Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Mnoho lidí si myslí, že benefit je vždycky příjemný bonus navíc. Jenže daňová poradkyně a účetní Zuzana Bartůšková upozorňuje, že právě některé benefity mohou zaměstnance spíš zaskočit. „Dostanete dárek k narozeninám a najednou máte nižší čistou mzdu. Protože některé věcné dary podléhají zdanění – a to se projeví ve výplatě,“ vysvětluje. Tím pádem se může stát, že místo motivace přijde rozladění. Benefity lze podle expertky rozdělit do čtyř kategorií.
Čtyři kategorie, čtyři daňové osudy
- Nejvýhodnější jsou ty, které jsou přínosné pro obě strany: zaměstnanec neplatí odvody a zaměstnavatel si náklady odečte z daní. Do této skupiny spadají například stravenky, příspěvky na penzijní spoření nebo vzdělávání související s prací. „Kurz angličtiny, který se hodí v práci? Skvělá volba – daňově výhodná a bez omezení výše,“ odbornice.
- Druhá skupina zahrnuje benefity, které jsou výhodné jen pro zaměstnance – například příspěvky na sport, kulturu nebo školky, pokud se vejdou do ročního limitu cca 23 tisíc korun. Od 1. ledna 2025 je navíc u tzv. zdravotních benefitů vyšší limit ve výši celé průměrné mzdy.
- Třetí skupina už zaměstnance znevýhodňuje – jedná se hlavně o peněžní benefity nad zákonné limity.
- A čtvrtá skupina benefitů je nevýhodná pro všechny: zaměstnanec z nich platí daně a zaměstnavatel si je nemůže odečíst.
VŠ diplom jako benefit?
Podle Zuzany Bartůškové je zajímavé, jak moc benefity odrážejí osobnost majitele firmy: „Setkala jsem se s případem, kdy firma dávala příspěvky výhradně na vstupenky na Slavii, protože to měl šéf rád.“ Jiné firmy volí rekreaci, wellness nebo knihy pro děti zaměstnanců. Ale vždy je zásadní způsob, jakým je benefit administrativně zajištěn: například faktura musí být na zaměstnavatele a placená z jeho účtu, jinak výhody padají.
Velký potenciál benefitů podle expertky spočívá ve vzdělávání – i ve formě vysokoškolského studia, pokud souvisí s pracovní náplní. Mnoho firem prý tuto možnost nevyužívá: „Bojí se, že je to jen pro manažery, ale přitom může studium přinést užitek i běžným zaměstnancům.“

Autorka článku (vpravo) s daňovou expertkou Zuzanou BartůškovouFoto: Proženy.cz
Změny v legislativě: méně kaviáru, víc limitů
V roce 2024 došlo ke dvěma zásadním změnám v oblasti benefitů. První se týká stravování: nově se změnil limit nejen pro zaměstnavatele, ale i pro zaměstnance. „Dřív mohly firmy na pracovišti servírovat doslova kaviár a limonády. Dnes se už sleduje, co a v jaké hodnotě zaměstnanci dostanou,“ říká Zuzana Bartůšková. Druhá změna omezila výši nepeněžních benefitů, zejména rekreačních a kulturních. Zaveden byl společný roční strop pro všechny výhody v hodnotě cca 23 tisíc korun.
Od roku 2025 přibyla další změna, tentokrát ale výhodnější pro zaměstnance. V případě nepeněžních benefitů se – nezávisle na sobě – sledují dva limity. První limit ve výši průměrné mzdy (asi 46 tisíc Kč) platí na zdravotnické benefity, tedy pořízení zboží nebo služeb zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotnických zařízení anebo pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis. Druhý nižší limit ve výši poloviny průměrné mzdy (cca 23 tisíc Kč) platí na nepeněžní benefity například v podobě rekreace nebo zájezdu, wellness, mateřské školky, kulturní anebo sportovní akce či příspěvku na tištěné knihy.
Vyplatí se penzijní připojištění?
Zajímavou možností, jak dostat víc peněz, je příspěvek na důchodové produkty. Pokud zaměstnanec odmítne hotovostní odměnu a místo toho požádá o připsání stejné částky do penzijního spoření nebo investičního fondu, ušetří se na daních. Limit je až 50 tisíc ročně a firma si částku může odečíst z daní. Nevýhodou je, že si zaměstnanec na peníze nesáhne dřív než v 60 letech. „Ale pro ty, kdo chtějí budovat důchodovou rezervu, je to výborná cesta,“ hodnotí odbornice.
Kdo je Zuzana Bartůšková
Zuzana Bartůšková je zkušená daňová poradkyně a účetní, která se specializuje na malé firmy do 25 zaměstnanců. Ve své práci propojuje odborné znalosti s citlivým přístupem k zaměstnancům i zaměstnavatelům. Má přehled o praktickém fungování daňového systému a jeho dopadu na každodenní život lidí v práci. Věří, že správně zvolené benefity mohou být klíčem k loajálnějšímu a spokojenějšímu týmu.
Projekt Mluvte o penězích! na Proženy.cz
Seriál pro ženy o financích. Na stránkách Proženy.cz se v projektu Mluvte o penězích! dlouhodobě zabýváme hospodařením českých rodin a v podcastu i článcích konzultujeme se zkušenými odborníky různá finanční témata, která se týkají běžných domácích rozpočtů (úspory v domácnosti, spoření na důchod, tvorba peněžní rezervy, drobné investice, dělení majetku při rozvodu…).