Článek
Časopis Uzlíček
Před odjezdem se zamyslete nad tím, co vás nebo vaše blízké obvykle trápí, představte si běžné situace, a na to se důkladně připravte. Není totiž nic horšího než v noci v cizím městě shánět lékárnu nebo pohotovost. Obsah lékárničky je závislý na:
- délce pobytu
- způsobu trávení dovolené
- podnebí
- dostupnosti lékařské pomoci
- zda s námi cestují děti či těhotné
Těhotné a děti potřebují extra přípravu
Jste-li těhotná nebo se na dovolenou chystáte s malými dětmi, není nikdy od věci, když se o své cestě poradíte s lékařem. Zvláště do míst, kde je horší dostupnost lékařské péče, se dobře vybavte. Užíváte-li dlouhodobě nějaké léky, nezapomeňte vzít si je s sebou v dostatečné zásobě. Vždy je lépe připravit se i na variantu, že se na místě pobytu budete muset z předem těžce předvídatelných důvodů zdržet třeba o týden déle.
U velmi malých dětí a v těhotenství je vždy dobré, v případě nečekaných potíží, kontaktovat alespoň telefonicky lékaře a konzultovat s ním léčbu. Některá onemocnění a potíže by se mohly zhoršit při pobytu na slunci nebo při koupání.
Chřipka a bolesti různého druhu
I v letních měsících nás může překvapit chřipka nebo nachlazení. Do lékárničky si proto nezapomeňte přibalit teploměr a léky na snížení horečky, kašel, bolesti v krku. Na rýmu můžete přibalit sprej nebo kapky s mořskou vodou, ty jsou vhodné pro celou rodinu včetně kojenců, těhotných a kojících maminek.
V těhotenství jsou virózy velmi nepříjemné, můžete použít homeopatika, která jsou vhodná i pro kojící matky. Pro tatínky nakupte kombinované preparáty například ve formě horkého nápoje nebo tablet. Kojící ženy mohou krátkodobě užívat léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. Tyto léky jsou dostupné i pro děti, a to ve formě čípků, sirupu nebo rychlerozpustných tablet. Tyto léky jsou vhodné i na bolesti bolesti zubů, hlavy nebo menstruační bolesti. Pamatujte, že je důležité pít hodně tekutin.