Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Na to, že jí bylo už 120 let, vodárenská věž Mazanka v pražské Libni rozhodně nevypadá. Prošla totiž kompletní rekonstrukcí, která chátrající kulturní památku proměnila na luxusní a výjimečný prostor. Lze ho využít k bydlení, ale třeba i jako sídlo firmy. Ve dvaačtyřicet metrů vysoké věži se ukrývá třípodlažní mezonetový byt s rozlohou 223 metrů čtverečních – a můžete ho mít za 55 milionů korun. Zájemce ovšem musí počítat s tím, že další miliony budou potřeba na dokončení.
Památka jako unikátní bydlení
Vodárenskou věž v pražské Libni postavil v roce 1904 František Schlaffer podle projektu Kanceláře vodárenské královského hlavního města Prahy ve stylu holandského majáku. Byla zásobárnou vody pro část Libně: vešlo se do ní skoro 180 kubíků a fungovala do konce šedesátých let. Poté přestala plnit svůj účel a chátrala. I přes neutěšený stav byla v roce 1991 prohlášena za chráněnou kulturní památku, což ovšem péči o ni nijak nezlepšilo.
Až v roce 2007 se dostala do rukou soukromého investora a ten začal s dlouhou a náročnou rekonstrukcí. Byl postaven nový tambur (vršek vodárny) a v něm třípodlažní mezonetový byt. Změny se dotkly i podzemí věže, kde je vše připraveno pro relaxační centrum, sportoviště a garáž až pro osm aut…
Nákladná obnova trvala zhruba osm let a stála miliony – třeba i proto, že stavba měla vypadat přesně tak, jak s tím počítaly původní historické plány. Došlo dokonce i na štukové detaily fasády, které kvůli finanční náročnosti původní stavitelé zavrhli už při výstavbě, ale nyní na vodárně jsou.
Maják s výhledem na Prahu
Do bytu v horní části vodárny bude majitel jezdit výtahem, jednotlivá podlaží s kruhovým půdorysem jsou spojena schodištěm po obvodu. V bytě by nemělo chybět nic, co by neposkytoval luxusní dům - a navíc má jako bonus naprosto unikátní výhled na Prahu. Abyste měli představu, jak to uvnitř věže vypadá a jak by mohlo vypadat po dokončení, nahlédněte do fotogalerie. Fotografie poskytla realitní kancelář Luxent.