Hlavní obsah

Mezonet v dejvickém věžáku ze 70. let zrekonstruovali moderně, ale s respektem k duchu doby

Foto: Archiv Institutu bytového designu

Foto: Archiv Institutu bytového designu

V sedmdesátých letech vznikly v Dejvicích tři architektonicky vytříbené věžáky. Do jedné z bytových jednotek se měl nastěhovat vnuk spoluautora. Interiér chtěl zrekonstruovat moderně, prakticky, ale zároveň v duchu respektu a vzpomínek.

Článek

Trojice věžáků na náměstí Na Santince v pražských Dejvicích vznikala v letech 1969-1978. Bytové domy, které byly primárně určené pro zaměstnance Fakulty stavební na ČVUT, tehdy představovaly klenoty socialistického bydlení. Na jejich výstavbě se mimo jiné přímo podíleli zaměstnanci fakulty, díky čemuž dodnes vděčí za vysokou kvalitu zpracování a nadstandardní architektonická řešení. Vnuk spoluautora staveb, architekta Václava Čekana, je nynějším majitelem jedné z bytových jednotek. Pro vlastní bydlení si přál interiér jednak upravit, zmodernizovat, jednak v něm uchovat ducha doby minulé. O návrh i realizaci rekonstrukce se postarala architektka Jana Nádravská ze stejnojmenného ateliéru.

Něco nového, něco starého

Jako první došlo na bourání příček. Díky nadstandardnímu konstrukčnímu řešení mohla autorka vytvořit velkorysý centrální prostor, který citlivě propojuje původní prvky s novými. Kromě plynulé dispozice prostory sjednotila podlahou, ale i opakujícími se materiály a dalšími prvky, a to na obou patrech.

Původní charakter bytu připomíná břidlicový obklad, autentické kousky nábytku, repasované ocelové zárubně i stará trumpeta na zdi. Vybavení tak sice není „dokonalé“, ale vypráví příběh bytu, který rekonstrukcí dostal nový život.

Více světla

Jedním z hlavních cílů rekonstrukce bylo vpustit denní světlo hlouběji do prostor, především do tmavé vstupní haly se schodištěm. Úpravou dispozice autorka interiér celkově prosvětlila – nyní zde převládají světlé barvy a čisté linie. Luxfery v horní koupelně taktéž propouští jižní slunce shora na schodiště.

Výhled do okolí patří mezi největší přednosti bytu. Průhledy v interiéru umožnily propojení výhledů, které na sebe nyní navazují a dotvářejí atmosféru bytu mimo jiné podle aktuálního ročního období.

Otevřený interiér skrývá velké množství úložného prostoru a funkčního zázemí pro každodenní potřeby rodiny s dětmi. Nová zaoblená komora ve vstupní hale či spíž skrytá za kuchyňskými dveřmi se do dispozice začlenily, přičemž si toho ani nevšimnete.

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a designéry. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Seznam.cz. Podívejte se na vítěze různých kategorií z devátého ročníku. Do desátého ročníku mohli autoři z Česka a Slovenska přihlašovat interiéry, které byly dokončeny v průběhu roku 2024, a to až do února. Vítězové jubilejního ročníku byli vyhlášeni v pražském Centru současného umění DOX 29. 4. 2025.

Načítám