Článek
Tlak ve společnosti je silný, na nic není čas, už vůbec ne na zpomalení a řešení osobních problémů. Místo hledání skutečných příčin se problém jen zapouzdří a po potlačení důsledků se přehlíží. „Pokud v situaci, jež vás trápí, dlouhodobě setrváváte a nezařídíte se tak, aby se pozitivně vyřešila, potom můžete onemocnět. Jedna z forem nemoci je například deprese,“ vysvětluje psychoterapeutka Eva Růžičková z portálu Psychologickapece.cz.
Ideální zaměstnanec? Flexibilní a zvládající stres
„Dnešní uspěchaná doba a firemní kultura – nejen – velkých korporací může zanechávat zejména v mladých lidech dojem, že je výhodné a žádoucí podávat stále vyšší výkony,“ uvádí osobní koučka a kinezioložka Eva Smile z portálu Osobníporadna.
A k problematice dále uvádí: „S tím souvisí nedostatek volného času, který si je jedinec ochoten pro sebe ponechat. Preference vydělávání peněz a kariéry před vybalancovaným životním stylem vede pak často k syndromu vyhoření a depresím. Užívání antidepresiv je následně bohužel další volbou takového člověka – protože i přes tyto problémy jeho prioritou zůstává výkonnost.“
Vyvážená strava vám může pomoci od zdravotních neduhů
Stoupá počet spolykaných pilulek
Na jedné straně je známý fakt, že dříve byla onemocnění duše podceňována a lidem s těžkými depresemi se nedostávalo adekvátní péče. A psycholožka Eva Růžičková upozorňuje, že věnovat se relaxaci je jistě užitečné a důležité, ale samo o sobě to k odvrácení deprese vždy nestačí. Lidé trpící těžkými formami deprese patří vždy do rukou lékařů a terapeutů.
Na straně druhé odborníci varují, že stoupá počet uživatelů antidepresiv, kteří jimi řeší spíše povrchní a momentální problémy, které by bylo možné řešit alternativně, například změnou životního stylu. Pohodlnější je ale nechat si předepsat léky, nic nezměnit, jen si do telefonu přidat připomínku: „Antidepresiva“.
Za posledních deset let tak stoupla spotřeba těchto léků v Česku přibližně trojnásobně. Svou dávku pilulek štěstí tak každý den spolkne pět procent Čechů a Češek. V USA podle National Center for Health Statistics dokonce 11 procent populace. Nejvíce spotřebitelů přibývá mezi mladými, kdy je na vině často právě přetěžování a stres z práce.
Ve zdravém těle zdravý duch, to platí doslova!
Jak si pomoci sám? Důležitá je rovnováha
V duchu toho, že vše souvisí se vším, je právě pak důležité stanovit si priority a nestavět například právě zmíněnou kariéru a pracovní povinnosti na úplný vrchol svých hodnot. Dříve nebo později se to někde projeví.
„Když se podíváte na svůj energetický účet, kde je položka výdeje energie například v pracovní oblasti či rodinných vztazích, a následně to porovnáte s tím, kolik energie přijímáte ve formě odpočinku, prožitků radosti, smíchu, dojdete k tomu, jak jste na tom,“ komentuje psycholožka Šárka Vávrová.
„Každé jednostranné přetížení s sebou přináší určité stavy, kterým tělo a mysl vyjadřuje svůj nesouhlas. Může to pak být právě v podobě depresí, nebo psychosomatických onemocnění,“ dodává Šárka Vávrová. Ale to se nemusí týkat vás...
Jak správně vypnout?
- V práci si dávejte přestávky, a to nejen na svačinu, nebo oběd. Občas se zastavte a jděte třeba ven před budovu, nebo do jiné místnosti a uvědomte si, jak se právě cítíte.
- Najděte si čas na svou rodinu a také nezapomínejte na přátele.
- Mějte své koníčky, na které budete chodit pravidelně a žádná práce vám je nevezme.
- Naučte se mít pozitivní vztah k odpočinku.
- Důležitý je i dostatek spánku. Nejlépe pokud spíte osm hodin denně. V případě, že to nezvládnete přes pracovní týden, tak vše dospěte přes víkend.
- Když jste unaveni, vypínejte si telefon.
- Zpívejte si a pouštějte si hudbu.
- Naučte se nicnedělání bez práce. Jen tak občas „odložte" své tělo a nic nedělejte.
Jak jste na tom vy? Žijete svůj život v rovnováze?