Hlavní obsah

Akné na zádech: Jak se jí co nejrychleji zbavit?

Foto: Profimedia

Aknózní pupínky na zádech jsou nejzákeřnější, protože si tam nedosáhnete. Přesto vám poradíme, jak s nimi zatočit

Akné dokáže pěkně potrápit, a to nejen během puberty, ale i v dospělosti. Na pupínky na tváři lze vyzrát třeba pomocí korektoru, ale co s těmi, co se objeví na zádech? Bojujte se nimi chytře!

Článek

Hezky popořádku: „Akné patří mezi nejčastější onemocnění pleti a kromě nepříjemných kožních projevů může způsobovat i psychické problémy. Dá se říct, že její výskyt v období puberty je do určité míry běžný, ale u části lidí může být výraznější a přetrvávat až do dospělosti, nebo se v ní dokonce teprve objevit. Je způsobena nadměrnou činností mazových žlázek a zhoršenou schopností odstranění odumřelých buněk z oblasti pórů,“ říká MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka Medicom Clinic.

Typickými příznaky jsou takzvané černé nebo bílé komedony, v horším případě zanícené pupínky až bolestivé boule v hloubce kůže.

Akné na zádech

Akné v horní oblasti trupu může mnohdy potrápit ještě více než ta na tváři. Často má závažnější a nepříjemnější formu. „Konkrétně na zádech se nejčastěji setkáváme s takzvanou nodulocystickou formou akné, která se projevuje bolestivými hrboly s hnisavou sekrecí. Tvořit se můžou píštělovité komedomy a docházet k vzniku cyst, dokonce až k výraznějším jizvám, keloidům,“ dodává Katarína Třísková.

Proč tomu tak je? Kůže na zádech je o poznání silnější a míst, kde se můžou pupínky „vyřádit“, je tu mnohem více. Doporučená lokální léčba je pak ztížená svou aplikací, k níž ve většině případů potřebujete asistenci druhé osoby.

Akné na zádech může být ale také způsobena geneticky nebo kvůli hormonálním změnám. Ať už je to jakkoli, velkou roli zde hraje psychika a přehnaná míra stresu. Jinými slovy: Čím více vás budou pupínky trápit, tím více se také může váš stav zhoršit. Upřete proto svou mysl na léčbu a pozitivní výsledky!

Foto: Archiv firem

Spolehlivá záchrana? Rychlá lokální léčba pomocí roll-on přípravku. Na foto (zleva): Ryor Aknestop, 82 Kč, Bioderma Sébium Al, 389 Kč

Foto: Archiv firem

K léčbě akné se také často doporučuje zinek. Vhodný i pro léčbu ekzémů. Na foto (zleva): Sudocrem, 229 Kč, Zinková mast, 56 Kč

Foto: Archiv firmy

Čisticí pěnu využijte nejen na pleť, ale i během sprchování. Na foto (zleva): Ryor Aknestop, 117 Kč, Vichy Normaderm, 319 Kč

Foto: Archiv firem

Léčba akné vyžaduje prevenci. Bojujte proti ní účinně a stále. Na foto (zleva): SynCare Gel, 225 Kč, Protektin, 310 Kč

Jak akné léčit?

Přestat se preventivně dotýkat zad a nosit pouze přírodní oblečení není samozřejmě vhodným řešením prvotní příčiny. Akné můžete léčit dvěma způsoby.

V prvním případě můžete navštívit dermatologa, zajistit si tak důkladné vyšetření, léčiva na předpis, hormonální léčbu, popřípadě laserovou terapii. Domníváte-li se, že není nutná asistence lékaře, doporučujeme pořídit si některé z osvědčených přípravků na léčbu akné, které bude obsahovat benzoyl peroxidu (s jeho aplikací však opatrně). Další možností jsou přípravky s kyselinou salicylovou.

„Alfou a omegou úspěšné léčby je pravidelné mytí zad. Zapomeňte na běžné přípravky a raději používejte mýdla antibakteriální. Je také důležité sprchovat se po každé aktivitě, u níž se zpotíte. To platí zejména u sportu. Čím déle na těle pot zůstává, tím větší je příležitost, aby se mísil s dalšími nečistotami a následně došlo k ucpávání pórů,“ dodává MUDr. Olga Erps, majitelka kosmetického salonu À la Provence v Liberci.

Akné na zádech můžete také zmírnit pomocí vhodných nedráždivých materiálů oblečení, jako je bavlna, bambus nebo len,častá a pravidelná výměna ložního prádla, tělový peeling, používání ochranných krémů nebo koupele s příměsí mořské soli. A to nejdůležitější: akné, ať je její výskyt kdekoli, nikdy sami nevymačkávejte a raději se svěřte do odborné péče dermatologa nebo kosmetičky.

Foto: Archiv firem

Alespoň jednou týdně si dopřejte důkladný peeling celého těla. Na foto (zleva): Neutrogena Visibly Clean, 192 Kč, Garnier Pure Active, 124 Kč

Foto: Archiv firem

S výběrem vhodného krému se poraďte s vaším lékařem, dermatologem nebo s lékárnicí. Na foto (zleva): La Roche-Posay Effaclar Duo, 359 Kč, Clinique Anti-Blemish Solutions, 540 Kč

A jaké jsou vaše tipy na boj proti pupínkům na zádech? Poraďte nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek