Hlavní obsah

Adventní kalendáře: Zkuste letos něco originálního!

Foto: OBI

Ještě pár týdnů potrvá, než přijde Štědrý den. Čekání na dárky ale můžete dětem usnadnit právě adventním kalendářem, do kterého se vejde řada miniaturních radostí

21. 11. 2014

Od pradávna je jejich hlavním úkolem zpříjemnit dětem čekání na ježíška. A i když se doba změnila, tradice adventních kalendářů přetrvává. Kterému byste dali přednost?

Článek

Dříve se adventní kalendáře vyráběly nejvíce z papíru a znázorňovaly hlavně malebné vesničky nebo výjevy z bible. A dnes? Moderní adventní kalendáře nabízejí mnoho podob, ostatně přesvědčte se sami. Také se často vytvářejí z papíru nebo látky, ale i keramiky, skla či kovu. Jedno však mají společné – každý musí nabídnout 24 okének, sáčků, šuplíčků… Zkrátka nějakých skrýší, kam se dá ukrýt milé překvapení.

1. Vlastníma rukama

Vyrobit si originální kalendář nedá až tak velkou práci, můžete ho uplést, uháčkovat, ušít nebo si vzít na pomoc papír, barvy, přírodní materiály… Ti trpělivější z vás už delší dobu schraňují třeba ruličky toaletního papíru. „Nebo krabičky od sirek, které přelepíte zbytky barevných papírů či kousky látek, připevníte na širokou stužku a zavěsíte na zeď,“ nabízí tip Petra Langrová z nakladatelství Anagram.

Foto: Topp Adventní kalendář pro malé i velké

Do kousku seříznutého kmínku nebo silné větve vlepte větvičky jako ruce tak, aby udržely připravené dárečky. Dozdobte barvami, plstí a přilepeným knoflíkem

Foto: Dr.Oetker

Bonbony vytvarujte z marcipánu, ozdobte polevou a dalšími jedlými dekoracemi. Zabalte je do papírku s čísly a pověste na větvičky

Foto: tescoma

Set Delícia obsahuje šest vykrajovátek pro přípravu originálního perníkového kalendáře, červenou stuhu a háčky (za 149 Kč)

2. Osvědčené sáčky

Můžete si je rovněž vyrobit a pak připevnit na provázek, přišít na kus látky nebo pověsit například na ramínko. Ale pokud vás tlačí čas, dají se koupit hotové dekorace, a potom už jen stačí vymyslet, jaké dárečky do nich schováte.

Foto: OBI

Sáčky se dají vyrobit třeba z plsti, která se potiskne číslicemi ve zlaté barvě

Foto: Almara shop

Koník hlídá sáčky, které jsou schválně různě zpřeházené, jen ať se děti baví hledáním (45 x 33 cm, za 999 Kč)

Foto: Fler CZ

Pytlíčky textilního kalendáře značky Kosí sestry jsou ručně tištěné ekologicky nezávadnými barvami (rozměr podkladu 48 x 77 cm, za 2775 Kč)

Foto: IKEA

Set malých dárkových taštiček Vintermys označte přiloženými čísly a přichyťte na povázek třeba kolíčkem (za 249 Kč)

3. Stromky i domky

Vyrazit obrazně řečeno do lesa, abyste (nejen?) dětem pořídili adventní kalendář, není nijak složité – motiv stromku se u adventních kalendářů objevuje docela často. Totéž platí pro námět idylických vesniček, ostatně čím více domků, tím více překvapení. A když si pořídíte papírovou skládačku, snadno se vejde i do malého bytu. „Tvar domečku je nyní hodně populární forma, vyskytuje se v mnoha podobách a jde o nadčasovou záležitost vhodnou pro každý interiér a kreativní duše, které si ho pak dozdobí podle svého vkusu,“ uvádí Martina Svadbíková z Nordic Day.

Foto: Fler CZ

Adventní domeček má 23 okének na mini dárky či sladkosti a 1 dveře, kam výrobce tohoto kalendáře, značka Unlimited design, doporučuje dát dopis pro Ježíška (24,5 x 58 x 4,5 cm, za 780 Kč, tmavá varianta je doplněná tabulovou černí)

Foto: Nordic Day

Závěsný kalendář House ve tvaru domečku je vyrobený z bavlny a vyztužený hliníkovými tyčemi (50 x 110 cm, za 1469 Kč)

Foto: Butlers

Surprise Adventní kalendář vánoční strom z lepenky se nabízí ve dvou velikostech – cihlově červený o rozměrech 56 x 63,5 cm (za 899 Kč), stříbrný o rozměrech 45 x 40 cm (za 599 Kč)

Foto: Luxury Table

Nostalgic Ornaments Adventní kalendář značky Villeroy & Boch vás bude těšit mnoho let. Dárečky v podobě malých ozdob vyjmete ze šuplíčků a pověsíte na stromek (cena k doptání v obchodě)

Foto: Magnet3Pagen

Papírové domečky a kostelík se snadno složí, a navíc ho další rok můžete použít znovu (domečky 5 x 5 x 7,5 cm, kostelík 8 x 5 x 11 cm, set za 355 Kč)

4. Dvojité dárky

Aby z adventního kalendáře zůstalo dětem více než jen příjemný pocit, výrobci nabízejí varianty „dva v jednom“. Kalendář pak má podobu například stavebnice, panenky či jiné postavy nebo figurky, s nimiž si vaši potomci můžou hrát bez ohledu na roční období. A když je odloží, budou krášlit jejich pokoje.

Foto: Bella Rose

Skřítkové prý nosí štěstí, ale tihle Pixie navíc nabídnou i řadu dárečků, které schováte do některé z mnoha kapes nebo pověsíte na očka s čísly (různé druhy, cena k doptání v obchodě)

Foto: mall CZ

Kalendáře pro děti mají mnoho podob, prodávají se jak s figurkami a dalšími hracími prvky, tak třeba i v podobě náušnic. Na foto (zleva): Playmobil Balení dárků (za 499 Kč), Bonaparte Briliantina (za 479 Kč)

5. Tipy pro dospělé

Přestože jsou adventní kalendáře většinou určené dětem, na své si přijdou také dospělí. Chcete-li obdarovat někoho blízkého, můžete mu koupit kalendář s čaji, svíčkami nebo třeba s vánočními ozdobami. Milá pozornost, která v tomto ročním období přijde vhod.

Foto: Magnet3Pagen

Kalendář Hummel v sobě skrývá dřevěné vánoční ozdoby (za 275 Kč)

Foto: Yankee Candle

Máte rádi voňavé svíčky? V tomto adventním kalendáři jich najdete rovných čtyřiadvacet. Doba provonění se pohybuje od 10 do 24 hodin (za 499 Kč)

Foto: Butlers

Kalendář trochu jinak – stojan se 24 svícny na čajovou svíčku (sklo a kov, 60 x 90 x 6 cm, za 890 Kč)

Foto: Bella Rose

Kovový kalendář Antique poslouží svému účelu a současně funguje jako milá dekorace (56 x 41 cm, za 884 Kč)

Jak je vidět, adventní kalendáře nemusí být jen klasická „tabla“ s mini vzorky čokolád.

Nebo snad máte jiný názor? Tak nám dejte vědět!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.