Hlavní obsah

Ručníky a ložní prádlo: Jak často a v čem je prát?

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Ložní prádlo a ručníky patří mezi nejbohatší semeniště bakterií, roztočů a nečistot v domácnosti. Jejich správné a časté praní byste tedy neměli v žádném případě podceňovat. Jak na to?

Článek

Čistota a hygiena jsou důležité. A přestože chcete z koupelny odcházet co nejčistší a v posteli trávíte zhruba třetinu života, na ručníky, povlečení a prostěradla se v tomto ohledu někdy trochu zapomíná. Jak často byste je měli měnit a jak je správně vyprat?

Ručníky měňte co nejčastěji

Ručníky a osušky jsou perfektní prostředí pro houby, plísně i bakterie, které mohou způsobovat alergie, lupy, vyrážky nebo jiná kožní onemocnění. Abyste tomu předešli, osušku měňte alespoň jednou týdně a často používané ručníky (např. na obličej, citlivá místa a intimní partie) perte každé dva tři dny. Po dvou letech používání pak staré ručníky vyhoďte a kupte si nové.

Při praní nikdy pračku nepřeplňujte a nechte ručníkům trochu prostoru, aby se z nich snáze odstranily všechny nečistoty. Pracího prostředku dávejte raději méně než více, jinak by se na látce mohly usadit jeho zbytky a způsobit, že vlákna začnou tvrdnout.

Vyhněte se aviváži

Vhodnější než prací prášek jsou gelové přípravky. Jejich zbytky se snáze vyperou a je menší šance, že se zachytí mezi vlákny. Aviváž je lepší vůbec nepoužívat, může totiž vlákna slepovat k sobě a snižovat savost materiálu.

Pozor si dejte na vyšší teploty, které ovlivňují savost a mohou způsobit jejich tvrdnutí. Příliš proto neexperimentujte a řiďte se doporučením na etiketě (bývá to zpravidla 40 až 60 °C). Ručníky ani osušky nežehlete a snažte se je nesušit na radiátorech či topných žebřících, ale raději je nechte proschnout na vzduchu, třeba na sušáku.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Osušky je dobré měnit jednou do týdne, ručníky každé tři dnyFoto: Africa Studio, Shutterstock.com

Ložní prádlo měňte jednou za dva týdny

Bakteriím a roztočům se dobře daří i v ložnici. Odumřelé částečky kůže, vlasy, pot, prach a teplo jim vyloženě prospívají a vytvářejí dokonalé prostředí pro množení mikroorganismů. Většině lidí sice nijak zvlášť neublíží, ale rozhodně nesvědčí alergikům ani novorozencům.

Povlečení je ideální měnit každých čtrnáct dní, u prostěradla se doporučuje zkrátit interval na týden. Pokud jste nemocní, příliš se potíte, spíte s domácím mazlíčkem nebo trpíte na astma či alergie, měňte lůžkoviny ještě mnohem častěji.

Jak prát povlečení a prostěradla

Nikdy nezapomeňte nové povlečení vyprat před prvním použitím! Při nastavování pracího programu se držte doporučení výrobce. Obecně se dá říct, že poprvé je dobré nastavit teplotu na 40 °C, při každém dalším praní až na 60 °C. Prací prášek vybírejte podle barvy a materiálu, příliš se nedoporučuje používání aviváže. Sice ložní prádlo hezky provoní, hrozí však, že vytvoří tenkou vrstvu, kvůli níž pak látka nebude dobře dýchat a odvádět vlhkost.

Stejně jako v případě ručníků i tady nechte prádlu dostatek prostoru. V napěchovaném bubnu se povlečení nemůže rovnoměrně ani pořádně vyprat. Jestli vlastníte sušičku, zapněte ji na nižší teplotu, která je jemnější a šetrnější k barvám. Jinak lůžkoviny rozvěste v místnosti, kde není vlhko, ideální je místo s přímým sluncem.

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Čisté povlečení si dopřejte jednou za čtrnáct dní, někdy je lepší jeden týdenFoto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Nezanedbávejte deky ani polštáře

Zapomínat byste neměli ani na samotné polštáře a deky. Jsou sice chráněny povlečením, jenže i tak na nich nějaký pot nebo nečistoty ulpí. Kousky s péřovou výplní dejte dvakrát do roka do čistírny, ty s umělou výplní můžete klidně vyprat doma. Většina zvládne teplotu 60 °C, raději si ji ale předem ověřte u výrobce. Novou peřinu a polštář si pořiďte zhruba po třech letech každodenního používání.

Reklama