Hlavní obsah

Před porodem se musela skrývat, její dítě fascinovalo svět. Jak to bylo s prvním miminkem ze zkumavky

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Celých devět let se marně snažili počít dítě, až nakonec přišla zdrcující diagnóza. Neprůchodné vejcovody nedávaly Lesley Brown v podstatě žádnou šanci na početí dítěte. Trojice britských vědců tehdy pracovala na možnosti, která od té doby změnila život milionům neplodných párů. Díky nim se totiž Lesley a její manžel John nakonec stali rodiči – v červenci 1978 se jim narodila holčička Louise, první dítě ze zkumavky!

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Na konci 60. let a v 70. letech neměl kromě pár odborníků z vědeckých kruhů o možnosti umělého oplodnění v podstatě nikdo ani potuchy. Pokud jste z jakýchkoli důvodů nebyli schopni počít dítě, museli jste se s tím smířit.

Stejně by na tom byli i manželé Lesley a John Brownovi z Velké Británie, kteří po dítěti marně toužili celých devět let. Lékař, jenž ženě diagnostikoval neprůchodné vaječníky, se jí ale zmínil o trojici vědců, kteří pracují na něčem, co by jí i přes tuto diagnózu k vytouženému miminku mohlo pomoci.

Šance jedna ku milionu

Porodník a gynekolog Patrick Steptoe, fyziolog Robert Edwards, zdravotní sestra a embryoložka Jean Purdy. To jsou tři lidé, bez nichž by se Louise Brown, první dítě ze zkumavky (a po ní miliony dalších dětí), nikdy nenarodila.

Její matka Lesley se totiž od svého lékaře doslechla, že tito tři vědci pracují na metodě, při níž by její vajíčko mohlo být oplodněno spermatem jejího muže jinak než přirozenou cestou. Že díky téhle metodě by se mohla stát matkou, i když její neprůchodné vejcovody ji o tuto možnost v podstatě připravily. A i když šlo o metodu experimentální a ani šance na úspěch nebyly vysoké (vědci mluvili o šanci jedna ku milionu), Lesley to zkusila.

Kontaktovala doktora Steptoe, vylíčila mu své trápení, příčiny neplodnosti a touhu po dítěti a on se jí s kolegy ujal. A ať už tomu budete říkat zázrak, štěstí nebo výsledek geniálních mozků a vědecký pokrok – výsledkem byla holčička Louise Joy Brown, první dítě ze zkumavky, jež se císařským řezem narodila přesně 25. července 1978. „Moje prostřední jméno Joy mi vlastně dal Patrick Steptoe, který mě porodil. Řekl totiž, že moje narození přinese radost (v angličtině joy, pozn. red.) a naději bezdětným lidem na celém světě. A to se skutečně stalo,“ vysvětlila už v minulosti Louise Brown, která v podstatě celý svůj život zasvětila osvětě na téma neplodnostumělé oplodnění.

Svět se rozdělil

Už v době, kdy Lesley svou dceru čekala, se informace o jejím těhotenství dostaly do médií a novináři na ženu v podstatě pořádali hon. „Měli jsme obavy, aby o plod v důsledku stresu nepřišla, protože tisk Lesley Brown pronásledoval v podstatě po celém Bristolu, kde žila,“ řekl Robert Edwards televizi BBC v roce 2008. Jeho kolega Patrick Steptoe tedy Lesley tajně schoval u své matky v Lincolnu, aniž by se to tisk dozvěděl.

I porod byl naplánovaný tajně, navíc na noční hodiny, kdy bylo riziko, že se o tom novináři dozvědí, menší. Samotný porod byl ale zdokumentován, lékaři totiž potřebovali natočit nejen to, že dítě, které takto přijde na svět, je zdravé, ale potřebovali i důkaz o neplodnosti Lesley Brown.

Jak už to totiž bývá, veřejnost se rozdělila. Jedni nad možností umělého oplodnění jásali, nastávající mamince gratulovali a vnímali to jako zázrak pro všechny, kdo z různých důvodů nemohou mít děti. Druzí to ale pokládali za zásah proti přírodě, a dokonce zpochybňovali i to, že Lesley je neschopná počít přirozenou cestou.

Miminko jako světová senzace

Jakmile se Louise narodila, manželé Brownovi souhlasili, že své dítě světu ukážou. Chtěli tak poděkovat lékařům, díky nimž měli to, po čem tak moc toužili. A pokládali za důležité světu ukázat, co všechno medicína umí a že miliony bezdětných párů nemusí ztrácet naději. A tak s miminkem cestovali po celém světě, navštívili Ameriku, Evropu i Japonsko. Snímky malé Louise na svých titulkách otiskla snad všechna světová média, tohle miminko se během okamžiku stalo celebritou číslo jedna.

V odkazu svých rodičů pokračuje Louise i v dospělosti, o svém příchodu na svět, o tom, jak byla počata, pravidelně veřejně hovoří. Snaží se stále ukazovat, že medicína prostě umí zázraky. Mimochodem její rodiče pak pomocí IVF počali dítě ještě jednou – Louise má mladší sestru. A obě tyto ženy „ze zkumavky“ jsou už dnes také matkami, své děti ovšem počaly přirozenou cestou.

Zakladatelé IVF už nežijí

A co je s vědci, díky jejichž práci dnes miliony neplodných lidí vozí kočárky se svými potomky? Jean Prudy zemřela v pouhých 39 letech (v roce 1985) na maligní melanom. Patrick Steptoe zemřel jen pouhé tři roky po ní, a to ve věku 74 let. I on prohrál boj s rakovinou.

Robert Edwards své kolegy přežil o několik desítek let, zemřel v roce 2013, když mu bylo 87 let. S rodinou Brownových udržoval styky do konce svého života, koneckonců sama Louise o něm tvrdila, že byl něco jako její dědeček. Za svou práci v oblasti vývoje IVF v roce 2010 získal i Nobelovu cenu, jeho dva kolegové ji nezískali jen proto, že ji prostě nelze udělit in memoriam. Přestože všem třem a také rodičům Louise má být svět za co vděčný. „Já se jen narodila jako zdravé dítě! Když se řekne IVF, vždycky si lidé jako první vybaví mé jméno, ale skutečnými průkopníky jsou Robert Edwards, Patrick Steptoe, jejich asistentka Jean Purdy a moje máma a táta, Lesley a John Brownovi. To oni změnili svět,“ řekla v minulosti Louise Brown.

Zdroj: TFP-fertility.com, Magazín People, BBC

Umělému oplodnění vděčí za možnost být matkou i sestra slavného fotografa. Hana Třeštíková veřejně děkuje bratru Tomášovi. Díky němu na dceru není sama, dokonce u něj bydlí!

Načítám