Hlavní obsah

Chcete bleskově proměnit svůj byt? Tapety se o to postarají!

Foto: Vavex

Černostříbrná vliesová tapeta s metalickými odlesky aspiruje na dominantu interiéru. Cena 489 Kč/role

Jsou multifunkční – zdobí i překryjí drobné nerovnosti, některé se dají také omývat. Řeč je o moderních tapetách, ke kterým se lidé znovu vrací.

Článek

Dobrá zpráva zní: přestali jsme se bát tapet. „Hlavně starší generace měla zafixované, že tapety se dávají do celého bytu, pracně se lepí i strhávají. Dnes je to jinak. Tapety se používají na jednu, maximálně dvě stěny nebo doplňkově, na niku, výklenek, ale třeba i dveře,“ vysvětluje designérka Věra Tomíčková z Toto studia.

Z čeho budou?

Nejčastěji se používají papírové a vliesové, případně vinylové tapety. Papírové můžou být jednovrstvé i dvouvrstvé (duplexní). Vliesové tapety se vyrábějí z buničiny a textilních vláken, které drží pohromadě polymerové pojivo. A vinylové jako nosnou vrstvu rovněž používají papír, jenž se opatřuje vrstvou pěnového plastu, tudíž jsou velmi odolné vůči oděru.

Na dotek jsou buď hladké, nebo můžou mít strukturu. U papírových a vinylových vzniká reliéf ražením, u vliesových také (zde se ražba provádí do horní vrstvy tapety).

Foto: INKU

Vliesové tapety z kolekce Concerto jsou na dotek i napohled strukturované. Doporučená cena 869 Kč/roli

Foto: Nordic day

Papírová tapeta Yellow Tree se prodává v rolích 10,05 x 0,53 m, cena 2019 Kč

Foto: E-color

Tapeta RollOver Deco omítka je přetíratelná. Po aplikaci na stěnu obarvěte základní podklad odstínem podle libosti, použijte disperzní barvu (tapetu lze přetřít vícekrát). Prodává se v roli o atypických rozměrech 25 x 1,06 m, cena 1469 Kč

Pro i proti

Každý materiál je něčím zajímavý. Papírové jsou finančně nejdostupnější, na druhé straně jejich aplikace vyžaduje více zručnosti. Což platí i pro vinylové. V obou případech se tapety natírají lepidlem, a až dobře vsákne, připevňují se na stěnu. U vliesových je to jednodušší, protože lepidlo se aplikuje štětkou nebo válečkem na zeď, pak se tapeta přiloží. „Tady je navíc výhoda, že do 20 minut můžete s tapetou manipulovat, aniž ji poškodíte,“ uvádí Vladimíra Marková z E-color.

Foto: VIABEL

Papírovou tapetu z kolekce Only Boys stačí nalepit jen na jednu stěnu, na polopříčku či do výklenku. Cena 1440 Kč/role

Foto: E-color

Tapeta může dělat parádu třeba i v jídelním koutu. V souladu s motivem se jmenuje Příbory červená a je z vinylu. Lepidlo se nanáší na tapetu, ale můžete ho použít ještě na zeď. Cena 524 Kč/role

Foto: Nordic day

Vyberte si: geometrický vzor, nebo romantické půlměsíčky? Na foto (zleva) papírové tapety Blue Remix a Half Moon Black, cena za roli 2019 Kč

Foto: Toto studio

Ukázka realizace papírové tapety v dětském pokojíčku, která „skrývá“ překlad

Kam s nimi

Často se jimi zdobí stěna za televizí nebo sedačkou, použít lze třeba i dvě tapety z jedné kolekce – jednu dáte na celou stěnu, druhou, výraznější jen v podobě pásu. Ale netřeba se držet pouze obýváku, ložnice nebo dětského pokoje. Tapety se dají použít i do pracovny, kuchyně, koupelny (samozřejmě tam, kam přímo nedopadá voda) nebo chodby.

Foto: archiv firmy

Originální motiv této vliesové tapety má mačkaný vzhled a pochází z kolekce Vavex 2017. Cena 449 Kč/role

Foto: INKU

Kolekce Casa nabízí různé dekory, včetně imitace kamenné zdi. Doporučená cena 719 Kč/role

Foto: Vavex

Papírová tapeta Krtek podporuje fantazii dětí, obrázky si můžou vymalovat podle libosti. Cena 349 Kč

Obrazové tapety

Klasické tapety se prodávají v rolích, standardní rozměr je 10,05 x 0,53 m, kdežto obrazové tapety se skládají z několika pruhů, s ohledem na finální velikost. Které motivy vedou? U tradičních tapet květinové a grafické, u obrazových je to jinak. „Motivy se většinou v průběhu roku mění. V současné době se nejvíce prodávají fototapety velkoměst, jako je New York, Londýn, a také přírodní záběry, zobrazující les, louku a podobně,“ uvádí Jan Svatoš z Postershop.cz.

A dodává, že prodej jednotlivých motivů podléhá určitým trendům. Například při posledním mistrovství světa ve fotbale měli lidé velký zájem o téma fotbalu. Na prodejnost má vliv také popularita televizních seriálů a filmů, které právě běží.

Foto: Postershop.cz

Papírová fototapeta Výhled na Manhattan vás obrazně řečeno přenese do Ameriky, aniž byste vytáhli paty z domu. Například rozměry 254 x 184 cm, cena 599 Kč

Foto: E-color

Fototapeta s motivem sušených květů je vyrobená z vliesu. Máte-li na stěně drobné trhlinky, dokáže je zakrýt. Rozměry 366 x 254 cm, cena 1415 Kč

Foto: Postershop.cz

Papírová fototapeta Avengers (Hulk) potěší milovníky komiksových příběhů. Například rozměry 368 x 254 cm, cena 1249 Kč

Vyberte si sami

Je na vás, jaký vzor či fotografie se vám více líbí. A totéž platí i pro materiál, z něhož bude vyrobená. Stejně tak si vyberte, zda dáte přednost tradiční tapetě nebo té, která funguje jako velkoformátový obraz. Byť v poslední době je vidět, jak stoupá zájem o fototapety, což je dané i technologií digitálního tisku (možností zobrazených námětů jsou vlastně neomezené).

A když zvolíte papírovou fototapetu, za kterou dáte tisícovku či ještě méně, nebude vám líto vyměnit ji třeba za půl roku za jinou.

Foto: lavmi

Vliesová obrazová tapetu Azure blue slibuje klidné spaní. Vyrábí se na objednávku, o velikosti 279 x 270 cm, ale pokud chcete, rozměry vám upraví na míru. Cena 6903 Kč

Foto: Postershop.cz

Vliesová fototapeta Africký západ slunce je určená na dekoraci dveří. Stejný motiv lze použít například i na obraz. Rozměry fototapety 91 x 211 cm, cena 579 Kč

Tapety jsou prostě praktický trend, který zrenovuje vaši domácnost bez stavebních zásahů. Další nápady na vylepšení svého domova najdete zde: Jak proměnit interiér, aniž byste ho museli zrekonstruovat? Máme tipy!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek