další možnost Helena Vlašínová. Účinnou metodou je i ohrádka z měděné pásky – ovšem kvůli ceně se hodí na menší plochy.

Další metody likvidace

Pokud se budete držet čistě ekologických metod, pak je dovedou zlikvidovat parazitické hlístice, které v suchém stavu zakoupíte, namočíte a dáte na nástrahu z listů. Slimáci se jimi nakazí a postupně zemřou. Ač je to metoda spolehlivá, je i poměrně drahá – i když působí delší dobu.

Dalším spolubojovníkem může být indický běžec, čili druh kachny, pro kterou jsou pochoutkou. Jestli máte dost prostoru a chuti je začít chovat, máte vystaráno.

Foto: Profimedia

Některé rostliny odpuzují slimáky svou vůní – vysaďte je kolem záhonku

Proč ne chemie?

Na trhu najdete mnoho přípravků na hubení slimáků a plžů. Proč je bereme jako krajní metodu? Například i kvůli tomu, že mohou být nebezpečné pro vaše domácí mazlíčky. „Jako veterinář a zároveň majitel psa i zahrádky doporučuji vyvarovat se přípravkům proti slimákům obsahujícím metaldehyd," radí pražský veterinář Aleš Müller.

U malého plemene psa může otrava nastat po pozření množství čajové lžičky. Jejími příznaky je rychle nastupující teplota, třes, křeče a rozšíření zorniček.

„Bohužel neexistuje protijed, účinná látka se metabolizuje na acetyldehyd, a i přes včasnou pomoc u veterináře se bohužel nemusí podařit otrávené zvíře zachránit. V případě užívání chemických prostředků proti slimákům – tedy i methiocarb, fosforečnan železitý, kuchyňská sůl, kofein, niclosamid, síran hlinitý, tributylcínoxid – bych raději zvířata na zahradu nepouštěl,“ dodává Aleš Müller.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek