Hlavní obsah

Proč byste neměli stlát postel hned, jak z ní vstanete? Protože je daleko zdravější ji rozházet!

Foto: PeopleImages.com - Yuri A, Shutterstock.com

Foto: PeopleImages.com - Yuri A, Shutterstock.com

Možná vás maminka učila, že byste si měli hned ráno ustlat postel, aby bylo uklizeno. Maminky mají prý sice vždy pravdu, ale v tomhle to zrovna neplatí. Od zítra svou postel naopak řádně rozházejte a učte to i své děti!

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Jistě vypadá lépe, když hned ráno ustelete postel, načechráte polštáře a třeba přes to všechno ještě natáhnete přehoz, aby bylo na pohled uklizeno. Existuje ale zhruba milion a půl důvodů, proč už to od zítřejšího rána nedělat!

Proč nestlat postel už ráno?

Jestli jste trávili prázdniny u babičky na venkově, kde se spalo pod naducanými peřinami a s velkými polštáři, možná si pamatujete, že se hned ráno vynášely ven a hodily se přes klepadlo vyvětrat na sluníčko. No a tohle je zvyk, který byste měli napodobit. Ne každý má možnost peřiny větrat venku, ale dát je do okna nebo na balkon jistě občas můžete.

A co je tedy špatně na tom, že postele doslova a do písmene „zatepla“ zastelete? Během spánku vzniká pod peřinou teplo, potíte se a ložní prádlo i matrace navlhnou a zahřejí se. Pokud je zastelete, dáte teplu vlastně „pokličku“, pod kterou ho udržíte na hodiny. V teple a vlhku se skvěle daří roztočům, již v posteli žijí, ale které byste z ní měli spíš chtít vypudit. Odborníci odhadují, že v jedné posteli jich může žít až milion a půl – a zastýláním je vlastně hýčkáte.

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Ráno, když vstanete, postel nestelte, ale naopak pořádně vyvětrejteFoto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Co udělat s postelí poté, co vstanete?

O postel, tedy matrace, polštáře, peřiny i povlečení, byste měli soustavně pečovat a udržovat je v čistotě. Matraci opatřete pracím chráničem, který zabrání, aby do ní pronikaly nečistoty a pot.

Variantou jsou matrace se snímatelným potahem, který lze také prát.

Pravidelně obměňujte i povlečení, víc najdete v článku: Jak často měnit povlečení a ručníky? Nemusí stačit ani jednou za dva týdny!

Matraci byste měli držet v čistotě a pravidelně ji větrat, abyste ji zbavili vlhkosti. „Dělejte to každé ráno, zvláště v letních měsících, kdy se člověk více potí. Ideální je sundat z postele polštáře i přikrývky, případně také prostěradlo, a rozložit je například přes opěradlo židle. Stlaní postele určitě nechte, až matrace důkladně vyvětrá,“ říká Petra Kendíková, manažerka sortimentu ložnic IKEA Česká republika.

Prát ale občas potřebují i polštáře a peřiny. „Polštáře perte na 60 °C v režimu běžného praní, u péřových použijte třetinu obvyklého množství pracího prášku a dodržujte pokyny výrobce,“ říká Petra Kendíková.

Jak vybrat povlečení i pyžamo?

Kvalitu spánku ovlivňuje i materiál ložního prádla a to, co máte na sobě. Obojí by mělo odpovídat teplotě, při které usínáte. Neměla by vám být zima, ale ani horko. Při nízkých teplotách byste tedy mohli nasadit vlněné povlečení, v parném létě pak zas lněné. Obecně by to měly být materiály přírodní.

A co pyžamo? „Existuje hned několik důvodů, proč oblečení na spaní ovlivňuje kvalitu spánku. Prvním je, že může pomoci regulovat tělesnou teplotu, druhým, že se díky němu cítíte příjemně a uvolněně. Proto by mělo být z prodyšného a přírodního materiálu a volnějšího střihu,“ říká Ruslan Skopal ze značky Trenýrkárna.

A co spát nazí? Rozhodně je to přijatelnější varianta, než se nasoukat do čehokoli syntetického a upnutého.

Jestli patříte mezi ty, kteří spí ve spodním prádle, pak by mělo být také z prodyšných přírodních materiálů a bez těsných gumiček, aby vás nestahovalo.

Načítám