Hlavní obsah

Cesta domů se snaží měnit způsob, jakým se v Česku umírá

Foto: DiMedia, Shutterstock.com

Foto: DiMedia, Shutterstock.com

Každý člověk má právo žít až do konce podle vlastních představ, to je motto organizace Cesta domů. Poskytuje zdravotnické i sociální služby nevyléčitelně nemocným a umírajícím dětem i dospělým, nabízí podporu jejich blízkým. Pomáhá pozůstalým, vzdělává veřejnost i odborníky.

Článek

Jaká je hlavní náplň organizace

Cesta domů poskytuje zdravotnické i sociální služby nevyléčitelně nemocným a umírajícím dětem i dospělým a nabízí podporu jejich blízkým. Provozuje domácí hospic a paliativní ambulanci, poradnu, nabízí terénní i pobytové odlehčovací služby nebo zapůjčení kompenzačním pomůcek. Své zkušenosti šíří prostřednictvím vlastního nakladatelství, ve kterém vydává knihy pro děti i dospělé, laiky i odborníky, nemocné i pečující, učitele i studenty.

Provozuje také specializovanou knihovnu, nabízí vzdělávací akce pro odborníky i veřejnost a několik webů. Nově například zveřejnila sérii praktických videonávodů a letáků pro pečující o těžce nemocné a umírající lidi v domácím prostředí.

Komu jsou služby určeny

Lékaři, sestry a další odborníci domácího hospice poskytují péči zaměřenou na specializovanou paliativní léčbu bolesti a symptomů pacientům na území hl. m. Prahy a dětským pacientům i v rámci Středočeského kraje. Na poradnu se mohou telefonicky obrátit pečující z celé republiky. Cesta domů poskytuje i pomoc pozůstalým a perinatální poradenství rodičům, kteří přišli o dítě během těhotenství nebo krátce po porodu, nebo se dozvěděli nepříznivou diagnózu dítěte.

V jakých konkrétních situacích může organizace pomoci

Na domácí hospic se obracejí rodiny, jejichž blízcí v konečné fázi nemoci si přejí dožít doma. V poradně sociální pracovnice odpovídají na dotazy souvisejícími s péčí o nevyléčitelně nemocné a umírající, poskytují kontakty na dostupné služby v místě bydliště, informace o možnostech finanční podpory, často i psychickou podporu.

Kam se může zájemce obrátit o pomoc

Kontakty najde na webu. Rady a informace pro pečující, online poradnu a diskusní fórum nabízí portál Umírání.cz. Cesta domů provozuje i vzpomínkový web eVzpomínky.cz a aplikaci umožňující sestavit si seznam posledních přání Moje smrt.

Jak mohou pomoci čtenáři

Podpořit činnost Cesty domů můžete prostřednictvím sbírky na portálu Darujme.

Co může Cesta domů díky darům dělat dále rozvinout

Cesta domů věří, že každý má právo žít až do konce podle vlastních představ. K tomu se snaží vytvářet podmínky co největšímu počtu lidí. Bez podpory dárců by to nebylo možné. Svým darem se mohou dárci podílet na změně způsobu, jakým se v Česku umírá. Každý dar se počítá. Děkujeme!

Rok pro dobro je projekt redakce Proženy.cz, ve kterém představujeme vybrané organizace, které pomáhají lidem v tíživých situacích, vzdělávají odborníky i veřejnost a snaží se prosazovat i systémová řešení. Více si přečtěte zde!

Reklama

Související témata: